Hoci chce Smer meniť aj ústavu, premiér s opozíciou dopredu nerokoval o získaní podpory.KDH zmenu ústavy nepodporí, ak neprejdú pozmeňujúce návrhyČo sa bojíš, keď si spravodlivý?USA poslali dvoch väzňov z Guantánama na SlovenskoOhrozenie made in Smer
BRATISLAVA. Celý 15. rokovací deň 58. schôdze Národnej rady SR venovali poslanci balíčku antieroristickej legislatívy. Ide o zmenu Ústavy SR, na ktorú sám Smer dosť hlasov nemá a o novelu Trestného zákona obsahujúcu zmenu ďalších zákonov. Definitívne hlasovanie príde na rad v utorok
Viac k téme
Prehľadávanie áut, vypínanie webov. 10 zmien, ktoré schválila vláda
Na kontrolu tajných služieb Smer nemyslel
Tajné služby stráži málo sudcov a Smer im ešte robotu pridá
Smer chce sprísňovať zákony proti teroristom, zatiaľ bol len jeden (graf)
V prípade novely ústavy bude musieť vládna strana získať podporu aspoň siedmich poslancov opozície, keďže je potrebných minimálne 90 hlasov.
Cieľom zásahu do základného zákona štátu je zdvojnásobiť lehotu, počas ktorej môže byť osoba podozrivá zo spáchania trestných činov terorizmu zadržaná.
Rovnako na dvojnásobok sa má predlžiť aj lehota, v rámci ktorej musí sudca zadržanú osobu od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo ju prepustiť na slobodu.
Opozícia má problém najmä s predĺžením lehoty pre súdy. Žiadajú, aby táto zmena z návrhu vypadla, inak zmenu najvyššieho zákona štátu nepodporia.
Viacerí opoziční poslanci to Robertovi Ficovi vyčítali s tým, že zákony pripravil narýchlo a ide mu len o získavanie hlasov voličov pred voľbami.
Rokovanie parlamentu sme sledovali minútu po minúte:
14:00 Predseda parlamentu Peter Pellegrini prerušil rokovania, poslanci budú pokračovať v utorok o deviatej hodine. Minútu sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.
13:39 Daniel Lipšic opäť zopakoval, že zo strany Smeru ide o marketing, i keď niektoré zmeny považuje za správne
13:30 Pellegrini uistil poslancov, že o podpore zmeny ústavy intenzívne rokuje s predstaviteľmi relevantných parlamentných strán.
13:10 Poslanec za Most-Híd Gábor Gál poukázal na nedostatky zákona a predložil niekoľko pozmeňujúcich návrhov.
12:45 Pokračuje druhé čítanie k novele Trestného zákona. Návrh predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec.
12:44 Spravodajca Robert Madej zo Smeru ocenil pozmeňovacie návrhy, a verí, že novela ústavy bude schválená. Hlasovať sa bude v utorok.
12:35 Podpredseda parlamentu Ján Figeľ ukončil všeobecnú rozpravu k novelizácii Ústavy SR.
12:20 Alojz Hlina vystúpil v rozprave druhý raz.
Smer tu nemá dosť poslancov, aby mohol hlasovať o ústave, hovorí Hlina. „Je dvanásť hodín a máte tu menej ako desať percent poslancov.“
„Vy chránite len a len volebné preferencie. Rozprava je ukončená a môžeme hlasovať. A viete prečo nemôžeme? Poslanci Smeru tu nie sú. V piatok o dvanástej sú slušní ľudia v prací a poslanci smeru sa flákajú kade tade,“ vyhlásil.
12:03 Jozef Viskupič z OĽaNO sa marketingového ošiaľu Smeru podľa vlastných slov nezúčastní. A za novelu nezahlasuje.
11:44 „Toto je debata o zmene ústavy? Kde je niekto z vlády, tu sedí jeden človiečik,“ porovnala Magdaléna Vášáryová slovenský a britský parlament, ktorý rokoval o leteckých útokoch v Sýrii.
11:40 „Zamyslite sa nad tým čo hovoríte,“ odkázala Galkovio Jana Vaľová zo Smeru.
11:26 Slovo má Ľubomír Galko. "Slovensko nečelí žiadne teroristickej hrozbe," tvrdí Galko. Boj s terorizmom je iba kamufláž, aby sa Slovensko pripojilo k policajným štátom. Jediná teroristická organizácia, ktorú máme na Slovensku, je podľa Galka strana Smer. Poslanci SaS novelu ústavného zákona v žiadnom prípade nepodporia a navrhol nepokračovať v rokovaní.
11:24 Poslanci budú o ústavných zmenách rokovať do 14.00 hod., rozprava bude pokračovať v utorok ráno.
Prečítajte si tiež:Wikileaks hovorí, koho vybrala Ficova vláda
11:23 Alojz Hlina žiadal procedurálny návrh, predseda parlamentu Pellegrini mu však vypol mikrofón. Pellegrini tiež informoval, že poslanec Kuffa vystúpil z poslaneckého klubu Obyčajných ľudí.
11:14 "Fico sem priviezol zhúleného magora," komentoval vo faktickej poznámke Alojz Hlina.
10:52 Do rozpravy a ústne prihlásili ďalší poslanci, slovo má Daniel Lipšic.
Na pretras opäť prišila kauza Guantanámo. Fico opakovane priviezol na Slovensko väzňov z Guantanáma. "Slovenská strana priznala, že tým zbiera body, ktoré by neskôr mohla využiť," cituje Wikileaks Lipšic.
