Rektori majú zodpovednosť za chod vysokých škôl a majú na metodiku svoj názor, uviedol prezident Slovenskej rektorskej konferencie.
BRATISLAVA. Slovenská rektorská konferencia (SRK) odmieta návrh Metodiky rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu verejným vysokým školám na rok 2016 z dielne ministerstva školstva.
Návrh metodiky je podľa rektorov pod hranicou trvalej udržateľnosti chodu verejných vysokých škôl a nevytvára podmienky ani pre ich základný rozvoj.
Uviedol to prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil po spoločnom zasadnutí SRK a Českej konferencie rektorov (ČKR) v piatok v Bratislave.
Navrhnuté financie nezabezpečujú rast kvality
Zároveň Slovenská rektorská konferencia hovorí, že navrhnuté finančné prostriedky nezabezpečujú rast kvality vedecko-výskumnej činnosti a preto navrhuje, aby sa tieto finančné prostriedky medziročne zvyšovali o päť percent a aby sa osobitne zvyšovali peniaze na zabezpečenie udržateľnosti vedecko-výskumnej infraštruktúry.
Taktiež žiadajú zvýšiť peniaze na platy pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom vysokých škôl na rok 2016 o plánované štyri percentá. Ako dodal Kropil, keďže SRK mala pripomienky k návrhu metodiky, očakávajú, že ich rezort školstva zapracuje.
Ako zdôraznil, rektori majú zodpovednosť za chod vysokých škôl a majú na metodiku svoj názor. Priznal, že nie je úplne rovnaký, ale rektori sa "väčšinou hlasov zhodli na úprave niektorých kritérií metodiky".
Uviedol, že hoci pripomienky z minulého roka ministerstvo zapracovalo do metodiky čiastočne, aj tak to pomohlo rozpis dotácie vylepšiť.
Potrebný je viac ako jeden volebný cyklus
Ako na tlačovej konferencii uviedol predseda Českej konferencie rektorov Tomáš Zima, to, že Slovensko a Česko patria na chvost rebríčkov napríklad z hľadiska počtu študentov na jedného učiteľa či z hľadiska financovania, sa neprejaví počas jedného volebného cyklu, ale prejaví sa to v horizonte niekoľkých rokov.
Konkrétne sa to podľa neho prejaví v nižšej konkurencieschopnosti, pričom uviedol, že Slovensko a Česko sú krajiny, ktoré sú v podstate odkázané na kvalitu a schopnosti ľudí.
SRK aj ČKR prijali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa okrem iného obracajú na svoje vlády s výzvou podporovať dlhodobú víziu rozvoja vysokého školstva či poskytovať dostatočné a trvalé finančné zdroje. Takisto pripomínajú, že dnešný svet je poznačený ekologickými výzvami, globálnymi problémami súvisiacimi s vojenskými konfliktami a politicko-ekonomickou nestabilitou predovšetkým v Afrike a Ázii.
"České a slovenské vysoké školy proklamujú ambíciu byť súčasťou riešení týchto problémov," píše sa vo vyhlásení. Takisto sa obe rektorské združenia pripájajú k iniciatíve partnerských rektorských konferencií zachovať a podporovať malé a vzácne študijné odbory.