BRATISLAVA. Tok migrantov vstupujúcich do Európskej únie (EÚ) cez Grécko bude zlikvidovaný. Predpokladá to minister vnútra Robert Kaliňák, vychádzajúc z účasti na dvojdňovom rokovaní Rady EÚ pre vnútorné záležitosti, ktoré sa skončilo v nedeľu (6.12.) v Bruseli.
Grécko si totiž začne plniť svoje povinnosti vyplývajúce z členstva v Schengene. V opačnom prípade mu hrozí suspendácia zo zóny voľného pohybu, ktorá by mohla byť predĺžená zo šiestich mesiacov až na dva roky, vysvetlil Kaliňák v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
Fico: O asýrskych kresťanov sa postará štát, obce ich prijímať nebudúČítajte
Veľký tlak
Takáto možnosť bola južanskej krajine naznačená v dokumentoch k bruselskej schôdzke ministrov vnútra. Luxemburské predsedníctvo Rade EÚ navrhuje, aby vyzvala komisiu na zváženie predĺženia takýchto odporúčaní pre jeden alebo viacero štátov, ktoré nedodržiavajú Schengenskú dohodu. Je to veľký tlak, domnieva sa Kaliňák.
Ostatné krajiny EÚ by tak pri letoch smerujúcich z Grécka dočasne obnovili hraničné kontroly. Musí to byť veľmi nepríjemné a myslím si, že žiadna zodpovedná vláda to nechce dopustiť, uviedol minister.
Zo strany predstaviteľov Grécka podľa neho už zaznelo, že prijímajú pomoc a chcú, aby do krajiny prišiel tím európskej agentúry Frontex. To sú veci, ktoré sa menia pod týmto tlakom a zjavne sa tomu prispôsobujú aj Gréci, doplnil.
Dohoda s Tureckom
Kaliňák už pred zasadnutím Rady EÚ pre vnútorné záležitosti kritizoval Grécko, že si neplní povinnosti vyplývajúce z členstva v Schengene. Krajina podľa neho môže situáciu zvládnuť aj napriek komplikovanej morskej hranici, ktorú má. Tých migračných čiar je päť alebo šesť, ktoré sa dajú monitorovať, člny sa určite dajú nájsť a odhaliť nelegálni migranti, vysvetlil dnes.
Dôležité je, a viacerí to spomenuli, zlikvidovať tento tok migrantov, znížiť ho na minimum, a potom môžeme robiť ďalšie opatrenia, informoval šéf slovenského rezortu vnútra.
Druhým opatrením, ktoré bude treba urobiť, je dohodnúť s Tureckom, aby v rámci readmisnej zmluvy prijímalo nelegálnych migrantov naspäť.
Ak sa to bude robiť štyri týždne mesiac, tak nelegálna vlna opadne minimálne o 50 percent, predpokladá Kaliňák, podľa ktorého o tom svedčia príklady z minulosti.
Mechanizmus nefunguje
Kaliňák v relácii televízie TA3 tiež zdôraznil, že stále viac a viac krajín sa pridáva na stranu Slovenska, pokiaľ ide o návrh systému permanentného mechanizmu prerozdeľovania utečencov.
Pokiaľ ide o súčasný mechanizmus kvót, podľa Kaliňáka je zrejmé, že nefunguje a "bolo by správne sa z polcesty vrátiť".
Ako dodal, od schválenia kvót na Rade ministrov vnútra v septembri prerozdelili približne 160 ľudí, pričom za posledné tri týždne bol premiestnený len jeden človek.
Na piatkovej schôdzke ministrov vnútra európskej dvadsaťosmičky sa tak podľa neho konštatovalo, že pokrok v tejto otázke je veľmi slabý.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu