Kadúc si myslí, že o stave Ústavného súdu hovoria výsledky (minúta po minúte)

Poslanci rokujú o návrhoch na kandidátov na ústavných sudcov.

Ilustračná fotografia.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Komisárom pre deti bude exministerka práce Viera Tomanová.

BRATISLAVA. Poslanci v stredu otvorili 13. rokovací deň 58. schôdze Národnej rady.

Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte:

15:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

15:23 Schôdza pokračuje prerokovávaním návrhu na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon o dani z pridanej hodnoty. Pavol Zajac uviedol, že posúva zákon do druhého čítania. Doplnil, že občania si zaslúžia mať zníženú DPH na zdravé potraviny, aj na sladkovodné ryby a základné potraviny na život obyvateľov Slovenska.

15:09 Schôdza pokračuje návrhom na členov disciplinárnych senátov.

15:03 Poslanec Mamojka zo Smeru si myslí, že keď poslanec zastáva určitý úrad, nemá problém uvedomiť si svoju pozíciu a konať podľa toho. Nemyslí si, že špecializácia je základný predpoklad.

14:47 Ďalší vystúpil Daniel Lipšic. Najväčší problém, ktorý má nielen Slovensko v Ústavnom súde, je to, že súd by nemal byť inštitúciou, kam sa chodí za zásluhy. Človek, ktorý sa tam dostane, má spĺňať určité predpoklady, mal by mať skúsenosti s ústavným právom.

Upozorňuje, aby sa nezopakovala situácia ešte za Mečiara, kedy si vládna strana zvolila dvoch sudcov z vlastných radov. Myslí si, že by mali zvoliť pána Mamojku a pani Laššákovú. Ústavný sudca by sa podľa Lipšica mal vyjadriť aj k veciam, ktoré sú iné, než politické preferencie jeho strany.

Ak ústavní sudcovia budú rozhodovať len podľa toho, čo je dobré a čo zlé a čo je proti ich hodnotovým preferenciám, budú obmedzovať demokraciu, majú sa riadiť ústavným právom.

Sudcovia musia preukázať minulosťou, že sa venovali ústavnému právu a keď prišlo na hlasovanie, povedali svoj názor a hlasovali inak, nie podľa preferencií.

Lipšic sa obáva, že ak zvolia dvoch kolegov z ich poslaneckého klubu, bude to mať dva nedostatky. Jednak ani jeden z kandidátov sa ústavnému právu nevenoval a navyše svojím hlasovaním preukázali, že pred ústavou dávajú prednosť svojim ideologickým preferenciám a tie by nemali prenášať na Ústavný súd.

14:32 Alojzovi Hlinovi z KDH sa zdá, že sudcovia a prokuratúra si vytvorili na Slovensku štát v štáte, stav, ktorý trvá už 25 rokov. Hovorí, že sudcov nemožno ani fotiť, nemožno im nič, ale rozhodujú o závažných veciach. Zo sudcov by podľa poslanca mala vychádzať cnosť, je však zhrozený, že v skutočnosti je to opak.

"Sú tu ľudia, ktorí sa živia parazitovaním na iných, ktorí si z toho spravili živnosť," povedal. Na záver apeloval, aby sa zvolil taký človek, z ktorého bude vyžarovať aura Ústavného sudcu.

14:19 Miroslav Kadúc zo začiatku naráža na nízky počet prítomných poslancov.

Hovorí, že Ústavný súd je orgán, na ktorý politika priamo vplýva, a preto potrebujeme ľudí, ktorí sú nestranní, no takí politickí nominanti byť nemôžu. "O stave Ústavného súdu hovoria jeho posledné výsledky," konštatuje a spomína Čentéša, odmietnutie výkladu a ďalšie rozporuplné rozhodnutia.

Vládni poslanci majú podľa neho možnosť zmeniť súčasný stav a zabezpečiť to, čo má Ústavný súd robiť, a síce ochraňovať.

14:12 Začala rozprava na návrh na voľbu kandidátov sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky.

