SME

Kadúc si myslí, že o stave Ústavného súdu hovoria výsledky (minúta po minúte)

Poslanci rokujú o návrhoch na kandidátov na ústavných sudcov.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Komisárom pre deti bude exministerka práce Viera Tomanová.

BRATISLAVA. Poslanci v stredu otvorili 13. rokovací deň 58. schôdze Národnej rady.

Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte:

15:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

15:23 Schôdza pokračuje prerokovávaním návrhu na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon o dani z pridanej hodnoty. Pavol Zajac uviedol, že posúva zákon do druhého čítania. Doplnil, že občania si zaslúžia mať zníženú DPH na zdravé potraviny, aj na sladkovodné ryby a základné potraviny na život obyvateľov Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

15:09 Schôdza pokračuje návrhom na členov disciplinárnych senátov.

15:03 Poslanec Mamojka zo Smeru si myslí, že keď poslanec zastáva určitý úrad, nemá problém uvedomiť si svoju pozíciu a konať podľa toho. Nemyslí si, že špecializácia je základný predpoklad.

14:47 Ďalší vystúpil Daniel Lipšic. Najväčší problém, ktorý má nielen Slovensko v Ústavnom súde, je to, že súd by nemal byť inštitúciou, kam sa chodí za zásluhy. Človek, ktorý sa tam dostane, má spĺňať určité predpoklady, mal by mať skúsenosti s ústavným právom.

Upozorňuje, aby sa nezopakovala situácia ešte za Mečiara, kedy si vládna strana zvolila dvoch sudcov z vlastných radov. Myslí si, že by mali zvoliť pána Mamojku a pani Laššákovú. Ústavný sudca by sa podľa Lipšica mal vyjadriť aj k veciam, ktoré sú iné, než politické preferencie jeho strany.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ústavní sudcovia budú rozhodovať len podľa toho, čo je dobré a čo zlé a čo je proti ich hodnotovým preferenciám, budú obmedzovať demokraciu, majú sa riadiť ústavným právom.

Sudcovia musia preukázať minulosťou, že sa venovali ústavnému právu a keď prišlo na hlasovanie, povedali svoj názor a hlasovali inak, nie podľa preferencií.

Lipšic sa obáva, že ak zvolia dvoch kolegov z ich poslaneckého klubu, bude to mať dva nedostatky. Jednak ani jeden z kandidátov sa ústavnému právu nevenoval a navyše svojím hlasovaním preukázali, že pred ústavou dávajú prednosť svojim ideologickým preferenciám a tie by nemali prenášať na Ústavný súd.

14:32 Alojzovi Hlinovi z KDH sa zdá, že sudcovia a prokuratúra si vytvorili na Slovensku štát v štáte, stav, ktorý trvá už 25 rokov. Hovorí, že sudcov nemožno ani fotiť, nemožno im nič, ale rozhodujú o závažných veciach. Zo sudcov by podľa poslanca mala vychádzať cnosť, je však zhrozený, že v skutočnosti je to opak.

SkryťVypnúť reklamu

"Sú tu ľudia, ktorí sa živia parazitovaním na iných, ktorí si z toho spravili živnosť," povedal. Na záver apeloval, aby sa zvolil taký človek, z ktorého bude vyžarovať aura Ústavného sudcu.

14:19 Miroslav Kadúc zo začiatku naráža na nízky počet prítomných poslancov.

Hovorí, že Ústavný súd je orgán, na ktorý politika priamo vplýva, a preto potrebujeme ľudí, ktorí sú nestranní, no takí politickí nominanti byť nemôžu. "O stave Ústavného súdu hovoria jeho posledné výsledky," konštatuje a spomína Čentéša, odmietnutie výkladu a ďalšie rozporuplné rozhodnutia.

Vládni poslanci majú podľa neho možnosť zmeniť súčasný stav a zabezpečiť to, čo má Ústavný súd robiť, a síce ochraňovať.

