Bratislava 10. februára (TASR) - Kazachstan predstavuje pre SR veľký potenciál pre rozvoj hospodárskej spolupráce, aj vzhľadom na jeho zásoby ropy a plynu. Nevyhnutným v tomto smere je však uzavretie bilaterálnych dohôd o zamedzení dvojitého zdanenia a o podpore a ochrane a investícií. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR József Berényi to dnes konštatoval na stretnutí s novinármi po návrate z minulotýždňovej pracovnej cesty v Kazachstane, Turkménsku a Ruskej federácii.
Česká republika, Poľsko a Maďarsko už s Kazachstanom majú potrebné zmluvy uzavreté, pričom v hlavnom meste Alma-Ate majú zriadené aj zastupiteľské úrady. Podľa Berényiho treba v budúcom roku zvážiť možnosti diplomatického zastúpenia Slovenska v tomto teritóriu, čo by umožnilo i prísun aktuálnych informácií pre slovenských podnikateľov. Kazachstan označil Berényi za regionálnu mocnosť v centrálnej Ázii, či už z hľadiska veľkosti, surovinovej základne a geopolitickej pozície. V Alma-Ate rokoval s ministrom dopravy a svojimi partnermi z rezortu zahraničných vecí a hospodárstva. Za oblasti potenciálnej hospodárskej spolupráce spomenul papierenský priemysel, výrobu pneumatík, autobusov, traktorov, či výstavbu energetickej infraštruktúry a vodných diel. K rozvoju spolupráce by mala prispieť júnová návšteva kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva na Slovensku.
Turkmenistan vzhľadom na autoritatívny politický režim podľa Berényiho poskytuje zatiaľ menšie možnosti na politickú a ekonomickú spoluprácu. Neočakávame, že by vysokí predstavitelia vlády alebo prezident Rudolf Schuster navštívili túto krajinu, povedal.
V Moskve štátny tajomník rokoval so svojim partnerom Alexejom Meškovom o bilaterálnych vzťahoch a stanoviskách v otázke Iraku.