Bratislava 9. februára (TASR) - Zásluhou Slovenského Červeného kríža (SČK) sa v roku 2002 uskutočnilo 177 126 odberov krvi a plazmy, z toho bolo 174 994 bez nároku na príspevok. Z uvedeného počtu bolo 25 686 prvodarcov. V 37 okresoch SR darcovia poskytli svoju krv iba bezplatne.
SČK vlani ocenil spolu vo všetkých okresoch Slovenska 169 darcov krvi diamantovými, 1319 darcov krvi zlatými, 2977darcov krvi striebornými a 4707 darcov krvi bronzovými plaketami Prof. MUDr.Jana Janského.
SČK sa ako národná spoločnosť a jediná mimovládna dobrovoľná nezisková organizácia už roky stará o rozvoj darcovstva krvi. V súčasnosti presadzuje aj väčšiu ústretovosť voči potrebám darcov krvi a väčší počet výjazdov mobilnými odberovými jednotkami SČK do terénu, za darcami.
Nábor darcov robievajú dvaja profesionálni pracovníci v Bratislave a Košiciach so spolupracovníkmi v miestnych spolkoch SČK na celom Slovensku. Medzi najvýznamnejšie vlaňajšie náborové podujatia s celoslovenským dosahom patril VII. ročník Valentínovej kvapky krvi. V okresoch Michalovce a Košice SČK usporiadali Študentskú kvapku krvi a v okrese Čadca zasa Kysuckú vianočnú kvapku krvi.
Kvôli limitovaným denným počtom odberov krvi, tiež problémom s nedostatkom odberových vakov a vyšetrovacích látok vlani nezorganizovali dve podujatia. Boli to Človeku človeku, ktoré sa tradične konalo pred dovolenkovým obdobím a Vianočná kvapka krvi.
Opakovali sa aj situácie s odmietaním darcov krvi na hematologicko-transfúziologických oddeleniach (HTO) jednotlivých nemocníc SR. K nim pribudli ďalšie problémy súvisiace s povinnosťou zdravotníckych zariadení uhrádzať ušlú mzdu darcov krvi počas darovania na HTO. SČK preto presadzuje plynulý nábor darcov krvi počas celého roka bez veľkých hromadných odberov v zdravotníckych zariadeniach, ale len podľa potrieb jednotlivých HTO a dohodnutých harmonogramov odberov. Navrhuje tiež zrušiť povinnosť zdravotníckych zariadení preplácať ušlú mzdu darcov ich zamestnávateľom. Táto povinnosť nebude potrebná, ak sa rozšíri pôsobenie mobilných odberových jednotiek SČK, ktoré môžu prísť za darcami krvi, či do jednotlivých miest a obcí, alebo na jednotlivé pracoviská vtedy a tam, kde je to potrebné.
Informáciu TASR poskytla špecialistka pre styk s verejnosťou a médiami SČK Margita Škrabálková.
za rč