14:12 Začala rozprava na návrh na voľbu kandidátov sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

14:07 Schôdza sa opäť začala. Ľubica Rošková zo Smeru oznamuje výsledok tajného hlasovania o návrhu na voľbu komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Za komisára pre deti bola zvolená Viera Tomanová, za komisára pre osoby so zdravotným postihnutím poslanci zvolili Zuzanu Stavrovskú.

12:06 Rozprava je nateraz ukončená, do 14. hodiny je vyhlásená prestávka.

12:03 Martin Fronc z KDH nesúhlasí s predloženým návrhom a hovorí, že na ochranu ľudí existuje iný spôsob. V súčasnosti zavedený výnimočný stav vo Francúzsku umožňuje kontroly bez súdu, uvaliť domáce väzenie či iné opatrenia. Rozdielom je však to, že stav je len dočasný a jeho predĺženie je viazané na rozhodnutie parlamentu. Zmena takýchto opatrení, ktoré sú zakotvené v zákone, je podľa poslanca veľmi ťažká.

"Viem si predstaviť prijatie legislatívy v prípade, keď bude treba chrániť občanov. Ale nesmie to byť trvalo zakotvené," uzavrel Fronc.

SkryťVypnúť reklamu

11:58 S pripomienkami vystúpil Igor Hraško z OĽaNO. Upozorňuje, že doteraz vláda nerobila nič a zrazu po Paríži prišla s opatreniami. Útokov bolo v minulosti viac, dovtedy však vláda nepriniesla nič. "Protiteroristický balíček je namierený proti slovenským občanom," hovorí Igor Hraško z OĽaNO. Tiež hovorí, že nemáme koncepciu vnútornej bezpečnosti a veci sa robia narýchlo a chystané zmeny boli pripravené ad-hoc.

Poslanec nerozumie definícii politický extrémizmus. Pojem podľa neho dovoľuje odstrániť politickú konkurenciu a takto nastavený zákon nás opäť dostáva pred rok 1989. "S podobnými praktikami pracovala Štb," doplnil.

"Občanov treba poriadne zastrašiť, a potom prísť na ochranu. Kto je však najväčšou hrozbou pre Slovensko? Sú to džihádisti? Najviac nás tyranizuje oligarchia a tiež vláda Roberta Fica, ktorá dovolí rozkrádanie," hovorí Hraško.

SkryťVypnúť reklamu

11:47 "Cieľom nie je zlepšiť práva a slobody ľudí, ale monitorovať ich," myslí si Erika Jurinová z OĽaNO. Štát si podľa poslankyne pýta väčšie právomoci a kontrolu nad občanom. Jurinová hovorí že sú dve nebezpečné reakcie v podobných situáciách. Prvou je prehnaná reakcia, po ktorej nasleduje represia, ktorá prevalcuje práva a slobody jednotlivca. Druhou je pasivita a žiadna reakcia. Zo zákonov vladnej strany plynie strach a vágnosť. "Viac štátu, viac sledovania občanov," doplnila.

"Zmena trestného zákona nesie v sebe totalitné prvky," upozorňuje poslankyňa. Nemyslí si, že navrhované zmeny pomôžu zamedziť prípadným teroristickým útokom na Slovensku. Tiež sa jej nepozdáva súdne konanie bez prítomnosti verejnosti a bez možnosti opravných opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

"Vláda si myslí, že týmito opatreniami vyrieši terorizmus na Slovensku. Islamský terorizmus je však problém globálny a Robert Fico zatiaľ neprišiel so žiadnym návrhom na väčšiu spoluprácu. Prišiel len s návrhom, ktorý ublíži ľuďom," doplnila.

11:31 Galko vymenúva veci, ktoré sú v predkladaných zmenách zákonoch a ktoré nijako nesúvisia s antiterorizmom. Hovorí, že je to zadefinované tak, že ak sa polícia domnieva, že by ich odpočúvanie mohlo priviesť k podozrivým, budú tak môcť urobiť aj bez súhlasu sudcu.

