PARÍŽ. Rokovania o novej medzinárodnej dohode, ktorá má obmedziť emisie spôsobujúce zmenu podnebia, momentálne spejú k záveru a dohodnuté sú "už pomerne jasné kontúry" tohto dokumentu. Informoval o tom v stredu Odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.
Rokovania v rámci prebiehajúcej konferencie o klimatickej zmene v Paríži (COP 21) pokračujú tento týždeň na politickej úrovni, pričom slovenskú delegáciu vedie minister životného prostredia Peter Žiga.
Podľa jeho rezortu je cieľom znížiť emisie nielen v rozvinutých krajinách a prispôsobiť sa existujúcim dôsledkom zmeny podnebia. Prostriedkami k jeho dosiahnutiu majú byť "financie, transfer technológií a budovanie kapacít v rozvojových krajinách".
O posledných kompromisoch
"Všetci sú tu presvedčení, že prijať novú dohodu musíme. V sobotu sa ukončili technické rokovania a text návrhu dostali ministri na politické rozhodnutia stále otvorených sporných bodov," povedal Žiga, ktorý v rámci parížskej konferencie vystúpil aj na plenárnom zasadnutí s ďalšími vrcholovými predstaviteľmi štátov. Konštatoval, že "nová globálna klimatická dohoda je blízko, ale na šampanské je priskoro".
Podľa slovenského rezortu životného prostredia účastníci konferencie rokujú o posledných kompromisoch a detailoch právnej povahy.
Predpokladaný prechod k tzv. nízkouhlíkovej a udržateľnej ekonomike by sa mal pritom týkať i Slovenska. Za najzložitejšiu označuje otázku financovania, keďže rozvojové krajiny požadujú od rozvinutého sveta podporu.
Žiga v tejto súvislosti zdôraznil, že "dnes už tzv. rozvinuté štáty tvoria len 35 percent svetových emisií skleníkových plynov", zatiaľ čo "65 percent pochádza z krajín ako Čína, Brazília, Južná Afrika, Singapur alebo India". Nová dohoda by preto mala "riešiť problémy globálne, a nie rozdeľovať svet na dve alebo viac častí s rôznymi povinnosťami".
Šanca na prijatie ešte nebola väčšia
Slovenský minister životného prostredia označil za dobrý základ pre takúto dohodu skutočnosť, že s obmedzením rastu svojich emisií skleníkových plynov po prvý raz súhlasia i obaja najväčší svetoví znečisťovatelia - Čína a Spojené štáty.
Európska únia v rokovaniach presadzuje "ambicióznu univerzálnu dohodu s režimom sledovania plnenia záväzkov a dlhodobou víziou".
"Šanca na prijatie novej globálnej klimatickej dohody nikdy nebola väčšia a verím, že túto šancu nepremárnime," doplnil Žiga.