Bratislava 16. júla (TASR) - Realizácia programov znižovania škodlivých emisií v Bratislavskom kraji sa vlani, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím, prejavila zmenšením výskytu oxidu siričitého, oxidov dusíka a tuhých látok v prostredí. K tomuto vývoju viedlo okrem poklesu výroby najmä znižovanie spotreby energie a nahradenie tuhých palív plynnými pri výrobe tepla. Zároveň dochádza k častejším rekonštrukciám zariadení, inštalácii filtrov, rušeniu ekologicky nevyhovujúcich prevádzok a k monitoringu kvality ovzdušia.
Kým v roku 1999 bolo do ovzdušia vypustených 8 000 ton oxidu dusíka, 21,6 tisíca ton oxidu siričitého a 2,3 tisíca ton tuhých emisií, v minulom roku to bolo 7,6 tisíca ton oxidu dusíka, 21 tisíc ton oxidu siričitého a 1,8 tisíca ton tuhých častíc. Zaťaženie prostredia jedného kilometra štvorcového plochy predstavovalo v kraji pri spomenutých emisiách 3,67 tony, 10,14 a 0,84 tony.
K výrazným znečisťovateľom životného prostredia v Bratislavskom kraji patria chemický priemysel, energetika a doprava. Najväčšie množstvo sledovaných emisií vyprodukovali Slovnaft, Západoslovenské energetické závody, cementáreň Hirocem Rohožník, Nafta Gas Gbely a Odvoz a likvidácia odpadu Bratislava.
Bratislava v rámci Slovenska patrí medzi oblasti s najviac zaťaženým prostredím. Zároveň výrazne znečisťuje ovzdušie okolitých sídel, najmä Hamuliakova, Kalinkova a obce Rovinka v Seneckom okrese.
Údaje poskytol TASR Krajský úrad Bratislava.
*zub na