SME

Exportovať zo Slovenska dovezené lieky je lukratívny obchod

Slovensko má druhé najlacnejšie lieky v Európskej únii. Je preto výhodné predávať ich do zahraničia. Vývoz sa musí hlásiť, no zväčša sa to podľa odhadov nerobí.

(Zdroj: SME - Gabirel Kuchta)

Takmer tri štvrtiny liekov, ktoré sa vyvážajú zo Slovenska, ich vývozcovia nehlásia Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, hoci podľa zákona to majú robiť. Odhadujú to odborníci pôsobiaci v oblasti farmaceutického priemyslu a lekárnictva.

Reexport, čiže vývoz dovezených liekov do zahraničia, je jedným z dvoch hlavných dôvodov, prečo je na Slovensku od jari tohto roku nedostatok vakcín. Druhým je ich celkový nedostatok v Európe. Touto situáciou sú ohrozené najmä deti do pol druha roka, ktoré sú vystavené riziku vážneho ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo zdravotníctvo na situáciu reaguje čakaním na rozhodnutie Európskej komisie, ktorá má posúdiť návrhy, ako zabrániť reexportu a zabezpečiť tak dostatok vakcín. Kedy Komisia rozhodne, ministerstvo nevie. Jej zastúpenie na Slovensku tvrdí, že sa k tomu nemôže vyjadriť.

Iba 30 až 40 percent

„Odhaduje sa, že nahlásených je len 30 až 40 percent,“ vraví zástupca jednej z najväčších globálnych farmaceutických firiem, ktorá pôsobí aj na Slovensku. Chce zostať v anonymite, ale denník SME pozná jeho meno.

„Aj ja som to počul. A celkom mám chuť s tým súhlasiť,“ reaguje na odhad Ondrej Sukeľ, šéf Slovenskej lekárnickej komory.

Odhad nespochybňuje ani Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

„V roku 2015 bolo vykonaných päť cielených inšpekcií zameraných na dodržiavanie povinností distribútorov pri vývoze liekov. Zistili sme porušenie zákona v troch prípadoch,“ vysvetľuje hovorkyňa ústavu Diana Madarászová.

Práve ústavu na kontrolu liečiv sú distribútori liekov podľa novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach z roku 2013 povinní „oznámiť zámer vykonať vývoz humánneho lieku“, vysvetľuje Madarászová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Na prešetrenie, či vyvážaný liek nebude doma chýbať, a teda na nepovolenie vývozu, nám zákon ukladá 30-dňovú lehotu,“ pokračuje hovorkyňa.

Ak sa potvrdí, že plánovaný vývoz by mohol spôsobiť nedostupnosť lieku na trhu a ohroziť tak poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre slovenských pacientov, vydáva ústav podľa Madarászovej rozhodnutie o nepovolení vývozu.

Napriek schvaľovaniu vývozu liekov zo Slovenska nemá vraj ústav údaje o množstve vyvezených liekov.

Ako sa vyvážajú lieky

Vyvážať zo Slovenska dovezené lieky je pre obchodníkov s nimi mimoriadne lukratívne. ((piano))U nás totiž nemôže byť cena lieku vyššia, ako je priemer jeho troch najnižších cien v Európskej únii. Preto sú u nás nielen vakcíny lacnejšie ako vo väčšine krajín Únie a oplatí sa ich vyvážať naspäť do zahraničia.

„Lekárne to robia napríklad aj tak, že ‚cenný liek‘ si vydajú na koncového pacienta, napríklad na cudzinca, ktorý si ho ‚platí sám‘, a môžu ho následne vyviezť,“ vysvetľuje zástupca farmaceutickej firmy, ako sa dá obísť hlásenie vývozu ústavu na kontrolu liečiv.

„Štátny ústav pre kontrolu liečiv nevie takéto úvahy preveriť,“ reaguje na tento scenár Madarászová.

Naopak, šéf lekárnickej komory Sukeľ ho považuje za pravdepodobný. „Je to predstaviteľný model,“ vraví.

Podotýka však, že k vývozu nielen vakcín, ale liekov všeobecne, dochádza aj prostredníctvom zástupcov zahraničných farmaceutických firiem na Slovensku.

O vývoz liekov môžu mať podľa odborníkov záujem aj ich distribútori. Z troch najväčších – Unipharma, Med-art a Phoenix – po dvoch mesiacoch odpovedala len posledne menovaná.

„Všetky vakcíny sú z našej strany okamžite dodané podľa objednávok verejných lekární,“ odmietla v odpovedi pred vyše týždňom reexport Hedviga Horváthová z Phoenixu.

Zároveň nevylúčila, že reexport vakcín môže byť jedným z dôvodom ich nedostatku na Slovensku.

 

Očkovanie

Národná zdravotná služba.

Vakcinácia má tiež znížiť rastúci počet kmeňov baktérií odolných voči antibiotikám.


TASR

Pandemická dohoda neoslabuje suverenitu Slovenska, zachraňuje našu nepripravenosť.


a 2 ďalší 8
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Centrum Košíc.

Spracovaná má byť do trinástich mesiacov.


TASR
Minister práce Erik Tomáš.

Dôchodkový strop by mal byť aspoň pre manuálne pracujúcich, myslí si.


TASR

Patrí medzi najstaršie expozície ľudovej architektúry na Slovensku.


SITA

Pod vplyvom drog bol aj spolujazdec.


TASR

Sportnet

Stanislav Lobotka oslavuje zisk titulu s Neapolom

Slovák dostal vysokú známku.


Charles Leclerc

Domáci jazdec sa ako jediný dostal pod hranicu jednej minúty a jedenástich sekúnd.


TASR
Ilustračná fotografia.

Rokovania majú pokračovať v lete.


TASR
Jozef Kováč viedol Tatran Prešov v ťažkých časoch.

Tatran Prešov je nováčikom Niké ligy.


SkryťZatvoriť reklamu