BRATISLAVA. Je nevyhnutné, aby klimatická dohoda, ktorá vznikne na konferencii COP21 v Paríži, priniesla skutočné a efektívne kroky k zastaveniu ďalšej zmeny klímy. Štáty musia zároveň prijať opatrenia, ktoré uľahčia najmä chudobným krajinám vyrovnať sa s dopadmi klimatických zmien, ktorým sa už zabrániť nedá.
Vo vyhlásení to uvádza Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO) pri príležitosti 21. konferencie zmluvných strán Rámcovej dohody OSN o zmene klímy, ktorá sa koná od 30. novembra do 11. decembra.
Klimatické zmeny
MVRO konštatuje, že vplyvy klimatických zmien pociťuje čoraz viac ľudí na svete, zhoršuje sa globálna potravinová bezpečnosť a stále väčšie plochy planéty sú vystavené extrémnemu počasiu.
“Dohoda nesmie zabudnúť na skutočnosť, že zmena klímy má najhorší účinok práve na tých najchudobnejších, a tým aj najzraniteľnejších ľudí, pre ktorých každý extrém počasia a prírodná katastrofa znamená vyššie riziko hladu," hovorí Andrea Girmanová z Platformy MVRO.
Obrovské dopady zmeny klímy sa prejavujú napríklad na životoch farmárov v krajinách subsaharskej Afriky, ktorí sa ale na tejto zmene nepodieľajú. Podľa jej slov je preto nutné, aby dohoda zaistila tým najchudobnejším v nasledujúcich rokoch dostatočnú podporu.
Snaha o dohodu
Hlavným cieľom parížskej klimatickej konferencie je prijať právne záväznú dohodu, ktorá zastaví globálne otepľovanie a udrží ho pod hranicou dva stupne Celzia. Výsledky konferencie OSN o financovaní rozvoja v Addis Abebe a summitu OSN v New Yorku, kde svet prijal novú rozvojovú agendu 2030 a 17 Cieľov udržateľného rozvoja, závisia podľa MVRO od úspechu dohody z Paríža.
“Bez toho, aby sme obmedzili zmenu klímy, sa nám chudobu znižovať nepodarí,” tvrdí Girmanová, podľa ktorej zodpovednosť za zastavenie globálneho otepľovania nesú všetky krajiny sveta.