Treťou protestnou akciou učitelia upozornili na nedostatok financií v školstve. Počet zapojených škôl sa od posledného protestu zdvojnásobil.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Deti v päťstovke slovenských škôl nechali zošity a učebnice zatvorené. Vyučovanie strávili hrou, pozeraním filmov a výrobou vianočných ozdôb. Každá škola protestovala po svojom.
Učitelia chceli v poradí treťou protestnou akciou nazvanou Babysitting day upozorniť na to, že štát poskytuje na vzdelávanie a výchovu dieťaťa tak málo peňazí, že pokryjú iba výdavky na jeho stráženie. Keďže mzda učiteľov je porovnateľná s opatrovateľkami detí, rozhodli sa pracovať iba do výšky svojich platov.
Rozprávka na dobrý deň, alebo nebuďte mudrlantmi!Čítajte
Dvakrát toľko
V porovnaní s novembrovou akciou Deň zdravia – Učiteľská kvapka krvi sa počet zapojených škôl približne zdvojnásobil.
„Ide o mierny protest, postarali sme sa o deti a zároveň dali najavo nespokojnosť,“ hovorí Eva Horníková, riaditeľka bratislavskej základnej školy na Karlovoveskej ulici 61.
Napriek tomu, že ju originálna forma protestov teší, obáva sa, že na politikov je to stále málo a mali by ukázať niečo ostrejšie. „Potrebovali sme sa zjednotiť a teraz cítime silu učiteľov,“ hovorí Horníková.
Riadny štrajk by podporila, no obáva sa, že časť učiteľov sa zľakne. „Aj keď je učiteľský to príjem malý, ľudia majú hypotéky či pôžičky a nemôžu si dovoliť prísť ani o tých šesťsto eur, ktoré majú isté,“ hovorí.
Predvianočný stoeurový príplatok riaditeľka považuje za urážku a kriticky vníma aj byty pre mladých učiteľov, ktoré Smer avizoval v treťom takzvanom sociálnom balíčku. „Môžu ich používať desať rokov – a potom čo? Vyhodia ich? Kedy a z čoho si majú našetriť?“ pýta sa riaditeľka.
V škole zamestnáva 28 učiteľov a prekáža jej, že im nedokáže zabezpečiť dôstojné platové podmienky. „Nie sme sociálne prípady, ale vysokoškolsky vzdelaní ľudia,“ hovorí.
Porušili disciplínu?
Ministerstvo školstva v reakcii na štvrtkový protest uviedlo, že niektorí učitelia mohli porušiť pracovnú disciplínu. V pracovnom čase sú totiž povinní robiť priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť.
„Má teda vykonávať činnosti podľa dohodnutého druhu práce v pracovnej zmluve a ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou ustanovené v pracovnom poriadku. Varovanie detí nie je náplňou práce učiteľa,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Porušenie pracovnej disciplíny musí podľa ministerstva riešiť zamestnávateľ, čiže riaditeľ školy, prípadne zriaďovateľ, konkrétne obce, mestá a samosprávne kraje. Riaditelia, ktorí protest podporili, však učiteľov stíhať nebudú.
Ministerstvo sa zároveň ohradzuje proti výrokom, že učiteľ má plat ako opatrovateľka detí. Pri výpočtoch treba podľa ministerstva brať do úvahy 37,5-hodinový pracovný týždeň.
„Ak by sme vydelili len najnižší priemerný plat priemerným mesačným pracovným časom 163 hodín, dostaneme hodinovú mzdu 5,77 eura. Rozhodne to teda nie je suma 3,90 eura, ako uvádzajú niektoré médiá,“ dodáva Dupaľová Ksenzsighová.
Podpora rodičov
Rodičia so včerajšou protestnou akciou nemali problém, keďže o deti bolo postarané. „Práve naopak, ďakovali nám a pýtali sa, ako môžu pomôcť a prispieť k nášmu boju,“ povedala Horníková.
Rodičia podľa riaditeľky porozumeli, že protest sa netýka len platov učiteľov, ale celkového zlepšenia financovania školstva.
„Musím chodiť žobrať od rodičov. Z ich peňazí a dvoch percent daní máme odborné učebne, zážitkovú miestnosť, interaktívne tabule či internet,“ vymenúva riaditeľka.
„Zaplatenie učiteľa je jedna vec, ale záleží nám aj na tom, aby sme zároveň dokázali vytvoriť podnetné vzdelávacie prostredie,“ vraví Horníková.

Beata
Balogová
