BRATISLAVA. Nové právomoci pre tajné služby a políciu za účelom potláčania extrémizmu sú v slovenských podmienkach ľahko zneužiteľné.
Tvrdia to odborníci aj opozícia, hoci dodávajú, že samotné návrhy nejdú nad rámec podobných legislatív v západnej Európe.
Vládny Smer navrhuje v skrátenom legislatívnom konaní pre tajné služby a políciu právomoci ako vypínanie extrémistických webov, prehľadávanie áut policajtmi či odovzdávanie nahrávok z bezpečnostných kamier.
Dôvodom má byť lepšia ochrana Slovenska pred terorizmom po novembrových útokoch v Paríži, pri ktorých zahynulo 130 ľudí.
„Návrhy nejdú za štandard západnej Európy,“ potvrdzuje aj analytik Jaroslav Naď z CEPI – Inštitútu pre stredoeurópsku politiku.
Napríklad aj vo Veľkej Británii môžu tajní so súhlasom súdu v extrémnych prípadoch vypnúť internetovú stránku.
Verejné či tajné?
V slovenských podmienkach sú nové právomoci podľa odborníkov zneužiteľné, pretože chýba kontrola tajných služieb.
„Ak sú zle nastavené pravidlá, je to ideálny priestor na ich zneužívanie v ľudskoprávnom zmysle,“ hovorí analytik Martin Dubéci, ktorý kandiduje ako nestraník za Most-Híd.
Súhrnné dáta o využívaní rôznych metód špehovania sa nezverejňujú, hoci podľa Európskeho súdu pre ľudské práva nie je dôvod ich utajovať.
Kontrolný výbor
Parlamentný výbor na kontrolu činnosti tajnej služby navyše ovláda vládna väčšina.
„Kontrolný výbor nefunguje, je len pro forma a sudcovia (schvaľujú tajné špehovanie, pozn. red.) sú preťažení,“ vyratúva Dubéci.
Asistenti poslancov nemôžu dostať bezpečnostnú previerku, a tak ani nemôžu chodiť na výbory a pomáhať poslancom.
Výbor navyše nemá kontrolu nad tajnými operáciami Slovenskej informačnej služby (SIS), kontroluje iba jej vnútorné predpisy.
V prípade odpočúvaní preveruje iba to, či ich počty nahlásené SIS sedia s údajmi zo súdov.
„Nie je v poriadku, keď niekto hovorí o väčších právomociach polície a tajných služieb, ale zároveň neumožňuje ich primeranú a efektívnu kontrolu,“ dodáva Dubéci.
Tajné služby stráži málo sudcov a Smer im ešte robotu pridáČítajte
Briti navrhujú kontrolu
Podobnú legislatívu ako na Slovensku v Británii sprevádza odborná debata a tiež návrh na posilnenie kontroly tajných služieb.