BRUSEL. Slovensko do osobitného fondu prispeje jednorazovo 13 miliónmi eur. Po nedeľňajšom summite EÚ-Turecko to potvrdil premiér Robert Fico. Zároveň skonštatoval, že v záveroch rady sa nenachádza zmienka o tom, že by si členské krajiny z Turecka mali prerozdeliť migrantov.
Fico na tlačovej konferencii zopakoval, že by sa nečudoval, ak by sa na rokovania dostala otázka odchodu z Grécka, ktoré rezignovalo na ochranu schengenskej hranice.
„Grécky premiér už niekoľkokrát povedal, že rezignoval na ochranu hranice. Nuž si myslím jednoducho, že to tak je, tak potom sa musíme posunúť na inú líniu,“ povedal Fico s tým, že iné krajiny by mohli byť efektívnejšie pri ochrane hraníc.
O akomsi presídlovaní utečencov z Turecka medzi členské štáty sa podľa Fica na dnešnom summite vôbec nehovorilo. Dôvodom podľa neho je, že už na summite EÚ-Afrika v La Vallete bol jasný odmietavý postoj niektorých krajín.
„Text vyhlásenia je vyvážený. EÚ napriek tomu, že teraz ťahá za kratší koniec, urobila všetko preto, aby to nebol bianco šek,“ okomentoval dohodu s Tureckom Fico. Ako dodal, absolútnym základom je mier v Sýrii. „Ideálne by bolo vytvoriť v Sýrii taký stav, aby si utečenci mohli povedať, že môžu ísť domov,“ myslí si premiér.
Zdôraznil, že tri miliardy eur, ktoré poskytne EÚ a členské štáty Turecku, budú využité na stavbu infraštruktúry v Turecku. Utečenci zo Sýrie by tak vďaka napríklad školám a nemocniciam mohli ostať v Turecku.
Premiér takisto informoval o tom, že Európska únia s Tureckom by sa mala stretávať dvakrát ročne. Nemusí to však byť na úrovni hláv štátov či vlád.
Grécko nemá v schengene čo robiť
Fico si myslí, že by sa malo začať hovoriť o odchode Grécka zo schengenského priestoru. Povedal to novinárom v lietadle cestou na summit EÚ-Turecko.
„Ja verím, že prichádza čas, kedy bude Grécko vyradené zo schengenu. Grécko jednoducho do schengenu nepatrí, pretože nie je schopné ochrániť schengenské hranice,“ povedal Fico. Ako však dodal, nemyslí si, že je vhodné, aby sa odchod Grécka riešil na summite, na ktorom má prísť k dohode s Tureckom.
Opakovane však zdôraznil, že Grécko rezignovalo na ochranu hraníc, a preto nemá v schengene čo robiť. „Ja si myslím, že neformálne sme všetci presvedčení, že Grécko do schengenu nepatrí, je to podľa mňa otázka času,“ povedal Fico.
Dohoda dôležitejšia než zostrelené lietadlo
Fico takisto nepredpokladá, že by sa na dnešnom summite s Tureckom riešilo zostrelenie ruského bombardéra.
„Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Nie som si celkom istý, či diskusia pôjde do týchto detailov,“ myslí si premiér. Každý bude chcieť byť pekný, aby to bolo milé, uhladené, dodal s tým, že v kuloároch sa o tom mohlo rozprávať.
„Dnes je strategickým záujmom Turecka aj EÚ dosiahnuť dohodu, ktorá môže výraznou mierou zastaviť migračné toky,“ podčiarkol.
Pokiaľ ide o akési presídlenie utečencov z Turecka, Fico opäť zdôraznil, že toto Slovensko odmieta. „Sú informácie, že niektoré členské krajiny sa dohadujú, že by sa s Tureckom individuálne dohodli na prevzatí niektorých utečencov,“ potvrdil premiér.
Podľa neho takéto presídlenie odmietajú viaceré krajiny a určite sa to netýka Slovenska.