. Ich autor to nepovažuje za prejav centralistického systému. Podľa neho tí, čo to tvrdia - predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora, poslanec Ján Šimko a niektorí politici z KDH, SMK, DS "úmyselne zavádzajú občanov SR".
Ako ďalej konštatuje vo vyhlásení poskytnutom TASR, takýto centralistický systém by bol vtedy, ak by centrálna vláda mala možnosť meniť a rušiť rozhodnutia regionálnej samosprávy. Návrhy mnou pripravené poskytnú vláde SR právo pripomienkovať nariadenia vyšších územných celkov a tým vyvážia kompetenčné vzťahy medzi vládou a regionálnou samosprávou, zdôrazňuje Cuper.
Ďalej zastáva názor, že ak si VÚC neosvojí pripomienky kabinetu, môže sa obrátiť na krajský súd, ktorý napokon rozhodne o legitimite nariadenia regionálnej samosprávy. Takýto demokratický princíp je etablovaný vo väčšine unitárnych demokratických štátov - Poľsku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Cuper zároveň konštatuje, že tento model nevylučuje právo regionálnej správy obrátiť sa so spornou vecou na Ústavný súd SR.
K schváleným pozmeňovacím návrhom vyjadrili negatívne stanovisko viacerí právnici, medzi iným aj predseda Ústavnoprávneho výboru NRSR Ladislav Orosz. Podľa neho právomoc vlády vyjadriť pripomienky k nariadeniam VÚC spôsobí niekoľko problémov. Schválené ustanovenie považuje zoširoka koncipované, znamená možnosť vstupu vlády do normotvornej činnosti VÚC a umožňuje jej právo veta vo vzťahu k nariadeniam regionálnej. Ako ďalšie negatívum Orosz vníma kolíziu právomocí krajského súdu, podľa Cuperovho návrhu, s právomocami Ústavného súdu SR. Ten má podľa novely ústavy právo rozhodovať o súlade právnych predpisov, aj všeobecných záväzných nariadení, s ústavnými a inými zákonnými normami.
Za vážny problém Orosz označil aj to, že schválený Cuperov pozmeňovací návrh nepriamo novelizuje Občiansky súdny poriadok. Toto sa však pravdepodobne vyrieši v septembri, pretože NR SR bude v druhom čítaní diskutovať o tomto zákone.