BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová ocenila v predvečer Medzinárodného dňa ľudských práv ľudí, ktorí na Slovensku dlhodobo prispievajú k ochrane základných práv a slobôd.
Ocenenie od ombudsmanky dostal Ernest Valko in memoriam ako prvý predseda Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky.
Súd podľa Dubovcovej pod jeho vedením sformoval východiskové princípy ochrany základných práv a slobôd pre neskoršie ústavné súdy oboch krajín a tým položil nevyhnutné základy pre fungovanie demokratického a právneho štátu.
Žitný: Za neúspechom vo vyšetrovaní vraždy Valka sú diletantské chybyČítajte
Ďalší ocenení
Ocenenie si v stredu odniesol programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec. Dostal ho za postoje, ktoré dlhodobo k téme ochrany ľudských práv a menšín zastáva. Angažuje sa takisto proti nerovnakému zaobchádzaniu.
Ocenené sú i Ľubica Kováčiková a Katarína Kročilová za to, že verejne vystúpili v čase vrcholiacej referendovej kampane a aj za cenu straty súkromia sa im podarilo pozmeniť obsah diskusie o právach LGBTI ľudí na Slovensku a pozitívne ovplyvniť verejnú mienku v prospech ľudskosti.
Za vytvorenie priestoru pre všetkých, ktorí cítili potrebu vyjadriť solidaritu s ľuďmi na úteku pred vojnou a hladom, si cenu prevzali i predstavitelia Výzvy k ľudskosti Róbert Slovák, Ján Orlovský, Martin Dubéci, Samo Marec, Jakub Ptačin, Natália Tomeková, Lucia Štasselová a Zuzana Dančíková.
"Vďaka ich aktivite spojila myšlienka ľudskosti a solidarity tých, ktorí chcú pomáhať, s tými, ktorí pomoc potrebujú," priblížil ombudsmankin poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko.
Medzinárodný deň ľudských práv
Jana Dubovcová si stredajším večerom pripomenula Medzinárodný deň ľudských práv, ktorý si svet pripomenie vo štvrtok 10. decembra. Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN pri príležitosti uvedenia Všeobecnej deklarácie ľudských práv.
Osobnosti, ktoré ocenila, napĺňajú na Slovensku podstatu a obsah Všeobecnej deklarácie ľudských práv a napomáhajú ich ochrane.
"Všeobecná deklarácia nás upozorňuje, že ignorovanie ľudských práv a pohŕdanie nimi viedlo k barbarským činom urážajúcim svedomie ľudstva. Zároveň nás vyzýva budovať svet, v ktorom sa budú ľudské bytosti zbavené strachu a núdze tešiť slobode prejavu a viery, čo je najväčší cieľ ľudstva. Je preto mimoriadne potrebné si pripomínať históriu, jej temné okamihy aj dôležitosť základných práv a slobôd ako piliera slobodných a demokratických krajín,“ vysvetlila verejná ochrankyňa práv.
Pri tejto príležitosti sa ombudsmanka rozhodla poďakovať tým osobnostiam, ktoré u nás vnútorne tieto hodnoty prijali, žijú podľa nich a svojimi činmi sa aktívne podieľali či podieľajú na ich ochrane.