"aj keď sa mnohým zdá, že SMK dosiahla všetko čo chcela, vôbec tomu tak nie je". Zdôvodnila to tým, že vládou schválená Európska charta menšinových a regionálnych jazykov bude naplnená až ratifikáciou. Ako sa však presadí v slovenskom zákonodarstve, je podľa nej ešte otvorenou otázkou.
V súvislosti s uznesením vlády odporučiť akademickému senátu nitrianskej univerzity zriadiť fakultu na výuku maďarských pedagógov štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR pre TASR uviedla, že tento návrh SMK nebol samoúčelný. Strane išlo zásadne o vytvorenie opatrení na uľahčenie prístupu žiakov a študentov maďarskej národnosti k štúdiu na "vyrovnanie vzdelanostného deficitu, ktorý je zrejmý z predchádzajúceho sčítania ľudu". Ukazuje sa totiž, že zastúpenie vysokoškolského vzdelania u maďarsky hovoriacich študentov je iba polovičné než u majoritnej populácie. "Teda hľadáme spôsoby, ako tento hendikep vyrovnať", dodala. SMK usúdila, že treba skvalitniť najmä ich základné a stredoškolské vzdelanie. "Preto sme naliehali na to, aby to bolo vzdelávanie predovšetkým pedagógov," povedala Bauerová.
Podľa jej názoru má SMK v porovnaní so svojimi predvolebnými prísľubmi určitú podlžnosť aj voči ustanoveniu mládežníckej politiky. "Predsa program strany bol komplexne formulovaný a zatiaľ hovoríme iba o vybraných otázkach".
Vzhľadom na to, že SMK je po prvý raz súčasťou vládnej koalície, kongres, podľa Bauerovej okrem zhodnotenia práce poslancov prehodnotí aj doterajšie skúsenosti "z vládnutia". Taktiež sa musí pripraviť na nové voľby, a to či už do regionálnych samospráv alebo do parlamentu.
Baurová v rozhovore pre TASR deklarovala aj svoje presvedčenie, že účastníci sobotňajšieho rokovania otvoria aj "veľmi pálčivú" otázku reformy verejnej správy, a s tým súvisiace územno-správne usporiadanie republiky. "Pálčivú preto, lebo ak sa ustanovia vyššie územnosprávne celky, je možnosť rozhodovania pri decentralizácii právomocí v týchto územnosprávnych celkoch veľmi veľká". Myslí si, že táto otázka bude mimoriadne dôležitá aj z hľadiska budúcej regionalizácie Európy. A rozhodnutie, ktoré v tejto záležitosti "padne", bude mať ďalekosiahle dôsledky. Skúsenosti z industrializácie a ekonomického vývoja podľa nej totiž ukazujú, že otázka regionalizmu sa stane mimoriadne závažnou.