Žiga zostáva vo funkcii, kompa ho nepotopila

Nikto nič neukradol a štát neprišiel ani o euro, vyhlásil minister Žiga.

Minister životného prostredia Peter Žiga čelil odvolávaniu.(Zdroj: SITA)

Opozícii sa nepáčia súčasné náklady na prevádzku kompy na trase Vojka - Kyselica.

BRATISLAVA. Ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi (Smer) parlament nedôveru nevyslovil. Za vyslovenie nedôvery bolo 37 poslancov, proti bolo 70 zákonodarcov.

Žiga tak zostáva vo svojej funkcii.

Svojho ministra podržali všetci prítomní poslanci vládneho Smeru. Za jeho odvolanie hlasovali len opoziční členovia parlamentu.

Dôvodom vyslovovania nedôvery bola kauza obstarania kompy cez Dunaj.

Utopí kompa Smer?

„Ide o čistokrvnú zlodejinu,“ komentoval v parlamente kauzu predkladateľ návrhu na vyslovenie nedôvery Igor Matovič (OĽaNO). Každá z firiem, ktorá figuruje v tomto obchode, má podľa predsedu OĽaNO blízko k Smeru. Dodatok k zmluve podľa Matoviča začuje navyšovanie platieb podľa rastu cien nafty, na čom štát prerobí nemalé peniaze.

„Táto kauza je schopná utopiť Smer,“ komentoval Matovič s tým, že ide o jednoduchú kauzu, ktorú bude Matovič vedieť vysvetliť voličom. Minister mal podľa Matoviča odvolať šéfa Vodohospodárskej výstavby Ladislava Lazára.

Predseda OĽaNO sa rovnako vyslovil, že premiér Robert Fico mal pozvať Veroniku Remišovú ako oznamovateľku korupcie k sebe na obed, namiesto toho Fico ju a ďalších obyčajných ľudí nazval pošahancom.

„Tak, ako tam kradnú Lazarovci, tak nikto nekradol,“ povedal predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Fico rečnil iba pár minút

Fico v pléne zopakoval, že ide o predvolebnú kampaň opozície. Návrh na odvolanie Žigu považuje za nekonštruktívny, neopodstatnený, podľa neho ide len o to, aby opozícia opäť liala vedrá špiny na vládu.

Pripomenul zároveň príchod automobilky Jaguar Land Rover. Rečnil iba niekoľko minút, ku kauze sa nevyjadril. Vyhlásil iba, že vláda za Žigom stojí a parlamentu odporúča vyjadriť mu dôveru.

"Takú slabú obhajobu ministra som ešte nevidel," reagoval predseda klubu KDH Pavol Abrhan. Odmieta, že by opozícia mala byť ticho v čase predvolebnej kampane, ak sa ukáže, že vláda kradne. "Vaši ľudia kradnú bagrom. Vladimír Mečiar musí blednúť závisťou," doplnil Július Brocka z KDH. Poukázal, že Mečiarova Elektra stála 15-krát menej ako kšeft s kompou.

"Je to priehľadné a trápne, odvoláva sa preto, aby sa niekto zviditeľnil. Úspechy vlády mediálne tupo prekryť, len o to ide na tejto schôdzi, o prekrytie úspechov vlády. Dnes budeme počúvať agresívnosť, hlúposť, budú sa tu prejavovať mnohé celebrity opozície. Musíme to vydržať, my to vydržíme, ste ešte tupší, ako ste sa doteraz prejavili," trvá na argumentácii Smeru Dušan Jarjabek.

"Dnes sa musíme biť s tým, že úspechy vlády nevedia strany opozície zvládnuť. To, čo sa tu dnes deje, je prejav politickej kómy opozície," doplnil Richard Raši (Smer).

"Vydržíme, bzučal ovad... Toto sú zásadné argumenty na obhajobu svojho ministra, ktorý kryje zlodeja," reagoval Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA), podľa ktorého vládny Smer nemá argumenty na obhajobu Žigu. Šéf Mosta-Híd Béla Bugár zopakoval, že ministra Žigu chce opozícia odvolať preto, že nekonal voči generálnemu riaditeľovi Vodohospodárskej výstavby Ladislavovi Lazarovi. Zsolt Simon (Most-Híd) označil premiéra Fica za zbabelca, ktorý sa nevie poslancom pozrieť od očí, a Žigu za ministra, ktorý tuneluje rezort životného prostredia. "Nechránite Slovensko, rozkrádate ho," vyhlásil.

Žiga: Nikto nič neukradol

Pri kauze kompy Vojka nikto nič neukradol a štát neprišiel ani o jedno euro, bránil sa v parlamentnej rozprave minister Žiga. Igor Matovič podľa ministra „vymýšľa, fabuluje a klame“.

„Vyberáte si len informácie, ktoré vám vyhovujú a vôbec vám neprekáža, že zavádzate,“ povedal Žiga s tým, že Matovič fabuluje na spôsob bájok.

Zdôraznil, že tender vyhrala firma Ponton City, ktorá je dcérskou firmou spoločnosti Slovenské plavby a prístavy - Lodenica s.r.o. (SPAP). Slovenské plavby a prístavy podľa ministra pôsobia na Slovensku 90 rokov.

Žiga poslancom pripomenul výrok predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára na Matovičovu adresu. „Ten človek klame. Klame tak, že keď ráno vstane, už aj to je klamstvo,“ povedal pred rokmi o Matovičovi Bugár. Minister životného prostredia upozornil, že kompa Vojka – Kyselica sa týka obcí, ktorých občania nezvyknú voliť Smer, ale maďarské strany. Vláda Smeru im napriek tomu s riešením problémov s kompou pomohla.

img_6822_r920_res.jpg

Premiér Fico v parlamente. FOTO: TASR/AP

Manipuláciu odmietol

Minister odmietol, že by bolo verejné obstarávanie na prevádzku kompy zmanipulované. "Vo vestníku bolo zverejnené oznámenie 3. novembra 2014, v európskom vestníku o deň neskôr. Teda štyri mesiace pred začiatkom súťaže bolo jasné, že sa ide obstarávať nová kompa.

To je dosť času sa na súťaž pripraviť. Súťažné podklady boli zverejnené 20. februára 2015 a v európskom vestníku 23. februára 2015," pripomenul. Žiga tiež poukázal na otvorené mediálne zdroje, články o chystanej novej kompe sa začali objavovať už koncom roka 2013.((anketa))

"Podľa opozície je dôkazom manipulácie aj podmienka zloženia miliónovej zábezpeky. Od januára 2013 platí nová legislatíva týkajúca sa verejného obstarávania. Miliónová zábezpeka sa dáva preto, aby sa súťaží nezúčastňovali rôzni špekulanti," vysvetlil Žiga.

V poriadku je podľa ministra aj požiadavka na kapitána I. triedy, čo je podľa opozície zbytočné.

"V žiadnom prípade nejde o diskrimináciu. Na Slovensku je 84 kapitánov II. triedy a 539 kapitánov I. triedy," zdôraznil. Šéf envirorezortu zároveň poprel, že cena za služby kompy bude v konečnom dôsledku vyššia ako 25 miliónov eur. "Zmluva hovorí, že sa táto suma nemôže prekročiť," deklaroval.

Žiga tiež pripomenul, že inicioval trojnásobnú kontrolu celého procesu. "Ministerská kontrola, kontrola Úradu pre verejné obstarávanie a obrátil som sa aj na Najvyšší kontrolný úrad. Oba úrady vedú nominanti súčasnej opozície," povedal s tým, že ministerská kontrola vyhodnotila postup pri verejnom obstarávaní ako súladný so zákonom. Opozícia na toto oznámenie reagovala smiechom a potleskom.

Skutočnosť, že Matovič prekrúca fakty, Žiga dokumentoval tým, že podľa obchodného registra je Matovič priamo prepojený na firmu J&T. Matovičovi v závere vystúpenia minister odkázal zbaviť sa hnevu, nenávisti a žlče.