"Budete odpočúvať každého, aj takých, ktorí sa dostali do väzby za absolútne nesúvisiaci trestný čin," hovorí Galko z SaS. Formulácie sú podľa neho veľmi všeobecné a v prípade schválenia sa v takomto znení budú dať ľahko zneužiť. "Ak ich prijmete, podporíte policajný štát a pod takéto niečo sa poslanci z SaS nepodpíšu," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

11:10 Schôdza pokračuje tajným hlasovaním o komisárovi pre deti a zdravotne postihnutých.

Prečítajte si tiež:Poslanci budú voliť komisára pre deti a zdravotne postihnutýchČítajte 

10:50 Ľubomír Galko hovorí, že za celé štyri roky vláda nebola schopná predložiť zákon o spravodajskej službe. K novému zákonu bolo podľa poslanca množstvo pripomienok. Myslí si, že tajné služby do zákona prepašovali viacero vecí, ktoré s ich prácou nesúvisia.

"Prečo má vojenské spravodajstvo úlohy týkajúce sa nelegálnej medzinárodnej prepravy osôb?" pýta sa poslanec. "Čo má predstieraný prevod vecí spoločné s antiterorizmom?" Upozorňuje tiež, že SIS dostala možnosť vypnúť weby na základe vágnych kritérií, či pýtať si záznamy z monitorovania priestorov.

Galko sa tiež pýta, prečo dostanú policajti možnosť prehliadať autá či batožinu ľuďom bez povolenia prokuratúry. "Idete ho schváliť v zrýchlenom konaní bez odbornej diskusie," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

10:33 Alojz Hlina z KDH sa pýta, ktoré európske parlamenty v poslednom období zasadajú a zrýchlene rokujú o protiteroristických opatreniach či zmene ústavy. Upozorňuje, že prečo okolité štáty nič také nerobia a na Slovensku pripravujeme zmeny práve pred voľbami.


BRATISLAVA. Voľba komisára pre deti a komisára pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím dnes čaká na poslancov Národnej rady SR. Rozpravou k týmto voľbám dnes poslanci otvorili 13. rokovací deň 58. schôdze NR SR.

O post komisára pre deti súperia štyria uchádzači, a to poslankyňa Smeru-SD a exministerka práce Viera Tomanová, nominantka SaS a exposlankyňa Natália Blahová, Ondrej Gallo z Nadácie Pontis navrhnutý predsedom ľudskoprávneho výboru Rudolfom Chmelom (Most-Híd) a šéf mimovládnej organizácie Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar Jozef Mikloško, ktorého nominoval poslanec Pavol Hrušovský (KDH).

SkryťVypnúť reklamu

O funkciu komisára pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím majú záujem dvaja uchádzači. Vládny Smer-SD ponúka advokátku Zuzanu Stavrovskú a opoziční poslanci niekdajšiu dlhoročnú pracovníčku ministerstva práce Lýdiu Brichtovú.

Tajná voľba komisárov by sa mala uskutočniť po 11. hodine. Podvečer príde na rad voľba kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR a voľba kandidátov na člena disciplinárneho senátu. Plénum sa v stredu zároveň vráti k prerušenej rozprave o protiteroristickej legislatíve, o ktorej sa na návrh vlády rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 747
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 002
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 464
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 232
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 095
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 977
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 462
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Naď, predseda strany Demokrati.

Tibor Gašpar podľa Naďa "klamal ľudí sfalšovaným dokumentom".


SITA 5
Horiaca skládka odpadu neďaleko Galanty.

Na mieste zasahujú hasiči z viacerých okresov.


TASR 3
Reného priviedla justičná stráž pred sudkyňu s putami na rukách. Od nej už odchádzal bez nich.

Má aj niekoľko zákazov a povinností.


Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


Sportnet

slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík

Slováci odohrajú dvojzápas v Herisau.


Tomáš Rigo.

Záujem o neho mal klub z Premier League.


Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


Rebecca Šramková.

Slovenské tenistky nastúpia v najbližších dňoch na zápasy kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej.


SkryťZatvoriť reklamu