Takmer tri štvrtiny liekov, ktoré sa vyvážajú zo Slovenska, ich vývozcovia nehlásia Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, hoci podľa zákona to majú robiť. Odhadujú to odborníci pôsobiaci v oblasti farmaceutického priemyslu a lekárnictva.
Reexport, čiže vývoz dovezených liekov do zahraničia, je jedným z dvoch hlavných dôvodov, prečo je na Slovensku od jari tohto roku nedostatok vakcín. Druhým je ich celkový nedostatok v Európe. Touto situáciou sú ohrozené najmä deti do pol druha roka, ktoré sú vystavené riziku vážneho ochorenia.
Ministerstvo zdravotníctvo na situáciu reaguje čakaním na rozhodnutie Európskej komisie, ktorá má posúdiť návrhy, ako zabrániť reexportu a zabezpečiť tak dostatok vakcín. Kedy Komisia rozhodne, ministerstvo nevie. Jej zastúpenie na Slovensku tvrdí, že sa k tomu nemôže vyjadriť.
Iba 30 až 40 percent

„Odhaduje sa, že nahlásených je len 30 až 40 percent,“ vraví zástupca jednej z najväčších globálnych farmaceutických firiem, ktorá pôsobí aj na Slovensku. Chce zostať v anonymite, ale denník SME pozná jeho meno.
„Aj ja som to počul. A celkom mám chuť s tým súhlasiť,“ reaguje na odhad Ondrej Sukeľ, šéf Slovenskej lekárnickej komory.
Odhad nespochybňuje ani Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
„V roku 2015 bolo vykonaných päť cielených inšpekcií zameraných na dodržiavanie povinností distribútorov pri vývoze liekov. Zistili sme porušenie zákona v troch prípadoch,“ vysvetľuje hovorkyňa ústavu Diana Madarászová.
Práve ústavu na kontrolu liečiv sú distribútori liekov podľa novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach z roku 2013 povinní „oznámiť zámer vykonať vývoz humánneho lieku“, vysvetľuje Madarászová.
„Na prešetrenie, či vyvážaný liek nebude doma chýbať, a teda na nepovolenie vývozu, nám zákon ukladá 30-dňovú lehotu,“ pokračuje hovorkyňa.
Ak sa potvrdí, že plánovaný vývoz by mohol spôsobiť nedostupnosť lieku na trhu a ohroziť tak poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre slovenských pacientov, vydáva ústav podľa Madarászovej rozhodnutie o nepovolení vývozu.
Napriek schvaľovaniu vývozu liekov zo Slovenska nemá vraj ústav údaje o množstve vyvezených liekov.
Ako sa vyvážajú lieky
Vyvážať zo Slovenska dovezené lieky je pre obchodníkov s nimi mimoriadne lukratívne. ((piano))U nás totiž nemôže byť cena lieku vyššia, ako je priemer jeho troch najnižších cien v Európskej únii. Preto sú u nás nielen vakcíny lacnejšie ako vo väčšine krajín Únie a oplatí sa ich vyvážať naspäť do zahraničia.
„Lekárne to robia napríklad aj tak, že ‚cenný liek‘ si vydajú na koncového pacienta, napríklad na cudzinca, ktorý si ho ‚platí sám‘, a môžu ho následne vyviezť,“ vysvetľuje zástupca farmaceutickej firmy, ako sa dá obísť hlásenie vývozu ústavu na kontrolu liečiv.
„Štátny ústav pre kontrolu liečiv nevie takéto úvahy preveriť,“ reaguje na tento scenár Madarászová.
Naopak, šéf lekárnickej komory Sukeľ ho považuje za pravdepodobný. „Je to predstaviteľný model,“ vraví.
Podotýka však, že k vývozu nielen vakcín, ale liekov všeobecne, dochádza aj prostredníctvom zástupcov zahraničných farmaceutických firiem na Slovensku.
O vývoz liekov môžu mať podľa odborníkov záujem aj ich distribútori. Z troch najväčších – Unipharma, Med-art a Phoenix – po dvoch mesiacoch odpovedala len posledne menovaná.
„Všetky vakcíny sú z našej strany okamžite dodané podľa objednávok verejných lekární,“ odmietla v odpovedi pred vyše týždňom reexport Hedviga Horváthová z Phoenixu.
Zároveň nevylúčila, že reexport vakcín môže byť jedným z dôvodom ich nedostatku na Slovensku.
Tri firmy dostali malú pokutu, lebo neoznámili vývoz liekov
Farmaceutické firmy dostali pokuty po 500 eur. Vravia, že o tom ani nevedia.
BRATISLAVA. Za neoznámený vývoz liekov do zahraničia pokutovalo ministerstvo zdravotníctva tento rok tri firmy.
Objavil ich počas kontrol Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Vyvážať lieky do zahraničia je legálne a mimoriadne výnosné. Cena lieku u nás totiž nemôže byť vyššia ako priemer jeho troch najnižších cien v Európskej únii.
Ak ich chce distribútor vyviezť, musí svoj zámer ohlásiť ústavu na kontrolu liečiv. Ten môže vývoz zakázať.
Tri firmy po 500 eur
„Ide o spoločnosti Placebo, Pharmagen a Retia,“ vysvetľuje hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla, ktorým firmám udelili pokutu za neoznámený vývoz liekov do zahraničia.
„Keďže išlo o prvé konanie proti uvedeným subjektom, bola v týchto prípadoch uložená sankcia na spodnej hranici – vo výške 500 eur,“ dopĺňa hovorca.
„Nevieme o žiadnej pokute, ktorú sme dostali od ministerstva zdravotníctva za porušenie zákona o reexporte,“ reagovala Asociácia európskeho zdravotníctva, ktoré spomínané tri pokutované firmy zastupuje.
Tri z piatich
O tom, že vývoz liekov zo Slovenska do zahraničia bez oznámenia sa rozširuje, dokazujú aj zistenia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv pri inšpekcii dodržiavania ohlasovacej povinnosti.
Štátni kontrolóri robili tento rok inšpekciu v piatich firmách. Zákon, ktorý prikazuje ohlásiť vývoz liekov, porušili tri z nich.
Za nedostupnosť liekov spôsobenú reexportom pokutuje firmy hlavne ministerstvo zdravotníctva.
„Ministerstvo len v roku 2015 začalo viac ako 30 správnych konaní a bolo vybraných vyše 250-tisíc eur na pokutách za nedostupnosť liekov,“ vysvetľuje Bubla.
(jkr)

Beata
Balogová