V prvej várke prišli traja väzni, dvoch sa podarilo vrátiť do rodných krajín. Jeden je stále na Slovensku.
Na Slovensko priviezli v roku 2010 Egypťana Adela Fattougha Ali Al Gazzara, ktorý sa v rámci Schengenu mohol voľne pohybovať. "Na základe jeho aktivít vznikajú pre Slovenskú republiku významné bezpečnostné riziká," cituje Lipšic správu.
Tunisan Rafik bin Bašir bin Džalúd al-Hamí mal problémy s drogami a získal v výcvik v Pakistane, podľa niektorých informácií mal byť strážcom Bin Ládina. Oboch sa podarilo vrátiť do domovských krajín v severnej Afrike.
Fico sem podľa Lipšica priviezol vycvičených teroristov, aby sa zapáčil americkej vláde.
Premiér však pred voľbami potreboval fotku z oválnej pracovne a tak prišli ďalší traja väzni. "Bolo nám viackrát deklarované, že nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko. Všetci traja absolvovali teroristický výcvik," povedal Lipšic. Poukázal aj na to, že minimálne jeden z nich vyčíňal v Guantáname.
Podľa Lipšica je to práve Ficova vláda, ktorá najviac ohrozuje bezpečnosť krajiny. "Len pre pár fotografií v Bielom dome pred voľbami. Vám nie je hanba oblepiť celé Slovensko plagátmi, že chránite Slovensko? A pred kým? Pred sebou?" rozhorčil sa Lipšic na Smer.
10:43 Slovo má Pavol Zajac z KDH. S teroristami sa podľa neho najúčinnejšie bojuje tak, že o tom média ani ľudia nevedia. S teroristami sa bojuje potichu. Smer a premiér podľa Zajaca šíri iba strach a menia zákony výhradne pre kladné body v predvolebnej kampani. Ficovi dal za príklad českého premiéra Sobotku, ktorý situáciu u našich susedov upokojuje. KDH nebude Smeru asistovať a novelizáciu ústavy nepodporia.
10:36 „Kto tu ide rokovať o zmene ústavy? Pán Madej, pani Laššáková? Podľa Daniela Lipšica ide iba o divadielko Smeru pred voľbami.
10:30 Tento parlament je prostriedkom na presadzovanie zákonov vlády, poukázal poslanec Kadúc na fakt, že do rozpravy sa neprihlásil žiaden poslanec Smeru.
10:25 „Nezáujem? Ale kdeže, štandardný pracovný postup vládnych poslancov,“ doplnil Žitňanskú vo faktickej poznámke Igor Hraško. „Oni to potrebujú schváliť tak, ako to sem doniesli,"doplnil.
10:13 Poslankyňa za Most-Híd Lucia Žitňanská navrhované predĺženie lehoty na zadržanie podozrivých z terorizmu na 96 hodín pre políciu považuje za pochopiteľný krok. „Nerozumieme však, prečo by súd potreboval až 144 hodín na vydanie rozhodnutia o väzbe,“ vyhlásila Žitňanská. V súčasnosti platná lehota 72 hodín pri obzvlášť závažných trestných činoch je podľa nej dostačujúca aj pri trestných činoch súvisiacich s terorizmom, preto predložila pozmeňujúci návrh, ktorým ruší predĺženie lehoty pre rozhodovanie sudcu o väzbe. Podobný návrh predložil aj Daniel Lipšic
10:07 Najväčších teroristov sem doviezol Robert Fico vo svojom špeciáli z Guantánama výmenou za fotku s prezidentom Obamom, vyhlásil v parlamente Alojz Hlina.
Zároveň sa pýta, prečo vláda prichádza s antiteroristickými zákonmi tri mesiace pred parlamentnými voľbami, keď terorizmus nevznikol teraz. "Čo 11. september a útok na Dvojičky? Čo januárový útok na časopis Charlie Hebdo? Kde ste boli doteraz? Teroristi nevznikli teraz," obrátil sa Hlina na vládny Smer.
10:00 Rokovanie parlamentu sme začali sledovať minútu po minúte. Rozprava sa venuje novelizácii Ústavy SR.
Kresťanskí demokrati sa opäť pokúšajú presadiť automatický zánik funkcie sudcu po dosiahnutí určitého veku. Žiadajú to v pozmeňujúcom návrhu k novele Ústavy SR, ktorá je súčasťou vládneho protiteroristického balíčka.
"Navrhujeme, aby zánik funkcie sudcu bol automatický," uviedol poslanec Pavol Hrušovský (KDH) v úvode 15. rokovacieho dňa 58. schôdze Národnej rady SR. Dodal, že slovenská legislatíva už dnes dostatočne umožňuje boj s terorizmom a preto nie je podľa neho nevyhnutné meniť základný zákon štátu. Keďže sa však ústava otvára, KDH je presvedčené o potrebe zakomponovať do nej aj automatický zánik funkcie sudcov. Hrušovský avizoval, že ak neprejdú pozmeňujúce návrhy k novele ústavy, KDH vládnu iniciatívu nepodporí.
Svoj pozmeňujúci návrh má aj Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA). Navrhuje, aby z novely vypadla šesťdňová lehota, v rámci ktorej musí sudca zadržanú osobu od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo ju prepustiť na slobodu. Dnes má na to 72 hodín, novela to má zdvojnásobiť. "Považujem šesťdňovú lehotu neodôvodnenú právne," vysvetlil Lipšic.

Beata
Balogová
