Poslanci začali diskutovať o sprísnení kontroly občanov (minúta po minúte)

Protiteroristický balíček prerokujú v skrátenom konaní.

Ilustračná fotografia.(Zdroj: TASR)

Zmeny sa budú týkať aj predĺženia lehôt pri obmedzovaní slobôd.

BRATISLAVA. Národná rada SR začala v utorok rokovať o protiteroristickej legislatíve, ktorú vláda schválila v piatok.

Opoziční poslanci tvrdia, že Smer sa s prijatím protiteroristického balíčka zbytočne ponáhľa a robí to len preto, lebo schôdzu parlamentu na prelome januára a februára zrušil. Viacerým sa tiež nepáči, že Smer žiada od opozície podporu zmeny Ústavy SR, ktorá je súčasťou balíčka, ale návrh predložila do parlamentu bez akéhokoľvek rokovania.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Prehľadávanie áut, vypínanie webov. 10 zmien, ktoré schválila vláda

Poslanci najprv viac ako štyri hodiny diskutovali o tom, či návrhy prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní, o pol siedmej začali o novelách rokovať v prvom čítaní. Diskusiu o návrhoch do 19:00 hod. ukončiť nestihli, pokračovať v nej budú v stredu.

Balík protiteroristických zákonov, v rámci ktorých majú polícia, prokuratúra, súdy a tajné služby získať v boji proti terorizmu rad nových oprávnení, je obsiahnutý v novelách Ústavy SR a Trestného zákona. V ústave by sa mali upraviť maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Smer pri ústavných zmenách neustúpi, väčšinu nájde

Rokovanie parlamentu sme sledovali minútu po minúte:

19:00 Poslanci ukončili rokovanie, pokračovať budú v stredu ráno. Minútu sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

18:36 Jana Laššáková otvorila všeobecnú rozpravu. Písomne sa prihlásilo šesť poslancov. Slovo má Gábor Gál z Mostu-Híd. Ten poukázal na to, že idem posilniť právomoci inštitúcií, ktorým najmenej dôverujeme.

18:28 Poslanci pristúpili k prvému čítaniu o protiteroristickej legislatíve.

Zákony predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec. "Všetci vidia, čo sa deje. Sme v Schengene. Dnes tu možno nie je žiaden terorista, zajtra ich tu môže byť 100. Vy viete, kde je 14.000 azylantov, ktorým vo Švédsku odmietli azyl? Ani Švédsko to nevie," upozornil minister opozíciu.

18:19 Národná rada vyjadrila súhlas so skráteným legislatívnym konaním, nasledovať bude prvé čítanie.

18:14 V rozprave vystúpilo 21 poslancov, zákonodarcovia idú hlasovať.

18:11 Predseda parlamentu ukončil diskusiu k skrátenému legislatívnemu konaniu.

17:33 V rozprave pokračuje Pavol Zajac z KDH. Skrátené legislatívne konanie nepodporí, rovnako ako klub KDH.

17:26 Podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková vyhlásila prestávku do pol šiestej.

17:23 Problém balíka je, že reálne nerieši nič, čo by zvýšilo bezpečnosť na Slovensku, povedal Daniel Lipšic.

17:09 Bez riadnej a odbornej diskusie sa ústava nemení, podotkol Juraj Miškov.

17:07 Pokračuje rozprava k skrátenému legislatívnemu konaniu. ((anketa))

17:05 Zákon o preukazovaní pôvodu majetku sa meniť nebude. Poslanci OĽaNO nepresadili novelu, ktorou chceli túto právnu normu sfunkčniť a sprísniť s cieľom vytvoriť účinný nástroj postihujúci osoby užívajúce si veľký majetok, na ktorý si nezarobili legálnym spôsobom.

Poslanci 115 hlasmi schválili vyslanie expertov do výcvikovej misie EUTM Mali.

16:45 „Útočíte na city najstarších a najzraniteľnejších ľudí,“ povedala vo svojom prejave Erika Jurinová z OĽaNO. Načo predkladáte ústavný zákon, keď ho nemáte predrokovaný, pýta sa Jurinová.

