BRATISLAVA. Vláda nebude musieť raz za rok podávať parlamentu správu o splnených a nesplnených bodoch svojho programového vyhlásenia.
Parlament vo štvrtok zamietol novelu rokovacieho poriadku, v ktorej novú povinnosť vláde navrhovali poslanci za OĽaNO, KDH, SaS, SDKÚ-DS spolu s časťou nezaradených zákonodarcov.
„Zodpovedná politika by mala byť hlavnou víziou moderného a progresívneho Slovenska, pričom jedným so spôsobov, ako ju docieliť, je vymanenie sa zo siete prázdnych politických sľubov a nastavenie takých pravidiel, ktoré umožnia nastaviť politikom zrkadlo,“ argumentujú opoziční poslanci.
Programové vyhlásenie vlády je podľa ich slov kľúčovým dokumentom, ktorým vládne zoskupenie vopred zadefinuje svoje štvorročné pôsobenie a stanoví v ňom svoje ciele. „Problémom však je, že plnenie ´domácich´ úloh nikto priebežne nekontroluje. Verejnosť tak stráca prehľad a netuší, či sľúbené ciele nadobúdajú aj skutočné kontúry, alebo sa ich realizácia neustále odkladá na neurčito,“ pripomínajú opoziční zákonodarcovia.
Moderný štát by podľa nich mal v niektorých aspektoch pripomínať úspešnú firmu – mal by si vopred stanoviť svoje „podnikateľské“ ciele, priebežne monitorovať ich plnenie a v prípade problémov včas zasiahnuť.
„Nereálne či prázdne sľuby majú v rámci manažovania zdrvujúci účinok. S cieľom priniesť do slovenskej politickej kultúry prvky efektívneho manažmentu štátu a v rámci snahy vytvoriť občanom priestor, kde by sa mohli dozvedieť o plnení vládnych sľubov, sa v návrhu zákona zavádza povinnosť vlády SR, aby raz za kalendárny rok predstúpila pred NR SR a podala správu o splnených a nesplnených bodoch svojho programového vyhlásenia,“ konštatujú.
Opoziční poslanci sú presvedčení, že existencia takejto povinnosti vytvorí na vládu prirodzený nátlak a odzrkadlí sa v jej snahe predchádzať prípadom, keď sa nedodržiava programové vyhlásenie vlády.