SME
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Viskupič pustil v parlamente Elán, Matovič sedel v tričku (minúta po minúte)

O protiteroristickom balíku sa nerozhodlo, Lipšic využil obštrukciu. Hlasovať sa bude v stredu.

Predseda strany OĽaNO Igor Matovič počas rokovania pokračujúcej 58. schôdze NR SR. Bratislava, 8. december 2015.Predseda strany OĽaNO Igor Matovič počas rokovania pokračujúcej 58. schôdze NR SR. Bratislava, 8. december 2015. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Plénum Národnej rady v utorok (8.12.) napriek očakávaniam o vládnom protiteroristickom balíčku zákonov nerozhodlo. Opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) bol totiž nespokojný, že v rokovacej sále ako zástupca vlády, ktorá balík iniciovala, nesedí kompetentný minister.

Štyri hodiny preto rečnil počas rozpravy k protiteroristickým zákonom, aby tak blokoval parlament. Lipšic celý čas čítal znenie novely Trestného zákona, ktorú predložil do parlamentu vládny Smer.

Obštrukciou chcel opozičný poslanec dosiahnuť, aby do sály prišiel za vládu kompetentný minister, teda buď minister spravodlivosti, vnútra alebo obrany. Zákony namiesto nich popoludní obhajoval minister školstva Juraj Draxler.

Lipšic argumentoval, že ak to Smer myslí s protiteroristickou legislatívou vážne, mal by pri prerokúvaní týchto zákonov sedieť kompetentný minister, inak ide iba o populizmus a marketing vládnej strany.

Krátko pred koncom rokovacieho dňa, ktorý bol práve pre Lipšicovu obštrukciu o hodinu dlhší, prišiel do sály minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru).

O balíku ako celku sa bude hlasovať v stredu (9.12.) po 11.00 h.


Minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

20:02 V závere rokovania sa vyjadril Tomáš Borec, minister spravodlivosti SR. Kritizoval Lipšica, že v podstate vo svojom prejave nič nové nepriniesol.

"Je to len váš názor, chápem, že máte potrebu dookola sa opakovať,"dodal. Borec je zároveň presvedčený, že navrhovaný balíček zmien spĺňa všetky potreby v boji proti terorizmu, ktoré štát potrebuje.

19:50 "Ministri, ktorí tu dnes mali byť chýbajú a mne príde absurdné, aby pri tak závažných zmenách boli ministri, ktorí vôbec netušia, o čom sa na rokovaní hovorí," povedal Lipšic vo svojej faktickej poznámke.

19:49 Jozef Viskupič z OĽaNO hovorí, že vypínanie webu je ľahko zneužiteľné a dá sa tiež obísť. Tento balíček preto nepodporia. Následne prečítal svoj pozmeňujúci návrh.

19:37 "Boj proti terorizmu je marketing, nejde o vecné riešenie, ale len o politiku," vyjadruje sa Lipšic po prečítaní všeobecnej časti dôvodovej správy. "Reálny boj proti terorizmu znamená výrazné skvalitnenie práce spravodajských služieb, navrhovaný balíček je skôr marketingový ťah," dodáva.

18:53 Predseda parlamentu Peter Pellegrini si zavolal Daniela Lipšica a o niečom spolu krátko debatovali. Daniel Lipšic sa však opäť vrátil pred rečnícky pult a pokračuje čítaním článku X.

18:12 Daniel Lipšic stále číta predkladaciu správu novely Trestného zákona.

lipsic2_res.jpg

17:20 Daniel Lipšic pokračuje v čítaní predkladacej správy návrhu novely Trestného zákona.

17:15 V parlamente je krik. "Nič nezákonné sa tu nedeje. Keď už nie je čím zaujať, tak takýmito prejavmi," povedal Pellegrini.

"Celý tento balík zákonov robíte len kvôli marketingu," povedal Lipšic, ktorý pokračuje vo svojom vystúpení. Kritizuje, že v parlamente nie sú prítomní relevantní ministri vlády. "Ak niekto ohrozil bezpečnosť tejto krajiny, boli ste to vy a vaša vláda," kritizuje Lipšic prijatie väzňov z väznice Guantanamo.

17:10 Čo sa týka dnešnej zmeny ústavy, Most-Híd podľa svojho predsedu Bélu Bugára podľa tlačovej správy od začiatku tvrdí, že neexistujú žiadne relevantné dôvody na predĺženie lehoty súdov. Zároveň rozumie potrebe predĺženia lehoty pre políciu na 96 hodín.

„Znamená to, že ak prejde jeden z opozičných pozmeňovacích návrhov, ktorých cieľom je predĺženie lehoty na zadržanie človeka podozrivého z terorizmu len na políciu, tak sme pripravení túto ústavnú zmenu podporiť,“ priblížil postoj strany jej predseda Bugár. Toto rozhodnutie padlo podľa neho po viacerých diskusiách a konzultáciách s odborníkmi.

17:06 Igor Matovič sedí v parlamente v tričku s nápisom: Fico chráni zlodejov. Parlament schválil pokračovanie dnešného programu až do 21:00. V prípade, že rozprava neskončí aj dlhšie.

Na balkóne sú členovia Jednoty dôchodcov z obce Krakovany. Poslancom pripravili aj malý kultúrny program. Predseda Peter Pellegrini ich privítal a vyhlásil dve minúty prestávku.

matovic_tasr_res.jpg

Fotografia z novembra. Dnes si Igor Matovič obliekol rovnaké tričko. Na fotke je s ním poslanec Smeru Viliam Jasaň. FOTO - TASR

17:02 Dušan Čaplovič dopoludnia hlasoval proti novele Ústavy. Teraz oznámil, že sa zmýlil a vládnou stranou schválený návrh podporuje.

16:58 Predseda parlamentu Peter Pellegrini prerušil rozpravu a ohlásil hlasovanie o 17:00.

16:44 Daniel Lipšic si odložil sako, vyhrnul rukávy a pokračuje v čítaní novely Trestného zákona.

lipsic_res.jpg

16:06 Daniel Lipšic stále číta návrh novely Trestného zákona a netvári sa, že má chuť prestať.

15:46 Daniel Lipšic číta celý vládny návrh novely Trestného zákona. Zaberie mu to zrejme niekoľko hodín. Zapojte sa zatiaľ do Veľkej predvolebnej ankety SME.sk.

15:34 "Čo si nervózny? Čo tu vykrikuješ po mne," pýta sa Daniel Lipšic Roberta Kaliňáka. Lipšic mal vystúpiť už skôr, ale nebol v rokovacej sále. Kaliňák hovorí niečo mimo mikrofónov.

"Ak tvrdíte, že Slovensko čaká na protiteroristický balíček, mali by byť v parlamente kompetentní ministri," povedal Lipšic. Je pripravený čítať návrh zákona dovtedy, kým nebudú v parlamente relevantní členovia vlády. "Návrh zákona o ktorom rokujeme nie je k veci?," pýta sa predsedajúceho Miroslava Číža.

Číž hovorí, že čítať návrh zákona o ktorom parlament rokuje nie je diskusia k veci. Lipšic sa pustil do čítania návrhu zákona, potom chce čítať dôvodovú správu. "Býva zvykom, že si to prečítame doma a potom o tom diskutujeme," hovorí Číž.

"Vláda, ktorá tvrdí, že ide o prioritný balíček a potom posiela do parlamentu ministra zdravotníctva a školstva, si robí srandu z parlamentu," hovorí Lipšic.

14:50 O slovo sa prihlásil Robert Kaliňák. "Pán Viskupič, dvaja z poslancov, ktorí za zákon hlasovali boli poslanci zvolení za OĽaNO," povedal Kaliňák. "V živote ste živého hasiča nevideli. Na pána Hlinu fakt reagovať netreba, ešte nič zmysluplné nepovedal," odkázal Hlinovi Kaliňák.

