BRATISLAVA. Poslanci NR SR z mimoparlamentnej #Siete nepodporili a ani nepodporia vládny protiteroristický balíček. Obsahuje totiž opatrenia, ktoré neprimeraným spôsobom zasahujú do slobody, súkromia a pohodlia občanov SR. Myslí si to predseda #Siete Radoslav Procházka, podľa ktorého viacero opatrení môže viesť k vybudovaniu policajného štátu, čo #Sieť odmieta.
Zdôraznil, že slovenskí občania migračnú krízu nespôsobili, tak pre ňu nemajú prichádzať o svoje práva. "Občania SR nie sú zodpovední za migračnú krízu a ich sloboda, súkromie a pohodlie nesmú byť obeťou predvolebnej paniky," vyhlásil Procházka na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente.
Voľby 2016: Kandidátka strany SieťČítajte
Posilňovanie policajnej povahy
Poukázal na viaceré opatrenia, s ktorými má #Sieť problém. "V celom balíčku je viacero opatrení, ktoré do slobody, súkromia a pohodlia ľudí zasahujú neprimerane. Preto sme vzniesli konkrétne výhrady napríklad voči vypínaniu nepohodlných webov, voči neobmedzenej možnosti prehliadať ľuďom kabelky a snoriť im v mobiloch či voči časovo neobmedzenému posilňovaniu policajnej povahy štátu," povedal.
#Sieť balík s takýmito opatreniami nepodporí. "V štáte, v ktorom sa nepodarilo odsúdiť ani tých, ktorých našli na mieste s kufríkom plným bankoviek, v štáte, v ktorom sa 25 rokov nepodarilo zatočiť s korupciou na najvyšších poschodiach zdravotníckeho biznisu, v štáte, ktorý zlyháva v ochrane ľudí a na bežiacom páse produkuje tzv. procesné chyby, je časovo a vecné neobmedzenie posilňovanie jeho moci nad ľuďmi vykročením na cestu k policajnému štátu," zdôraznil Procházka.
Most-Híd použil na vlastné účely
#Sieť podľa jeho slov nebude pri budovaní policajného štátu robiť vládnej strane Smer-SD komparz. "Na to si tu vždy našiel iných partnerov," poznamenal.
V reakcii na to, že poslanci Mosta-Híd podporili zmenu Ústavy SR z protiteroristického balíčka, uviedol, že Smer-SD ich použil na vlastné účely. "Dúfali sme, že bude vláda hľadať dohodu, namiesto toho pre svoje vlastné účely použila jednu z menších strán starej pravice," poznamenal.
Potvrdzuje to podľa neho, že na nastolenie rovnováhy proti Smeru-SD treba jednu pevnú jednotnú stranu. "Stranu, ktorá bude schopná dopriať silné zastúpenie aj voličom moderného Slovenska," uzavrel Procházka.
Pellegrini: Zmena je krok k posilneniu bezpečnosti
Zmena Ústavy SR je prvý krok k posilneniu bezpečnosti Slovenska. Myslí si to predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Odmieta názory, že vládny protiteroristický balík siaha na slobody občanov SR.
"Prijatie novely ústavy je prvý krok k tomu, aby sme posilnili legislatívu, ktorá má prispieť k väčšej bezpečnosti štátu, ako aj posilniť nástroje bezpečnostným zložkám v prípade, že by bolo Slovensko ohrozené nejakým teroristickým útokom alebo by bolo podozrenie, že sa teroristický útok chystá," povedal po schválení novely Pellegrini.
Ocenil, že zmeny podporilo niekoľko poslancov opozície, najmä z Mosta-Híd. Podľa Pellegriniho uprednostnili záujmy Slovenska pred svojimi vlastnými.
Šéfovi parlamentu sa nepozdávajú opozičné vyjadrenia, že protiteroristický balíček pripraví občanov SR o slobody. "Opozícia straší. Nie je tam nič, čo by išlo proti slobodám našich občanov. Nikdy sme neprekročili hranicu, kde na jednej strane je právo na slobodu a na druhej právo na bezpečnosť tohto štátu," vyhlásil Pellegrini.
Figeľ: Most-Híd ľahko vytvoril väčšinu so Smerom
Most-Híd podľa predsedu KDH Jána Figeľa vytvoril veľmi ľahko kvalifikovanú väčšinu so Smerom-SD pri dnešných zmenách v ústave.
Ako povedal Figeľ pre agentúru SITA, návrh na justičnú zmenu, ktorá sa týkala veku sudcov pre odchod do dôchodku, KDH predkladalo spolu s Mostom-Híd.
„Po iniciatíve prezidenta republiky a súhlase z najvyšších miest justície bolo logické, potrebné a správne vyžadovať od Smeru naplnenie tejto ústavnej zmeny. Je mi ľúto, že Most na tejto podmienke netrval,“ uviedol.
KDH bolo podľa Figeľa pripravené na podstatné a pozitívne zmeny v ústavnom systéme. „To sa týkalo návrhov vlády i prezidenta. Žiaľ, Smer-SD svojím jednostranným až arogantným prístupom potvrdil, že mu ide viac o voľby a marketing, ktorým zneužíva tému utečencov a migrácie na svoje ciele. Bez dialógu vládnej strany sa nedá budovať širšia podpora a konsenzus pre vážne zmeny v zákonoch,“ vyhlásil.