14:07 Schôdza sa opäť začala. Ľubica Rošková zo Smeru oznamuje výsledok tajného hlasovania o návrhu na voľbu komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Za komisára pre deti bola zvolená Viera Tomanová, za komisára pre osoby so zdravotným postihnutím poslanci zvolili Zuzanu Stavrovskú.

12:06 Rozprava je nateraz ukončená, do 14. hodiny je vyhlásená prestávka.

12:03 Martin Fronc z KDH nesúhlasí s predloženým návrhom a hovorí, že na ochranu ľudí existuje iný spôsob. V súčasnosti zavedený výnimočný stav vo Francúzsku umožňuje kontroly bez súdu, uvaliť domáce väzenie či iné opatrenia. Rozdielom je však to, že stav je len dočasný a jeho predĺženie je viazané na rozhodnutie parlamentu. Zmena takýchto opatrení, ktoré sú zakotvené v zákone, je podľa poslanca veľmi ťažká.

"Viem si predstaviť prijatie legislatívy v prípade, keď bude treba chrániť občanov. Ale nesmie to byť trvalo zakotvené," uzavrel Fronc.

11:58 S pripomienkami vystúpil Igor Hraško z OĽaNO. Upozorňuje, že doteraz vláda nerobila nič a zrazu po Paríži prišla s opatreniami. Útokov bolo v minulosti viac, dovtedy však vláda nepriniesla nič. "Protiteroristický balíček je namierený proti slovenským občanom," hovorí Igor Hraško z OĽaNO. Tiež hovorí, že nemáme koncepciu vnútornej bezpečnosti a veci sa robia narýchlo a chystané zmeny boli pripravené ad-hoc.

Poslanec nerozumie definícii politický extrémizmus. Pojem podľa neho dovoľuje odstrániť politickú konkurenciu a takto nastavený zákon nás opäť dostáva pred rok 1989. "S podobnými praktikami pracovala Štb," doplnil.

"Občanov treba poriadne zastrašiť, a potom prísť na ochranu. Kto je však najväčšou hrozbou pre Slovensko? Sú to džihádisti? Najviac nás tyranizuje oligarchia a tiež vláda Roberta Fica, ktorá dovolí rozkrádanie," hovorí Hraško.

11:47 "Cieľom nie je zlepšiť práva a slobody ľudí, ale monitorovať ich," myslí si Erika Jurinová z OĽaNO. Štát si podľa poslankyne pýta väčšie právomoci a kontrolu nad občanom. Jurinová hovorí že sú dve nebezpečné reakcie v podobných situáciách. Prvou je prehnaná reakcia, po ktorej nasleduje represia, ktorá prevalcuje práva a slobody jednotlivca. Druhou je pasivita a žiadna reakcia. Zo zákonov vladnej strany plynie strach a vágnosť. "Viac štátu, viac sledovania občanov," doplnila.

"Zmena trestného zákona nesie v sebe totalitné prvky," upozorňuje poslankyňa. Nemyslí si, že navrhované zmeny pomôžu zamedziť prípadným teroristickým útokom na Slovensku. Tiež sa jej nepozdáva súdne konanie bez prítomnosti verejnosti a bez možnosti opravných opatrení.

"Vláda si myslí, že týmito opatreniami vyrieši terorizmus na Slovensku. Islamský terorizmus je však problém globálny a Robert Fico zatiaľ neprišiel so žiadnym návrhom na väčšiu spoluprácu. Prišiel len s návrhom, ktorý ublíži ľuďom," doplnila.

11:31 Galko vymenúva veci, ktoré sú v predkladaných zmenách zákonoch a ktoré nijako nesúvisia s antiterorizmom. Hovorí, že je to zadefinované tak, že ak sa polícia domnieva, že by ich odpočúvanie mohlo priviesť k podozrivým, budú tak môcť urobiť aj bez súhlasu sudcu.