14:48 "Tri a pol roka nás kritizujete, že nie sme schopní podporiť opozičný návrh a keď potom rokujeme a dohodneme sa, zase nás kritizujete. Toto je váš štýl práce," odpovedá poslanec Smeru Boris Susko na kritiku Alojza Hlinu.

14:34 Danielovi Lipšicovi prepadlo poradie (nebol v sále prítomný) a tak nasleduje diskusný príspevok poslanca Alojza Hlinu z klubu KDH. "Ak sa dopracujeme do stavu, že budú ústavu meniť kaviároví socialisti spolu s našimi Maďarmi, tak to nie je dobre," povedal Hlina. "Preto tá krajina vyzerá, ako vyzerá," dodal.

14:31 "Dovolím si k spoločnému hlasovaniu Mostu - Híd a Smeru povedať dovetok, aby bolo jasné kto za koho kope," povedal Viskupič a pustil z mobilu do mikrofónu pieseň skupiny Elán Dresy. Naráža na dnešné hlasovanie v ktorom pomohli vládnemu Smeru zmeniť ústavu poslanci Mostu - Híd.

14:20 Rozprava pokračuje vystúpením Jozefa Viskupiča (OĽaNO). Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) mu skáče do reči. "Zmena ústavy bola politické gesto," hovorí Viskupič. Kaliňák na neho kričí, že ich klub sa rozpadáva ako chemické prvky.

14:00 Pokračovanie schôdze je aktuálne naplánované na 14:15.

11:26 Rozprava je prerušená, poslanci sa po prestávke opäť zídu o 14:00h.

11:23 Za vládny návrh na novelu ústavy zmeniť maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu hlasovalo zo 141 prítomných poslancov 95 za, proti bolo 25 poslancov. Vyhlásenie výsledkov sprevádzal hukot.

11:17 Výsledky rokovania poslaneckého grémia: Poslanci sa dohodli, že o ústave sa bude rokovať teraz. O zmene ústavy sa bude rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

11:09 Zvolané poslanecké grémium.

11:06 "Je absurdné, aby sme menili na popud vlády v skrátenom legislatívnom konaní ústavu a nik z vlády si nedal námahu, aby tu bol prítomný," vyhlásil Martin Poliačik a žiadal o odloženie hlasovania o zmene ústavy.

K návrhu sa pridali aj Daniel Lipšic a Richard Vašeka. Hlasovanie neprešlo.

11:01 Nasleduje štvorminútová prestávka, po ktorej je na programe hlasovanie o zmene ústavy.

11:00 "Zmení sa ústava v tak dôležitých bodoch za prítomnosti ministra poľnohospodárstva a strany, ktorá sa prezentuje ako občianska," kritizuje. "Kvôli volebným percentám hovoril v relácii O päť minút 12 nebezpečný človek, ktorý nemal stopku, a nebol to Béla Bugár," hovoril na záver Hlina.

Hlina vyčítal strane Most-Híd podporu zmeny ústavy a spochybňoval jej označenie ako občianskej strany.

10:51 Alojz Hlina sa pridáva ku kritike, nerozumie, prečo minister poľhospodárstva prišiel obhajovať protirerostické opatrenia. "Je to z absurdných možností tá najabsurdnejšia," uviedol.

"Chcem vedieť, ako sa s tým vysporiadali iné krajiny," pýta sa Hlina na opatrenia pri zastavovaní ľudí na slovensko-ukrajinskej hranici.

10:48 "Z parlamentu je handra, slúžka vlády," vyhlásil Martin Poliačik vo faktickej poznámke. "Takto to vyzerá, strašia sa ľudia, prijmajú sa protiteroristické zákony a a predseda parlamentu nemá toľko odvahy, aby povedal príslušnému ministrovi, či premiérovi, aby prišli a obhájili to."


BRATISLAVA. Rozhodovanie o balíku protiteroristických zákonov čaká poslancov počas 16. dňa 58. schôdze parlamentu. Rozprava k právnym normám by sa mala skončiť v utorok, do diskusie je prihlásených ešte šesť zákonodarcov.

