BRATISLAVA. Sťažnosť predsedníčky Súdnej rady Jany Bajánkovej za účelom zrušiť zmrazenie platov sudcov, ako aj následné rozhodnutie Ústavného súdu SR prehlbuje priepasť medzi sudcami a bežnými ľuďmi. Informovala o tom Katarína Svrčeková, hovorkyňa politickej strany Sloboda a Solidarita (SaS).
Sudcovia, ktorí spĺňajú vysoké kritériá intelektu, pracovitosti a morálky, majú nárok na čo najlepšie ohodnotenie, aj to finančné. Ale namietame zvyšovanie platov notorickým prieťahárom a tým, ktorým na sudcovské povolanie chýbajú niektoré predpoklady, povedal tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik.
Skutočnosť, že Ústavný súd SR považoval za potrebné v tejto veci rozhodnúť expresne rýchlo, podľa neho potvrdzuje, že vedenie ústavného súdu je politicky motivované, nepozná a nechápe život bežného človeka a je odtrhnuté od slovenskej reality.
Ústavný súd rozhodol v prospech veci napriek tomu, že ústavné práva bežných občanov sú porušované dennodenne, často aj sudcami, ktorých ideme odmeňovať vyššími mzdami. A to je neprípustné, doplnil Baránik.
Plénum Ústavného súdu pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej v stredu 25. novembra rozhodlo, že je protiústavné zmrazenie platov sudcov na tento rok, ktoré presadil vládny Smer.
Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová informovala, že podľa predbežného odhadu bude treba na doplatky sudcom šesť miliónov eur.