BRATISLAVA. Zimnú údržbu chodníkov, ciest a verejných priestranstiev zabezpečuje 78,6 percenta samospráv vo vlastnej réžii. Vyplýva to z prieskumu, ktorý spravilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na vzorke 304 samospráv s viac ako 500-tisíc obyvateľmi
Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca združenia Michal Kaliňák, 11,8 percenta samospráv využíva mestskú firmu, 6,6 percenta zabezpečuje zimnú údržbu cez zmluvného partnera na základe verejného obstarávania. Zvyšné samosprávy využívajú inú formu podľa vlastného uváženia.
Informujú o pláne údržby
"Mnohé samosprávy prichádzajú do zimného obdobia s prijatým operačným plánom zimnej údržby, ktorého súčasťou je definovanie jej rozsahu a presné vymedzenie úloh," vysvetlil Kaliňák.
Niektoré na svojich webových stránkach informujú o pláne zimnej údržby. Na stránkach sú informácie aj o telefonickom dispečingu, na ktorom sa možno informovať o postupne prác pri zabezpečovaní zjazdnosti a schodnosti ciest, chodníkov a verejných priestranstiev počas zimy.
Mestá a obce v zmysle zákona o obecnom zriadení okrem iného zabezpečujú údržbu a správu miestnych ciest, verejných priestranstiev, robia tiež verejnoprospešné služby a majú takisto povinnosť chrániť životné prostredie.
"Na to reagujú prípravou na zimnú sezónu tak, aby zabezpečovali zjazdnosť svojich ciest, miestnych komunikácií a schodnosť chodníkov na svojom území," uviedol hovorca Združenia miest a obcí Slovenska.
Odstrániť sneh, ľad a námrazu
Príslušné všeobecne záväzné nariadenie (VZN) upravuje podmienky zimnej údržby, ktoré sa týkajú nielen samosprávy, ale aj iných vlastníkov ciest a komunikácií vrátane povinností obyvateľov.
Spomínané VZN definuje napríklad povinnosti osôb odstrániť sneh, ľad a námrazu tak, aby boli chodníky schodné. "Mestá a obce pritom prihliadajú na environmentálne aspekty, a to napríklad tým, že materiál na posyp ciest a chodníkov musí byť priaznivý voči životnému prostrediu," dodal Michal Kaliňák.
Prieskum, v ktorom ZMOS zisťoval formu zabezpečovania zimnej údržby, bol súčasťou národného projektu združenia s názvom Budovanie kapacít na úrovni miestnej územnej samosprávy.
"Prieskum poukazuje na rôznosť prístupu samospráv k zabezpečovaniu zimnej údržby, pričom si uvedomujú, že je dôležité ju robiť v požadovanej kvalite a rozsahu, a to s prihliadnutím na čo najefektívnejšie dopady na samotný rozpočet," uzavrel hovorca ZMOS-u.