16:03 "Naša vláda pozývala migrantov s ktorými prišli teroristi? Pokiaľ viem, bola to nemecká a francúzska vláda. Myslím si, že kroky vlády sú namieste," povedal poslanec Anton Martvoň za Smer.

16:00 "Smer prišiel do parlamentu s novelou ústavy bez širšej dohody. Ak to opozícia nepodporí, Smer povie, že chcel chrániť Slovensko deň aj noc, ale kvôli opozícii to neprešlo. Tento postup, že nerokujete, mi evokuje, že nemáte reálny záujem to prijať, ale len marketingový záujem to sem priniesť," odkázal Lipšic kabinetu podľa TASR.

Balík protiteroristických zákonov, v rámci ktorých majú polícia, prokuratúra, súdy a tajné služby získať v boji proti terorizmu rad nových oprávnení, je obsiahnutý v novelách Ústavy SR a Trestného zákona. Vláda od parlamentu žiada, aby sa o tom rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Smer chce sprísňovať zákony proti teroristom, zatiaľ bol len jeden (graf)

15:43 "Komunistický boh našim Smerákom zoslal túto situáciu," povedal v pléne poslanec Alojz Hlina z parlamentného klubu KDH. "My chránime túto krajinu a vy jediní to viete. Ak pracujete systémom, že nás dokopete do kúta, tak sa vám to môže vrátiť," hovorí Hlina.

15:40 Strana Most-Híd chce, aby tzv. protiteroristické zákony boli prijaté na dobu určitú. Po nej by sa mala vyhodnotiť ich účinnosť. Most-Híd si vie predstaviť, že by zákony boli prijaté na 18 či 24 mesiacov. Povedala v pléne podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská.

15:40 "Spojme sa a nedovoľme dať tajným službám také kompetencie, ktoré dovolia sledovať každého nepohodlného v tomto štáte," vyzval poslancov v pléne poslanec Miroslav Kadúc.

"Čo môže byť väčším dôvodom na skrátené legislatívne opatrenie ako momentálna situácia," hovorí poslanec za Smer Anton Martvoň.

"Pod rúškom strachu sa pokúšate prijať veci, ktoré vôbec nesúvisia s terorizmom," doplnil Kadúc.

15:30 Mikuláš Huba vo svojom vystúpení v pléne navrhuje, aby sa o predloženej protiteroristickej agende nerokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Čo sa bojíš, keď si spravodlivý?

15:30 Predsedajúci rokovania Národnej rady Miroslav Číž (Smer) privítal žiakov zo strednej školy obchodu a služieb z Prievidze.

15:26 "Široký postaví všetky ploty, ktoré tu ešte nestoja a bude nekorektné sa pýtať na cenu v čase, keď tu vládne taká hystéria," hovorí vo faktickej poznámke Alojz Hlina.

15:22 Predsedajúci rokovania Národnej rady Miroslav Číž (Smer) privítal dôchodcov z Rožňavy, ktorí sedia v sále parlamentu na balkóne.

15:20 Lipšic považuje debatu za nepolitickú a vyzval ministra vnútra, aby v parlamente vystúpil.

15:16 Ak jediné prijímané riešenie protiterostickej agendy je zamestnávanie stále väčšieho množstva policajtov a nakupovanie všetkého možné, tak to podľa Lipšica vyvoláva pocit, že ide len o snahu zamestnať čo najviac kamarátov.

15:06 "Aký problém riešime? Naše súdy možno nevezmú do väzby poslanca Jánoša, ale máme reálnu obavu, že naše súdu nevezmú do väzby islamských teroristov? Pre oligarchov by som to ešte chápal. Trošku to evokuje, že nechceme riešiť reálne problémy, že to chceme riešiť marketingovo," povedal v rozprave Lipšic.

14:55 Diskusný príspevok prednesie v pléne Národnej rady aj Daniel Lipšic, aktuálne v poslaneckom klube Oľano. "Som prekvapený, že bez rokovania s opozíciou prídete do parlamentu žiadať podporu pre svoje návrhy. Ak by vám išlo o vec, zvoláte rokovanie zástupcov parlamentných strán, aby sme sa dohodli. Vy ste to neurobili," povedal Lipšic.

Niektoré návrhy sú podľa Lipšica aj správne.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Policajti dostanú viac právomocí, uvažuje sa aj o zmenách u tajných

14:51 "Je zaujímavé počúvať, že pán predseda Fico šíri strach. To sú potom aj teroristické útoky v Paríži marketing? Teroristi sú v Európskej únii! Za našej vlády nikto z opozície neskončil vo väzbe, takže aké zneužitie?" pýta sa v parlamente Anton Martvoň, poslanec za Smer.

Ľudovít Kaník hovorí, že Smer takto berie občanom na Slovensku slobodu. "Takto sa otvára cesta k diktatúre," povedal nezaradený poslanec Kaník.

14:46 "Tajné služby by nemali mať ani tie kompetencie, ktoré majú už dnes. Nič z toho s čím prichádza vláda do parlamentu nepotrebujeme. Šíriť strach potrebujú teroristi a Robert Fico. Najväčším ohrozením Slovenska je Smer, ani utečenci, ani terorizmus," povedal v rozprave v parlamente poslanec za KDH Július Brocka.

14:30 Národná rada začala v utorok popoludní rokovať o protiteroristickej legislatíve, ktorú vláda schválila v piatok.


BRATISLAVA. V balíku zákonov, ktoré sa majú meniť, je aj návrh na novelizáciu ústavy. Upraviť by sa v ústave mali maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu.

Premiér Robert Fico v tejto súvislosti privítal podporu opozičných predstaviteľov. Národná rada právne normy prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Včasná identifikácia

Návrhy zmien vychádzajú z predpokladu, že úspešnosť boja proti terorizmu je podmienená včasnou identifikáciou podozrivých aktivít a efektívnou a flexibilnou spoluprácou medzi bezpečnostnými zložkami v krajine, ako aj medzinárodnou spoluprácou spočívajúcou z veľkej časti v rýchlej výmene spravodajských informácií.

Zmeny sa budú týkať predĺženia lehôt pri obmedzovaní slobôd. Táto lehota sa pre orgány činné v trestnom konaní a súdy predĺžila z maximálnych päť dní na 10 dní. „Navrhujeme v ústave zdvojnásobiť lehoty, keď môžu orgány činné v trestnom konaní a súdy zadržať podozrivého z terorizmu,“ vysvetlil premiér.

Upozornil aj na zavedenie obligatórnej väzby, keď súd bude môcť zobrať osobu obvinenú z trestného činu súvisiaceho z terorizmom do väzby bez uvedenia dôvodov. Prijímajú sa aj viaceré opatrenia na ochranu svedkov.

Upravili aj právomoci polície

Vláda schválila aj novely upravujúce právomoci polície a spravodajských služieb. V prípade polície sa rozšíria dôvody na zaistenie osôb, predĺži sa lehota na ich zaistenie a rozšíria sa oprávnenia na prehliadky dopravných prostriedkov.

Rozšíria sa aj opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti v hromadnej doprave a pri uzatváraní verejne prístupných miest, keď dôjde k ohrozeniu teroristickým trestným činom.

Navrhuje sa aj úprava použitia špeciálnych technických vecí pri zásahoch. Vojenské spravodajstvo dostane vo vzťahu k boju proti terorizmu také opatrenia, aké má SIS.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 055
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 195
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 344
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 294
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 227
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 937
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 565
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 677
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 159
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 055

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.

Neprehliadnite tiež

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov. Kamery sú ale v nedohľadne.

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

Politologička Világi: Sympatizanti ĽSNS návrh na jej zrušenie môžu vnímať ako sprisahanie

Samotné rozpustenie ĽSNS bude mať skôr dlhodobý dosah, než aby sa prejavilo v župných voľbách, hovorí pre SME politologička Aneta Világi.

Majiteľ TV Joj musí platiť tisícovú pokutu. Za český dabing

Rada pre vysielanie a retransmisiu tiež odňala rozhlasové frekvencie.