SME

OĽaNO-NOVA do volieb nejde ako koalícia, nechcú prepad hlasov

Pri ohlasovaní koalície Matovič vyhlásil, že iný postup by znamenal zbabelé znižovanie latky.

Igor Matovič figuruje na kandidátke na poslednom mieste.Igor Matovič figuruje na kandidátke na poslednom mieste. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Opozičné strany OĽaNO-NOVA a NOVA sa nebudú uchádzať o hlasy voličov v marcových parlamentných voľbách v koalícii, ako to oznámili lídri obidvoch subjektov Igor Matovič a Daniel Lipšic pred niekoľkými mesiacmi.

Hnutie OĽaNO zmenilo svoj názov na OĽaNO-NOVA, pričom 35 kandidátov z NOVA sa dostalo na kandidačnú listinu OĽaNO-NOVA. Zmena názvu strany, ktorej Matovič predsedá, neznamená, že by sa oba subjekty zlúčili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Matovič: Je to také oťukávanie

„Je to také oťukávanie,“ povedal Matovič na brífingu s tým, že obidve hnutia spolupracujú dlhšie a po voľbách budú v spoločnom poslaneckom klube.

SkryťVypnúť reklamu

Pri ohlasovaní koalície OĽaNO-NOVA Matovič vyhlásil, že iný postup ako dvojkoalícia by znamenal zbabelé znižovanie latky. Ak strana kandiduje do volieb samostatne, na vstup do parlamentu potrebuje získať päť percent hlasov voličov, dvojkoalícia sedem percent hlasov.

„Aby nás nikto neobvinil, že podliezame latku, ak nedosiahneme sedem percent, ja a Daniel Lipšic si neuplatníme poslanecký mandát,“ konštatoval Matovič.

Chcú zabrániť prepadu hlasov

Líder OĽaNO-NOVA postup na kandidátke jednej strany vysvetlil tým, že chceli zabrániť možnému prepadu hlasov.

„Povedal som, že by bolo zbabelé znižovať si latku. Ale v situácii, ak vidíme, že prieskumy ukazujú, že strany, ktoré v minulosti Slovensko rozkradli alebo stále rozkrádajú, môžu zostaviť ústavnú väčšinu, prepáčte, ale ja nechcem dovoliť, aby zo Slovenska bolo druhé Bielorusko v strede Európy. To isté cíti Daniel Lipšic. Preto sme spravili zodpovedný krok a ideme na jednej kandidátke, aby sme nedopustili prepad hlasov,“ povedal Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidačnú listinu OĽaNO-NOVA považuje Matovič za kvalitnú. „Naša kandidátka je iná v tom, že má srdce. Je plná statočných, oddaných a odvážnych ľudí,“ konštatoval. Pri zostavovaní kandidátky si podľa neho dali veľmi záležať na tom, aby neurobili „chybičky“ ako pred minulými parlamentnými voľbami.

„Nie je to ideologická kandidátka, nie je liberálna ani konzervatívna. Chceme zvádzať boj proti korupcii, proti rozkrádaniu,“ dodal. Podľa predsedu hnutia NOVA Daniela Lipšica hovoria za kandidátov ich životné príbehy a skutky, ich charakter sa nezlomil.

Matovič je na kandidátke posledný

„Verím, že presvedčíme, že Slovensko sa dá posunúť dopredu,“ povedala jednotka kandidátky Veronika Remišová, ktorá je poslankyňou bratislavského Starého Mesta. Dvojkou na kandidátke je lekár Alan Suchánek, ktorý upozornil na predražený nákup CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Z tretieho miesta kandiduje divadelná režisérka Viera Dubáčová.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak ako doteraz by som rád spájal ľudí dobrej vôle pre dobré veci,“ povedal Marek Krajčí, lekár a riaditeľ platformy Kresťania v meste, ktorý kandiduje zo 4. miesta. Na piatom mieste kandidačnej listiny je držiteľ ocenenia Biela vrana Oto Žarnay. Siedme patrí Anne Verešovej z Fóra života. Prvú desiatku uzatvára Ján Marosz, ktorý bol donedávna členom strany Most-Híd. Predseda NOVA Daniel Lipšic kandiduje zo 14. miesta, podpredsedovi Gáborovi Grendelovi patrí na kandidačnej listine 15. pozícia.

Utečencovi z Afganistanu Mirovi Obaidullahovi patrí na kandidátke 34. miesto. Na 57. mieste je otec olympionikov Peter Hochschorner, 89. pozícia patrí novembrovému tribúnovi Jánovi Budajovi. Zo 139. miesta kandiduje predseda OZ Ľudia a voda Michal Kravčík. Všetci súčasní poslanci NR SR za OĽaNO s výnimkou Lipšica kandidujú od 140. miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššie sú tí, ktorí mali najmenej preferenčných hlasov v predošlých voľbách v roku 2012. Prvým z poslancov je tak na kandidátke Igor Hraško, posledné, 150. miesto rovnako ako pred štyrmi rokmi obsadil Igor Matovič. Pred ním je Erika Jurinová, Jozef Viskupič a Martin Fecko.

Matovič nespesnil, koľko minie OĽaNO-NOVA na predvolebnú kampaň. Pripomenul, že hnutie dobre hospodári, na kampaň má dosť peňazí z príspevkov, ktoré dostalo od štátu a nemusia si brať pôžičku.

Hnutie Slovensko

Zora Jaurová z Progresívneho Slovenska.

Flašíková môže byť podľa hnutia Slovensko zlou správou pre objektivitu.


SITA 5
Igor Matovič

Podľa expremiéra je to správny deň na spojenie síl.


SITA 7
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  3. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  4. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 861
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 337
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 942
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 826
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 684
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 490
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 016
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Robert Fico v Handlovej.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


V Handlovej bolo počas výjazdového rokovania vlády množstvo policajtov.

Nenávisti je viac, ľudia to cítia aj v rodinách.


1
Liek ozempic užívajú oficiálne ľudia s cukrovkou druhého typu.

Cena lieku v USA je viac ako pätnásťkrát vyššia ako na Slovensku.


Nová šéfka STVR Martina Flašíková. Dekrét jej odovzdala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Nová šéfka STVR tvrdí, že sa eReportu vzdá.


4

Sportnet

Futbalisti FC Barcelona oslavujú titul po víťazstve nad Espanyolom.

Barcelonské derby rozhodol parádnou strelou Lamine Yamal.


a 1 ďalší
Will Cuylle v zápase Kanada - Rakúsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Kanada dnes zdolala Rakúsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Denis Godla v bránke HC Slovan Bratislava.

Tridsaťročný brankár pôsobil uplynulé dve sezóny v Slovane Bratislava.


TASR
Prezident FIFA Gianni Infantino a šéf UEFA Aleksander Čeferin počas kongresu.

Prezident FIFA sa zúčastnil na kontroverznej ceste na Strednom východe.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu