Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
BRATISLAVA. Necelý mesiac od útokov v Paríži mení Slovensko Ústavu. Vládnemu Smeru sa napriek kritike, že zneužíva situáciu vo svoje prospech, podarilo získať podporu aj od časti opozície.
Za navrhované zmeny hlasovalo 95 poslancov, 25 bolo proti. K podpore sa priklonili aj všetci poslanci Mosta-Híd. Pripojil sa však aj Štefan Kuffa a Miroslav Kadúc (obaja predtým za OĽaNO). Prekvapivo proti bol aj jeden poslanec Smeru, exminister školstva Dušan Čaplovič. Tvrdí, že sa pomýlil. „Mýliť sa je ľudské, ale zotrvávať v omyle je diabolské,“ odkázal potom Čaplovič opozícii.
Poslanci za Smer na oplátku za podporu zahlasovali za pozmeňovací návrh Lucie Žitňanskej (Most-Híd), a to ako za jediný z piatich návrhov opozície k ústave.
„Robíme veci, ktoré sú podľa nás správne a potrebné, aj keď nemusia byť vždy populárne,“ vyhlásil šéf Mostu Béla Bugár. Otázku vraj v strane konzultovali s odborníkmi a riadili sa aj zahraničím. Podľa neho však podpora novely ústavy neznamená podporu Smeru. Za ďalšie úpravy zákonov z antiteoristického zákona už Most-Híd podľa Bugára a Žitňanskej nebude hlasovať.
Predpolie na spoluprácu po voľbách Zmena ústavy znamená, že ľudí podozrivých z terorizmu budú môcť na polícii zadržiavať dvojnásobne dlhšie. A to 96 hodín namiesto súčasných 48.
Okrem tejto lehoty už dnes nasleduje ďalších 72 hodín, do ktorých musí sudca rozhodnúť, či zadržaného človeka ponechá vo väzení alebo prepustí na slobodu. Smer navrhoval aj tento čas zvýšiť na dvojnásobok, čiže na 144 hodín. Po prijatí návrhu Žitňanskej sa však lehotou pre súdy hýbať nebude.
Celkovo teda platí, že človek, ktorého budú policajti podozrievať z terorizmu, bude môcť stráviť za mrežami maximálne sedem dní.
„Prijatie novely ústavy je prvý krok k tomu, aby sme posilnili legislatívu, ktorá má prispieť k väčšej bezpečnosti štátu,“ reagoval šéf parlamentu Peter Pellegrini (Smer).
Kým však poslanci Smeru a Mostu-Híd hovoria o tom, že sa predĺžením lehoty priblížime ostatným európskym krajinám, zvyšok opozície to vidí inak.
Poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) v parlamente pustil pesničku od Elánu Dresy, „aby bolo jasné, kto za koho kope“. Podobne vystúpil aj exminister vnútra Daniel Lipšic (NOVA), podľa ktorého si Most-Híd snaží vytvoriť predpolie, aby po voľbách potenciálne išiel so Smerom.
Poslanci Siete podľa Miroslava Beblavého zmenu ústavy nepodporili preto, lebo neprešla ich požiadavka, aby prijaté zmeny platila iba po dobu určitú, a to na dva roky.
Prečítajte si tiež:
Viskupič pustil v parlamente Elán, Matovič sedel v tričku (minúta po minúte)
Pokračovanie v stredu Opozícia vyčítala vládnemu Smeru okrem zbytočnosti opatrení aj prístup k rokovaniam o zmenách. Ministri za Smer, ktorých rezortov sa zmeny týkajú, totiž do parlamentu neprišli. Za vládu sedel v pléne od rána minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek či minister zdravotníctva Viliam Čislák a školstva Juraj Draxler.
Na požiadavku opozície sa v pléne poobede napokon objavil aj minister vnútra Robert Kaliňák. Opozičných poslancov však nepresvedčil.
„Ak tvrdíte, že Slovensko čaká na protiteroristický balíček, mali by byť v parlamente kompetentní ministri,“ zdôraznil Lipšic. Vyhlásil, že v pléne bude čítať kompletný návrh legislatívy dovtedy, kým všetci dotknutí ministri neprídu.
Parlament preto počas utorkového rokovania zvyšok antiteroristického balíčka prebrať nestihol. V téme preto pokračuje počas večerného rokovania do deviatej hodiny. Hlasovanie o návrhu sa očakáva v stredu.
//
R. Fico dnes poslal do parlamentu obhajova "protiteroristick balek" ministra pdohospodrstva . Jahntka. To je al...
Posted by Daniel Lipšic on 8. december 2015

Beata
Balogová
