SOFIA. Bulharsko má nízku korporátnu daň na úrovni desať percent, kvalitných IT špecialistov za prijateľnú cenu a v počte startupov je na treťom mieste v Európskej únii. Vyzdvihol to vo štvrtok prezident SR Andrej Kiska po stretnutí s bulharským partnerom Rosenom Plevnelievom v Sofii s tým, že Slovensko sa od Bulharska má čo učiť.
Kiska dnes priletel na dvojdňovú oficiálnu návštevu Bulharska. Na tlačovej konferencii priblížil, že Sofia je po Dubline a Londýne treťou európskou metropolou s najväčším počtom otvorených startupov.
"Ak chceme, aby naše krajiny napredovali, aby vznikali nové moderné firmy, potrebujeme posilňovať IT a inovácie. Keďže má Bulharsko takýto počet IT špecialistov, máme sa čo učiť a zdieľať skúsenosti," zdôraznil Kiska.
Slovensko môže zase podľa neho Bulharsku ponúknuť svoje know-how súvisiace s rastom ekonomiky či automobilovým priemyslom.
Nechceme byť závislí od Ruska
Bulharský prezident Plevneliev konštatoval, že Bulharsko získalo tento rok ocenenie ako najlepšia outsourcingová destinácia v Európe a celosvetovo patrí v tomto smere na tretiu priečku. Krajinu označil za regionálny uzol pre informačné a komunikačné technológie. Vytvorila totiž desaťtisíce takto zameraných nových pracovných miest a v najbližšom období plánuje ich počet zdvojnásobiť.
Hlavy štátov sa na spoločnom stretnutí venovali aj otázke energetiky. Zhodli sa na tom, že je potrebné diverzifikovať energetické zdroje a vytvárať nové zdroje tak, aby krajiny neboli závislé od Ruska.
Obaja prezidenti sú presvedčení, že plánovaný plynovod Nord Stream 2, obchádzajúci Ukrajinu, nemôže byť obhajovaný ako obchodný projekt.
Európska únia je totiž najmä o solidarite a tento plynovod by mohol poškodiť Ukrajinu. "Ak by EÚ mala byť otvorená pre ďalšie krajiny, tak je nesmierne dôležité, aby sme týmto krajinám dávali aj praktickú pomoc a vyjadrovali im podporu. Nord Stream 2 by bol veľkým sklamaním a nožom do chrbta Ukrajine," myslí si Kiska.
Podpísali viacero dohôd
Ubezpečil tiež, že Slovensko podporuje Bulharsko v snahe o vstup do schengenského priestoru. Ako vyčíslil, ročne navštívi túto krajinu približne 82-tisíc Slovákov.
"Zatiaľ na Slovensko chodí menej obyvateľov Bulharska, je ich okolo 6000 až 8000," povedal s tým, že prezidenti sa dohodli na vzájomnej návšteve lyžiarskych svahov oboch krajín.
Zástupcovia SR a Bulharska vo štvrtok podpísali aj viacero bilaterálnych dokumentov zameraných na spoluprácu v oblasti školstva, vedy, inovácií, kultúry, malého a stredného podnikania či energetickej efektívnosti.
Kiska sa vo štvrtok stretol aj s bulharským premiérom Bojkom Borisovom, s krajanmi aj slovenskou biznis komunitou v krajine. V piatok 11. decembra sa ešte zúčastní na otvorení technologického parku Sofia Tech Park, ktorý je prvým svojho druhu v Bulharsku aj na Balkáne.