"Budete odpočúvať každého, aj takých, ktorí sa dostali do väzby za absolútne nesúvisiaci trestný čin," hovorí Galko z SaS. Formulácie sú podľa neho veľmi všeobecné a v prípade schválenia sa v takomto znení budú dať ľahko zneužiť. "Ak ich prijmete, podporíte policajný štát a pod takéto niečo sa poslanci z SaS nepodpíšu," uzavrel.

11:10 Schôdza pokračuje tajným hlasovaním o komisárovi pre deti a zdravotne postihnutých.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Poslanci budú voliť komisára pre deti a zdravotne postihnutých

10:50 Ľubomír Galko hovorí, že za celé štyri roky vláda nebola schopná predložiť zákon o spravodajskej službe. K novému zákonu bolo podľa poslanca množstvo pripomienok. Myslí si, že tajné služby do zákona prepašovali viacero vecí, ktoré s ich prácou nesúvisia.

"Prečo má vojenské spravodajstvo úlohy týkajúce sa nelegálnej medzinárodnej prepravy osôb?" pýta sa poslanec. "Čo má predstieraný prevod vecí spoločné s antiterorizmom?" Upozorňuje tiež, že SIS dostala možnosť vypnúť weby na základe vágnych kritérií, či pýtať si záznamy z monitorovania priestorov.

Galko sa tiež pýta, prečo dostanú policajti možnosť prehliadať autá či batožinu ľuďom bez povolenia prokuratúry. "Idete ho schváliť v zrýchlenom konaní bez odbornej diskusie," hovorí.

10:33 Alojz Hlina z KDH sa pýta, ktoré európske parlamenty v poslednom období zasadajú a zrýchlene rokujú o protiteroristických opatreniach či zmene ústavy. Upozorňuje, že prečo okolité štáty nič také nerobia a na Slovensku pripravujeme zmeny práve pred voľbami.


BRATISLAVA. Voľba komisára pre deti a komisára pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím dnes čaká na poslancov Národnej rady SR. Rozpravou k týmto voľbám dnes poslanci otvorili 13. rokovací deň 58. schôdze NR SR.

O post komisára pre deti súperia štyria uchádzači, a to poslankyňa Smeru-SD a exministerka práce Viera Tomanová, nominantka SaS a exposlankyňa Natália Blahová, Ondrej Gallo z Nadácie Pontis navrhnutý predsedom ľudskoprávneho výboru Rudolfom Chmelom (Most-Híd) a šéf mimovládnej organizácie Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar Jozef Mikloško, ktorého nominoval poslanec Pavol Hrušovský (KDH).

O funkciu komisára pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím majú záujem dvaja uchádzači. Vládny Smer-SD ponúka advokátku Zuzanu Stavrovskú a opoziční poslanci niekdajšiu dlhoročnú pracovníčku ministerstva práce Lýdiu Brichtovú.

Tajná voľba komisárov by sa mala uskutočniť po 11. hodine. Podvečer príde na rad voľba kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR a voľba kandidátov na člena disciplinárneho senátu. Plénum sa v stredu zároveň vráti k prerušenej rozprave o protiteroristickej legislatíve, o ktorej sa na návrh vlády rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 6. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 9. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 10. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 434
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 571
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 876
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 736
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 753
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 863
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 944
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 1 847
 9. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 819
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 616

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

KOMENTÁRE

Hnev, strach a frustrácia na zmenu nestačia

Nevyháňal migrantov, nestaval múry, nenadbiehal skroteným rasizmom,

DOMOV

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia.

Neprehliadnite tiež

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia aj deťom, ktorých rodičia to v riadnom termíne odmietli.

Danko chce obmedziť strany, súperov neodradil

Ak prejdú povinné minimálne počty členov, o ktorých hovorí SNS, Igor Matovič hovorí, že sa zariadi tak, aby bol Andrej Danko nešťastný.

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

Lehota na rozhodnutie súdu o amnestiách sa kráti. Parlament spísal argumenty

Rozhodovať budú aj dvaja sudcovia, ktorí sa cítia zaujatí. Súdu zostáva posledných 43 dní


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop