BRATISLAVA. Postupy štátneho podniku Vodohospodárska výstavba a ministerstva životného prostredia v súvislosti s tendrom na prevádzku kompy medzi obcami Vojka a Kyselica na juhozápade Slovenska začala preverovať polícia.
Súťaž na novú kompu vrátane požadovaných parametrov štátny podnik zverejnil 23. februára 2015. Hodnotu zákazky stanovil na 25 miliónov eur za 15 rokov prevádzky.
Tender vyhrala spoločnosť Ponton City, ktorá v súťaži zostala jediná a loď na základe špecifikácie vodohospodárov dodala. Podľa technického listu na webe kompy však loď bola dokončená už vo februári 2015, teda skôr, ako vodohospodári vôbec určili jej špecifikáciu a už päť mesiacov pred vyhlásením víťaza súťaže.
„Polícia v tejto súvislosti preveruje postupy Vodohospodárskej výstavby a ministerstva životného prostredia,“ povedal pre denník SME hovorca policajného prezídia Michal Slivka. „Aby nedošlo k zmareniu dôkazov, v súčasnom štádiu preverovania bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ dodal.
Vzťahy okolo kompy za milióny spájajú Glváčovi spoločníciČítajte
Odvolávanie Žigu
Práve pre pozadie tendra zvolala opozícia mimoriadnu schôdzu s cieľom odvolať ministra životného prostredia Petra Žigu. Žiada od neho vysvetlenie pochybností súvisiacich s týmto prípadom.
Minister má však podporu svojej materskej strany Smer. „Pokus opozície o vyslovenie nedôvery ministrovi životného prostredia je neodôvodnený, opiera sa o nepravdivé a nepodložené tvrdenia,“ odkázal premiér Robert Fico.
Prepojenia v pozadí
V pozadí kompy sa ukazujú prepojenia nielen na ministra Žigu, ale aj na ministra obrany Martina Glváča.
Spoločnosť Ponton City, ktorá tender vyhrala, vlastnia dve eseročky – košická Spinex a bratislavská CFS.
CFS k decembru 2014 nepriamo vlastnila americká firma Business Investments LLC so sídlom v garáži v okrese Snohomish v štáte Washington. V rovnakej garáži sídli aj firma Interblue Group známa z obchodu s emisnými kvótami. Na ňom Slovensko v roku 2008 stratilo 47 miliónov eur.
Majiteľom druhej firmy, ktorá vlastní Ponton City, košickej eseročky Spinex, je tamojšie BJMC družstvo. V roku 2013 toto družstvo ovládal Jozef Blaško, podľa časopisu Týždeň švagor zosnulého podnikateľa Ľubomíra Blaška. Ten podľa zmluvy medzi ním a Fedorom Flašíkom zverejnenej v denníku SME v roku 2010 dal strane Smer 32 miliónov korún. Smer aj Flašík tvrdia, že zmluva s nebohým Blaškom je podvrh.
Milióny eur za kompu cez Dunaj idú blízko SmeruČítajte
Spoločníčky Glváča
Obe spoločnosti navyše zastupovali právničky Michaela Töröková a Lívia Krnčoková, ktoré sú spoločníčkami ministra obrany Martina Glváča vo firme RHK Real. Krnčoková sa pozná aj s kancelárom ministra životného prostredia Vladimírom Rakom, s ktorým spolu pôsobili v dozornej rade bratislavskej akciovky Play Slovakia. Rak je pritom členom dozornej rady Vodohospodárskej výstavby, ktorá kompu objednávala.
Zmluva na prevádzku kompy je prakticky nevypovedateľná, keďže Vodohospodárska výstavba sa zaviazala, že v prípade výpovede zaplatí firma Ponton City „všetky preukázané náklady škody, ktoré jej z tohto dôvodu vzniknú“.
Ministerstvo životného prostredia problémy v pozadí tendra nevidí, no k vodohospodárom poslalo kontrolu. „V prípade, že sa preukáže, že za prevádzkovaním kompy stoja schránkové firmy, minister Peter Žiga prijme razantné opatrenia a vyvodí zodpovednosť,“ vyhlásil ešte v novembri hovorca ministerstva Maroš Stano.
Autor: ava

Beata
Balogová
