SME

Procházka: Žaloba pre kvóty je len symbolický akt

Je to politické gesto smerom k domácemu publiku, myslí si o žalobe vlády Roberta Fico šéf strany Sieť.

Radoslav Procházka.Radoslav Procházka. (Zdroj: SME - Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Podanie žaloby na Súdny dvor v Luxemburgu na Radu Európskej únie pre rozhodnutie o povinných kvótach je symbolický akt pre ľudí na Slovensku, ktorý neprinesie pozitívny efekt. Myslí si to predseda mimoparlamentnej strany #Sieť Radoslav Procházka.

"Žalobu považujem za symbolický akt. Je to politické gesto smerom k domácemu publiku. Nepredpokladám reálny pozitívny efekt z podania tejto žaloby," povedal na tohtotýždňovom diskusnom fóre HNclub. Negatívne efekty sa podľa Procházku už objavili. "Ale nevyzerá to zatiaľ tak, že by tá cena bola taká vysoká, že by ju vláda nebola ochotná zaplatiť," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fico vidí porušenie

Žalobu podalo Slovensko minulý týždeň (2.12.). Žiada, aby Súdny dvor vyhlásil rozhodnutie Rady o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka za neplatné. Rada má okrem toho uhradiť súdne trovy.

Jedným z dôvodov je to, že tieto závery Rady sú v rozpore s rozhodnutím Európskej rady, teda prezidentov a premiérov európskej dvadsaťosmičky, ktorí predtým odsúhlasili nepovinné kvóty. "Myslíme si, že došlo k porušovaniu práv národných parlamentov a Európskeho parlamentu," uviedol po podaní žaloby premiér Robert Fico (Smer).

Okrem toho SR namieta väčšinový spôsob hlasovania ministrov vnútra EÚ. Podľa Fica malo ísť o jednomyseľné rozhodnutie, keďže sa hlasovalo o návrhu Európskej komisie, pričom v ňom prišlo k zmenám. Poukázal na to, že povinné kvóty sú fiaskom európskej politiky, keďže sa na ich základe prerozdelilo iba niekoľko stoviek ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Argumenty vidí silné

Súd po prijatí žaloby ju doručí Rade EÚ, proti ktorej sa do niekoľkých týždňov má vyjadriť. "Nepodávame žalobu pre to, aby sme prehrali, ale pre to, aby sme vyhrali. A dnešná realita okolo kvót nám dáva za pravdu. Spoliehame sa na to, že naše argumenty sú tak silné, že by mohli zabrať pred luxemburským súdom," podčiarkol Fico.

Rozhodnutie Rady Európskej únie z 22. septembra o prerozdelení 120.000 ľudí, ktorí zjavne potrebujú medzinárodnú ochranu, medzi členské štáty únie, bolo zverejnené 24. septembra vo vestníku EÚ.

Ministri vnútra ho prijali väčšinovým hlasovaním. Proti relokácii bolo Slovensko, Česko, Maďarsko a Rumunsko. Fínsko sa pri hlasovaní zdržalo. Slovensko by tak na tomto základe malo do roka prijať 802 utečencov a v prípade nutnosti ďalších 656.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 450
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 294
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 559
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 557
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 844
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 571
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 350
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 200
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu