Poslanci začali diskutovať o sprísnení kontroly občanov (minúta po minúte)

Protiteroristický balíček prerokujú v skrátenom konaní.

Ilustračná fotografia.(Zdroj: TASR)

Zmeny sa budú týkať aj predĺženia lehôt pri obmedzovaní slobôd.

BRATISLAVA. Národná rada SR začala v utorok rokovať o protiteroristickej legislatíve, ktorú vláda schválila v piatok.

Opoziční poslanci tvrdia, že Smer sa s prijatím protiteroristického balíčka zbytočne ponáhľa a robí to len preto, lebo schôdzu parlamentu na prelome januára a februára zrušil. Viacerým sa tiež nepáči, že Smer žiada od opozície podporu zmeny Ústavy SR, ktorá je súčasťou balíčka, ale návrh predložila do parlamentu bez akéhokoľvek rokovania.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Prehľadávanie áut, vypínanie webov. 10 zmien, ktoré schválila vláda

Poslanci najprv viac ako štyri hodiny diskutovali o tom, či návrhy prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní, o pol siedmej začali o novelách rokovať v prvom čítaní. Diskusiu o návrhoch do 19:00 hod. ukončiť nestihli, pokračovať v nej budú v stredu.

Balík protiteroristických zákonov, v rámci ktorých majú polícia, prokuratúra, súdy a tajné služby získať v boji proti terorizmu rad nových oprávnení, je obsiahnutý v novelách Ústavy SR a Trestného zákona. V ústave by sa mali upraviť maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Smer pri ústavných zmenách neustúpi, väčšinu nájde

Rokovanie parlamentu sme sledovali minútu po minúte:

19:00 Poslanci ukončili rokovanie, pokračovať budú v stredu ráno. Minútu sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

18:36 Jana Laššáková otvorila všeobecnú rozpravu. Písomne sa prihlásilo šesť poslancov. Slovo má Gábor Gál z Mostu-Híd. Ten poukázal na to, že idem posilniť právomoci inštitúcií, ktorým najmenej dôverujeme.

18:28 Poslanci pristúpili k prvému čítaniu o protiteroristickej legislatíve.

Zákony predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec. "Všetci vidia, čo sa deje. Sme v Schengene. Dnes tu možno nie je žiaden terorista, zajtra ich tu môže byť 100. Vy viete, kde je 14.000 azylantov, ktorým vo Švédsku odmietli azyl? Ani Švédsko to nevie," upozornil minister opozíciu.

18:19 Národná rada vyjadrila súhlas so skráteným legislatívnym konaním, nasledovať bude prvé čítanie.

18:14 V rozprave vystúpilo 21 poslancov, zákonodarcovia idú hlasovať.

18:11 Predseda parlamentu ukončil diskusiu k skrátenému legislatívnemu konaniu.

17:33 V rozprave pokračuje Pavol Zajac z KDH. Skrátené legislatívne konanie nepodporí, rovnako ako klub KDH.

17:26 Podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková vyhlásila prestávku do pol šiestej.

17:23 Problém balíka je, že reálne nerieši nič, čo by zvýšilo bezpečnosť na Slovensku, povedal Daniel Lipšic.

17:09 Bez riadnej a odbornej diskusie sa ústava nemení, podotkol Juraj Miškov.

17:07 Pokračuje rozprava k skrátenému legislatívnemu konaniu. ((anketa))

17:05 Zákon o preukazovaní pôvodu majetku sa meniť nebude. Poslanci OĽaNO nepresadili novelu, ktorou chceli túto právnu normu sfunkčniť a sprísniť s cieľom vytvoriť účinný nástroj postihujúci osoby užívajúce si veľký majetok, na ktorý si nezarobili legálnym spôsobom.

Poslanci 115 hlasmi schválili vyslanie expertov do výcvikovej misie EUTM Mali.

16:45 „Útočíte na city najstarších a najzraniteľnejších ľudí,“ povedala vo svojom prejave Erika Jurinová z OĽaNO. Načo predkladáte ústavný zákon, keď ho nemáte predrokovaný, pýta sa Jurinová.

