Učitelia chceli právnika, po čakaní dostanú odborára. Odborári ombudsmana nechceli, ale funkciu zoberú.
BRATISLAVA. Učitelia dnes dostanú svojho prvého ombudsmana. Stane sa ním 66-ročný odborársky funkcionár Martin Maták.
Odborári sa pritom doteraz tvárili, že ombudsman v školstve nie je až taký potrebný. Jeho úlohu podľa odborárskeho bossa Pavla Ondeka zvládali právnici zväzu, ktorí to robia bezplatne.
Slovenská komora učiteľov zostala zaskočená, lebo o personálnej politike ministra školstva za Smer Juraja Draxlera nemala žiadne informácie. Úrad ombudsmana presadzovala od augusta minulého roku pre pribúdajúce spory a zložité kauzy v školskom prostredí. Chcela, aby to bol právnik, ktorý by bol špecialistom aj na školské právo a nestranne by ochraňoval práva pedagogických a odborných zamestnancov.
Pôvodne navrhovala, aby bol školský ombudsman nezávislý od štátnej moci a aby si ho vyberali samotní učitelia, čo sa tiež nestane.
Sľub, ktorý dal učiteľom po májovej medializácii prípadov šikany od nadriadených či kolegov, plní navyše Draxler oneskorene. Ombudsmana pôvodne sľúbil na september.
Funkcionár
Kto je
Martin Maták
- absolvent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre,
- skončil zootechnický odbor,
- pracoval v živočíšnej výrobe, ako manažér a marketér,
- učil odborné predmety na strednej odbornej škole,
- má za sebou mnoho odborárskych funkcií, v sobotu ho na zjazde opäť zvolili za podpredsedu.
Maták bol doteraz podpredsedom Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy a šéfom Združenia stredného školstva. Dnes ho Draxler vymenuje za šéfa nového Úradu pre ochranu práv v regionálnom školstve, ktorý vzniká na ministerstve školstva. Včera ešte Maták nemal podpísanú novú pracovnú zmluvu. Mal by viesť jedného až troch ľudí, ktorí by sa zaoberali agendou ochrany práv učiteľov.
„Nezaregistrovali sme väčšie angažovanie sa pána Matáka v tejto oblasti, a preto nie sme presvedčení, že dokáže pružne riešiť náročné pracovné a právne problémy učiteľov,“ napísala včera za komoru učiteľov Soňa Puterková.
Komora zriadenie úradu školského ombudsmana víta, veľmi dôležitá je však podľa nej aj otázka právomocí, ktoré bude úrad mať.
Vydali aj príručku
Ombudsmana pre školstvo má už niekoľko rokov Maďarsko, pred časom tento úrad vznikol v Česku.
Ministerstvo ešte za Petra Pellegriniho zo Smeru učiteľskej komore tvrdilo, že si ombudsmana pre učiteľov v školskom systéme vie predstaviť, ale neboli naňho vyčlenené peniaze.
Minulý týždeň ministerstvo vydalo príručku, ktorá má pomôcť učiteľom s pracovnoprávnymi problémami. Jej autori sú odbornými zamestnancami ministerstva školstva a pri príprave vychádzali aj z prípadov, ktorými sa zaoberali napríklad Generálna prokuratúra či komora učiteľov. „Jej vydanie nie je spojené so žiadnymi finančnými nákladmi,“ povedala hovorkyňa ministerstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Príručku nevytlačia, zverejnili ju na internetovej stránke. „V prípade zmeny legislatívy sa, samozrejme, bude príručka aktualizovať,“ dodala hovorkyňa.

Beata
Balogová