V balíku právnych noriem je aj návrh na novelizáciu ústavy. V ústave by sa mali meniť maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu.

Návrhy zmien vychádzajú z predpokladu, že úspešnosť boja proti terorizmu je podmienená včasnou identifikáciou podozrivých aktivít a efektívnou a flexibilnou spoluprácou medzi bezpečnostnými zložkami v krajine, ako aj medzinárodnou spoluprácou spočívajúcou z veľkej časti v rýchlej výmene spravodajských informácií.

Zmeny sa budú týkať predĺženia lehôt pri obmedzovaní slobôd. Táto lehota sa má pre orgány činné v trestnom konaní a súdy predĺžiť z maximálne päť na 10 dní.

Použitie špeciálnych vecí pri zásahoch

Zaviesť sa má aj obligatórna väzba, súd bude môcť zobrať osobu obvinenú z trestného činu súvisiaceho z terorizmom do väzby bez uvedenia dôvodov. Prijať sa majú aj viaceré opatrenia na ochranu svedkov.

Novely upravujú aj právomoci polície a spravodajských služieb. V prípade polície sa rozšíria dôvody na zaistenie osôb, predĺži sa lehota na ich zaistenie a rozšíria sa oprávnenia na prehliadky dopravných prostriedkov. Rozšíria sa aj opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti v hromadnej doprave a pri uzatváraní verejne prístupných miest, keď dôjde k ohrozeniu teroristickým trestným činom.

Navrhujú aj úpravu použitia špeciálnych technických vecí pri zásahoch. Vojenské spravodajstvo má dostať vo vzťahu k boju proti terorizmu také opatrenia, aké má SIS.

Poslanci po protiteroristickej legislatíve prerokujú novelu zákona o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov, ktorú parlamentu na opätovné prerokovanie vrátil prezident Andrej Kiska.

Odvolávanie Žigu

Odvolávaniu bude ešte tento týždeň čeliť minister životného prostredia Peter Žiga. Návrh na vyslovenie nedôvery Žigovi iniciovali poslanci opozičného hnutia OĽaNO, podpísali ho i poslanci za KDH, Most-Híd a viacerí nezaradení zákonodarcovia.

Opozícii sa nepáčia súčasné náklady na prevádzku kompy na trase Vojka - Kyselica, ktoré môžu byť v porovnaní s reálnymi nákladmi na prevádzku pôvodnej kompy predražené až o 908 percent.

„Premiér Robert Fico pri každom odvolávaní ministrov hovorí, že ich opozícia zdržiava pri práci. My aj pri tomto odvolávaní chránime peniaze Slovenska, pretože vláda iné peniaze nemá, len od občanov,“ povedal podpredseda KDH Pavol Zajac.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 3. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 4. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 6. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 9. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 10. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 1. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 5. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 6. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 7. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 8. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 9. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 10. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 11 998
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 832
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 083
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 264
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 359
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 971
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 625
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 337
 9. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 3 129
 10. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 962
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Čaputová.

Prezidentka vystúpila so svojou druhou správou k stave republiky.


56m

Odpočúvania sú podľa súdov nelegálne.


16 h
Mikroskopický záber buniek (zelená), ktoré sú infikované vírusom SARS-CoV-2 (fialová). Záber je vo falošných farbách pre lepšie rozoznanie častíc vírusu.

Ako sa vírus dostal do Číny, nie je jasné.


19 h

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Čaputová.

Prezidentka vystúpila so svojou druhou správou k stave republiky.


48m
Zuzana Plačková a príslušníci NAKA.

NAKA obvinila v rámci protidrogovej akcie na západe Slovenska 15 osôb.


14m
Ilustračná fotografia.

Účinnosť má novela nadobudnúť 1. januára 2022.


TASR 19m
Ivan Bunganič.

Bol odborníkom na gastroenterológiu.


18m
Skryť Zatvoriť reklamu