16:03 "Naša vláda pozývala migrantov s ktorými prišli teroristi? Pokiaľ viem, bola to nemecká a francúzska vláda. Myslím si, že kroky vlády sú namieste," povedal poslanec Anton Martvoň za Smer.

16:00 "Smer prišiel do parlamentu s novelou ústavy bez širšej dohody. Ak to opozícia nepodporí, Smer povie, že chcel chrániť Slovensko deň aj noc, ale kvôli opozícii to neprešlo. Tento postup, že nerokujete, mi evokuje, že nemáte reálny záujem to prijať, ale len marketingový záujem to sem priniesť," odkázal Lipšic kabinetu podľa TASR.

Balík protiteroristických zákonov, v rámci ktorých majú polícia, prokuratúra, súdy a tajné služby získať v boji proti terorizmu rad nových oprávnení, je obsiahnutý v novelách Ústavy SR a Trestného zákona. Vláda od parlamentu žiada, aby sa o tom rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Smer chce sprísňovať zákony proti teroristom, zatiaľ bol len jeden (graf)

15:43 "Komunistický boh našim Smerákom zoslal túto situáciu," povedal v pléne poslanec Alojz Hlina z parlamentného klubu KDH. "My chránime túto krajinu a vy jediní to viete. Ak pracujete systémom, že nás dokopete do kúta, tak sa vám to môže vrátiť," hovorí Hlina.

15:40 Strana Most-Híd chce, aby tzv. protiteroristické zákony boli prijaté na dobu určitú. Po nej by sa mala vyhodnotiť ich účinnosť. Most-Híd si vie predstaviť, že by zákony boli prijaté na 18 či 24 mesiacov. Povedala v pléne podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská.

15:40 "Spojme sa a nedovoľme dať tajným službám také kompetencie, ktoré dovolia sledovať každého nepohodlného v tomto štáte," vyzval poslancov v pléne poslanec Miroslav Kadúc.

"Čo môže byť väčším dôvodom na skrátené legislatívne opatrenie ako momentálna situácia," hovorí poslanec za Smer Anton Martvoň.

"Pod rúškom strachu sa pokúšate prijať veci, ktoré vôbec nesúvisia s terorizmom," doplnil Kadúc.

15:30 Mikuláš Huba vo svojom vystúpení v pléne navrhuje, aby sa o predloženej protiteroristickej agende nerokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Čo sa bojíš, keď si spravodlivý?

15:30 Predsedajúci rokovania Národnej rady Miroslav Číž (Smer) privítal žiakov zo strednej školy obchodu a služieb z Prievidze.

15:26 "Široký postaví všetky ploty, ktoré tu ešte nestoja a bude nekorektné sa pýtať na cenu v čase, keď tu vládne taká hystéria," hovorí vo faktickej poznámke Alojz Hlina.

15:22 Predsedajúci rokovania Národnej rady Miroslav Číž (Smer) privítal dôchodcov z Rožňavy, ktorí sedia v sále parlamentu na balkóne.

15:20 Lipšic považuje debatu za nepolitickú a vyzval ministra vnútra, aby v parlamente vystúpil.

15:16 Ak jediné prijímané riešenie protiterostickej agendy je zamestnávanie stále väčšieho množstva policajtov a nakupovanie všetkého možné, tak to podľa Lipšica vyvoláva pocit, že ide len o snahu zamestnať čo najviac kamarátov.

15:06 "Aký problém riešime? Naše súdy možno nevezmú do väzby poslanca Jánoša, ale máme reálnu obavu, že naše súdu nevezmú do väzby islamských teroristov? Pre oligarchov by som to ešte chápal. Trošku to evokuje, že nechceme riešiť reálne problémy, že to chceme riešiť marketingovo," povedal v rozprave Lipšic.

14:55 Diskusný príspevok prednesie v pléne Národnej rady aj Daniel Lipšic, aktuálne v poslaneckom klube Oľano. "Som prekvapený, že bez rokovania s opozíciou prídete do parlamentu žiadať podporu pre svoje návrhy. Ak by vám išlo o vec, zvoláte rokovanie zástupcov parlamentných strán, aby sme sa dohodli. Vy ste to neurobili," povedal Lipšic.

