SME

Fico na kandidátku nedal štyroch ministrov

Robert Fico, Robert Kaliňák, Peter Pellegrini, to je prvá trojka volebnej kandidátky vládneho Smeru.

Predseda strany Smer Robert Fico prichádza na tlačovú konferenciu po rokovaní predsedníctva strany.Predseda strany Smer Robert Fico prichádza na tlačovú konferenciu po rokovaní predsedníctva strany. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Pavol Paška ani Renáta Zmajkovičová na nej nebudú.

BRATISLAVA. Kandidátka Smeru bude bez viacerých ministrov vlády Roberta Fica, ktorí nie sú členmi strany. Stopku dostal minister zdravotníctva Viliam Čislák, minister školstva Juraj Draxler, minister spravodlivosti Tomáš Borec a minister hospodárstva Vazil Hudák. Kandidátku jednohlasne schválilo predsedníctvo Smeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší nestraník, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bude kandidovať zo siedmeho miesta. Lajčák sa stal aj jednou z hlavných tvárí volebnej kampane.

SkryťVypnúť reklamu

„Asi by nebolo celkom vhodné, aby všetci členovia vlády automaticky kandidovali,“ reagoval Fico na to, prečo sa štyria ministri nedostali na kandidátku. Fico dodal, že ich ministerskú prácu vníma pozitívne a po odbornej stránke si s nimi vie spoluprácu predstaviť aj do budúcna.

Prečítajte si tiež: Utečenci prišli pred voľbami vhod. Smer stavil na strach Čítajte 

Viaceré nové tváre

Minister vnútra Robert Kaliňák si v porovnaní s poslednými voľbami polepšil o jedno miesto, kandidovať bude ako dvojka.

Kandidátka Smeru

1. Robert Fico
2. Robert Kaliňák
3. Peter Pellegrini
4. Peter Kažimír
5. Marek Maďarič
6. Peter Žiga
7. Miroslav Lajčák
8. Richard Raši
9. Ján Počiatek
10. Ján Richter
11. Juraj Blanár
12. Martin Glváč
13. Jaroslav Baška
14. Jana Laššáková
15. Ľubomír Vážny

Predseda parlamentu Peter Pellegrini je na treťom mieste nasleduje minister financií Peter Kažimír, minister kultúry Marek Maďarič.

SkryťVypnúť reklamu

V prvej desiatke je aj minister životného prostredia Peter Žiga, košický primátor Richard Raši, minister sociálnych vecí Ján Richter, žilinský župan Juraj Blanár, minister obrany Martin Glváč.

Na zvoliteľných miestach bude aj nová tvár Denisa Saková z ministerstva vnútra, ktorá má na starosti reformu ESO a šéf tlačového odboru Úradu vlády Erik Tomáš, ktorý bude kandidovať z 25. miesta.

V prvej tridsiatke je aj bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý odstúpil po upratovacej kauze, na ktorú upozornil denník SME. Štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Monika Jankovská bude kandidovať zo 48. miesta.

Prečítajte si tiež: Strany lákajú na nepolitikov, chcú pritiahnuť váhajúcich voličov Čítajte 

Bez Martvoňa, ale s Kolesíkom

Kandidovať do marcových parlamentných volieb nebude bývalý šéf parlamentu Pavol Paška, ktorý bol v roku 2012 dvojkou a poslankyňa a bývalá podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová. Obaja z funkcií odstúpili po prevalení kauzy predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

Paška v rozhovore pre HN televíziu povedal, že by chcel byť ministrom zahraničných vecí. Fico jeho slová nekomentoval, zopakoval len, že je podpredsedom Smeru a venuje sa straníckym veciam.

O poslancovi Andrejovi Kolesíkovi sa dlhšie špekulovalo, že na kandidátke nebude. Nakoniec sa tam dostal, ale vypadol z nej poslanec Anton Martvoň.

Prekvapivá je aj kandidatúra Jána Kvorku, ktorý skončil pred súdom za to, že mal zbiť v roku 2006 mladého Róma.

Predsedníctvo riešilo aj prípravu snemu Smeru v sobotu v Nitre, kde predstaví tretí sociálny balík. Fico povedal, že jeho opatrenia budú mať veľký vplyv na nezamestnanosť a rast hospodárstva.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 670
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 314
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 959
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 503
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 185
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 404
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 177
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 038
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

zľava Daniel Kurovský (Česko), Adam Žiak (Slovensko) a slovenský brankár Adam Húska počas prípravného zápasu Česko - Slovensko

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Česko - Slovensko.


Slovenský futbalista Leo Sauer vo farbách holandského NAC Breda.

Toľko gólov nedal žiadny Slovák pod dvadsať.


Slovenskí futbalisti

Stretnutie sa uskutoční v júnovom asociačnom termíne.


SITA
Reprezentácia Slovenska na ME do 21 rokov, rok 2000.

Najväčší turnaj v dejinách Slovenska má vidieť viac ako sto miliónov ľudí.


SkryťZatvoriť reklamu