„Je to slabé, obhajovať sa mojím výrokom na adresu kolegu Matoviča. Viete prečo? Lebo nič iné nemáte?“ povedal Žigovi predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Ministra vyzval, aby neklamal a pýtal sa ho na viacero konkrétnych prípadov, pri ktorých údajne Vodohospodárska výstavba posúvala zákazky blízkym firmám.

Matovič s Remišovou spochybnili kontrolu

Kontrola Úradu pre verejné obstarávanie v kauze nemôže byť objektívna, lebo šéfka úradu Zita Táborská dlhodobo spolupracovala s firmou PROCESS MANAGEMENT, s.r.o. Práve tá organizovala pre štátnu Vodohospodársku výstavbu obstarávanie na kompu. Na tlačovej konferencii na to poukázali Igor Matovič a blogerka a líderka kandidátky Obyčajných Veronika Remišová.

"Minister sa odvolával aj na kontrolu ÚVO. Zita Táborská bola členom poradného tímu pre oblasť verejného obstarávania na PPP projektoch, zmluvný partner spoločnosti PROCESS MANAGEMENT, s.r.o.," povedala Remišová, ktorá čerpala z verejne dostupného životopisu Táborskej na stránke NR SR.

Zároveň podľa jej slov Táborská v rokoch 2004 až 2006 pracovala pre Slovenské elektrárne a ako kontaktnú osobu uvádzala Miloša Šujanského. "Môže to byť len náhoda, ale jeden Miloš Šujanský je podľa obchodného registra spoločníkom PROCESS MANAGEMENT, s.r.o. Táto firma len v ostatných troch rokoch získala od Vodohospodárskej výstavby zákazky za 1,4 milióna eur," povedala Remišová.

Podľa Matoviča toto prepojenie vyvracia jeden z kľúčových argumentov Žigu o nezávislej kontrole celého obstarávania. "Ale keď rovno šéfka ÚVO je žena, ktorá dlhodobo spolupracovala s firmou organizujúcou verejné obstarávanie na kompu, tak v žiadnom prípade si nemôžeme myslieť, že toto posúdenie bude objektívne. Táborská robila pre PROCESS MANAGEMENT, s.r.o., aj v čase, keď už kandidovala na šéfku ÚVO," dodal.

Ersék: Kompa je dobrý kšeft

Kompa Vojka je dobrý kšeft pre súkromnú firmu, povedal v parlamentnej rozprave k odvolávaniu ministra životného prostredia Petra Žigu poslanec za Most-Híd Árpád Érsek. Upozornil, že rezort životného prostredia doteraz nevysvetlil, ako sa uskutočnil výber na prevádzkovateľa kompy.

Érsek zdôraznil, že od 1.júla prevádzkuje kompu z Vojky do Kyselice firma Ponton City a nie štátny Slovenský vodohospodársky podnik, pričom spoločnosť Ponton City počas verejného obstarávania nespĺňala viacero podmienok a mala byť vylúčená zo súťaže.

„Táto firma v rámci svojich činností v obchodnom registri nemala zapísanú takú činnosť, na základe ktorej by mohla kompu prevádzkovať,“ pripomenul Érsek.

Napriek tomu, že poslanec za Most-Híd považuje novú kompu za užitočnú, ani jej zväčšená kapacita či modernejšie prevedenie podľa jeho slov nič nemení na tom, že jej prevádzka je predražená.

„Kým donedávna kompu prevádzkoval štátny podnik za 700-tisíc eur ročne, dnes dostáva súkromná firma zo štátneho rozpočtu 1,65 milióna eur ročne, čo je dvakrát viac peňazí,“ spresnil.

Bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy ešte 5. novembra ako prvý upozornil na plytvanie štátnymi prostriedkami, pričom spochybnil priebeh verejného obstarávania na prevádzkovanie kompy a v tejto súvislosti interpeloval ministra Žigu.

„Minister doteraz, ani dnes na mimoriadnej schôdzi, dostatočne nevysvetlil sporný priebeh výberu prevádzkovateľa kompy, ktorým sa stala súkromná firma. A zdá sa, že takto získala dobrý kšeft,“ uzavrel Érsek.

Argumenty opozície

V odôvodnení opoziční poslanci uviedli, že štátny podnik Vodohospodárska výstavba uzatvoril 26. júna 2015 zmluvu o poskytovaní služby so spoločnosťou Ponton City, a. s. Jej predmetom je poskytovanie dopravy na trase Vojka-Kyselica na vodnom diele Gabčíkovo.

"Zmluva je podpísaná na 15 rokov bez reálnej možnosti jej skoršieho ukončenia. Priebeh verejného obstarávania a znenie samotnej zmluvy sú dôkazom manipulácie verejného obstarávania a významných škôd pre štát," tvrdí opozícia a pripomína, že do júna 2015 prevádzkoval spojenie medzi obcami so svojím plavidlom štátny Slovenský vodohospodársky podnik.

Poslanci, ktorí volajú po Žigovom odvolaní, uvádzajú tiež, že súčasťou súťažných podmienok boli požiadavky, ktorých cieľom bolo odradiť prípadných iných záujemcov.

Spomínajú napr. zábezpeku až jeden milión eur, ktorú bolo potrebné zložiť na účet obstarávateľa, aj keď pri súťaži na diaľnicu D1 s tunelom Višňové za predpokladaných 900 miliónov eur požadovala štátna Národná diaľničná spoločnosť zábezpeku 300-tisíc eur.

Bola tam aj povinnosť, aby pracovníci boli držiteľmi oprávnenia o odbornej spôsobilosti Lodný kapitán I. triedy. "Táto trieda však oprávňuje na medzinárodnú dopravu na celom toku Dunaja a pre trasu kompy dlhú 520 metrov je zbytočná," argumentujú poslanci.

Opozícia zároveň tvrdí, že víťaz tendra je prepojený so Smerom. "Na valnom zhromaždení Ponton City, a. s., zastupovala oboch akcionárov tejto spoločnosti osoba, ktorá je spoluvlastníčkou firmy RHK REAL, s.r.o., spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom (Smer). Overovateľkou zápisnice z tohto valného zhromaždenia bola ďalšia spoluvlastníčka firmy RHK REAL. Táto overovateľka bola v minulosti aj konateľkou Agentúry Smer, s.r.o., ktorej jediným vlastníkom je strana Smer," uvádza argumenty opozícia. Glváč už viackrát zdôraznil, že od roku 2006 s akoukoľvek osobou nepodniká.

Šéf OĽaNO Igor Matovič uviedol, že celkové ročné náklady na fungovanie štátnej kompy cez Dunaj ešte v roku 2013 predstavovali 490.671 eur.

Nový prevádzkovateľ Ponton City však bude podľa Matoviča pri zvýšení ceny nafty o 0,50 eura na liter podľa podmienok novej zmluvy z júna 2015 pýtať za prevádzku kompy ročne 4,95 milióna eur.

Svojho ministra sa v stredu zastala aj vláda ako celok. Pokus opozície o vyslovenie nedôvery Žigovi označila za neodôvodnený, opierajúci sa o nepravdivé a nepodložené tvrdenia.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 957
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 3 370
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 638
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 347
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 705
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 419
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 201
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 152
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 842
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 722

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.

Neprehliadnite tiež

Domov

Meteorológovia opäť varujú pred dažďom aj povodňami

Výstraha sa týka regiónov na severnom a strednom Slovensku.

Domov

Liberáli chcú zaradiť do kalendára nový štátny sviatok

Opozičná SaS navrhuje, aby bol štátnym sviatkom 28. október.

Domov

Pochody boli bez protiprávnych konaní, doprava je v centre obnovená

Štátna aj mestská polícia dohliadali na priebeh pochodov Dúhový Pride a Hrdí na rodinu.

Domov

V Bratislave bol Dúhový pochod. Pozrite si, ako vyzeral

V približne rovnakom čase sa konal v hlavnom meste aj pochod Hrdí na rodinu.