Niektoré návrhy sú podľa Lipšica aj správne.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Policajti dostanú viac právomocí, uvažuje sa aj o zmenách u tajných

14:51 "Je zaujímavé počúvať, že pán predseda Fico šíri strach. To sú potom aj teroristické útoky v Paríži marketing? Teroristi sú v Európskej únii! Za našej vlády nikto z opozície neskončil vo väzbe, takže aké zneužitie?" pýta sa v parlamente Anton Martvoň, poslanec za Smer.

Ľudovít Kaník hovorí, že Smer takto berie občanom na Slovensku slobodu. "Takto sa otvára cesta k diktatúre," povedal nezaradený poslanec Kaník.

14:46 "Tajné služby by nemali mať ani tie kompetencie, ktoré majú už dnes. Nič z toho s čím prichádza vláda do parlamentu nepotrebujeme. Šíriť strach potrebujú teroristi a Robert Fico. Najväčším ohrozením Slovenska je Smer, ani utečenci, ani terorizmus," povedal v rozprave v parlamente poslanec za KDH Július Brocka.

14:30 Národná rada začala v utorok popoludní rokovať o protiteroristickej legislatíve, ktorú vláda schválila v piatok.


BRATISLAVA. V balíku zákonov, ktoré sa majú meniť, je aj návrh na novelizáciu ústavy. Upraviť by sa v ústave mali maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu.

Premiér Robert Fico v tejto súvislosti privítal podporu opozičných predstaviteľov. Národná rada právne normy prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Včasná identifikácia

Návrhy zmien vychádzajú z predpokladu, že úspešnosť boja proti terorizmu je podmienená včasnou identifikáciou podozrivých aktivít a efektívnou a flexibilnou spoluprácou medzi bezpečnostnými zložkami v krajine, ako aj medzinárodnou spoluprácou spočívajúcou z veľkej časti v rýchlej výmene spravodajských informácií.

Zmeny sa budú týkať predĺženia lehôt pri obmedzovaní slobôd. Táto lehota sa pre orgány činné v trestnom konaní a súdy predĺžila z maximálnych päť dní na 10 dní. „Navrhujeme v ústave zdvojnásobiť lehoty, keď môžu orgány činné v trestnom konaní a súdy zadržať podozrivého z terorizmu,“ vysvetlil premiér.

Upozornil aj na zavedenie obligatórnej väzby, keď súd bude môcť zobrať osobu obvinenú z trestného činu súvisiaceho z terorizmom do väzby bez uvedenia dôvodov. Prijímajú sa aj viaceré opatrenia na ochranu svedkov.

Upravili aj právomoci polície

Vláda schválila aj novely upravujúce právomoci polície a spravodajských služieb. V prípade polície sa rozšíria dôvody na zaistenie osôb, predĺži sa lehota na ich zaistenie a rozšíria sa oprávnenia na prehliadky dopravných prostriedkov.

Rozšíria sa aj opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti v hromadnej doprave a pri uzatváraní verejne prístupných miest, keď dôjde k ohrozeniu teroristickým trestným činom.

Navrhuje sa aj úprava použitia špeciálnych technických vecí pri zásahoch. Vojenské spravodajstvo dostane vo vzťahu k boju proti terorizmu také opatrenia, aké má SIS.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 2. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 3. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 4. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 5. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 6. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 7. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 8. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 9. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 9 580
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 106
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 370
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 445
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 389
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 875
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 587
 8. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 445
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 436
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 852

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor.

Neprehliadnite tiež

Rajtár z SaS: Kollár je liberál, Sulíka s Kotlebom by som vôbec neporovnával

Spoluzakladateľ SaS a poslanec Jozef Rajtár hovorí, že v strane sa začal opäť angažovať, aby pomohol poraziť Smer.

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

Podpora diktatúre na Slovensku poklesla

Agentúra Focus sa ľudí znova pýtala, v čom vidia alternatívu demokracie. Diktatúru podporuje menej Slovákov ako pred dvoma mesiacmi.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop