Bratislava 11. februára (TASR) - Legislatívna rada vlády (LRV) dnes prerokuje návrh zákona o vojnových veteránoch, ktorý pripravilo Ministerstvo obrany SR.
Ak ho schváli vláda aj parlament, platiť by mal začať už od 1. júla tohto roku.
Návrh zákona vymedzuje okruh osôb spadajúcich do tejto kategórie, podmienky priznania postavenia veterána ako i starostlivosť o nich. Okrem všeobecného definovania vojnového veterána ako príslušníka armády, ktorý sa počas určitej doby "so zbraňou v ruke" podieľal na bojovej činnosti, zohľadňuje aj historické skutočnosti.
Vojnový veterán je podľa návrhu zákona občan SR, ktorý má trvalý pobyt na jej území a na základe rozhodnutia NR SR alebo vlády vykonával nepretržite aspoň 90 dní vojenskú službu mimo nášho územia, ako aj ten, kto ako príslušník Ozbrojených síl SR alebo ako príslušník ozbrojených síl štátov, ktorých právnym zástupcom je SR, pôsobil v rámci mierových pozorovateľských misií, vojenských operácií alebo v rámci plnenia záväzku z medzinárodnej zmluvy o spoločnej obrane proti napadnutiu.
Za veterána sa považuje tiež občan SR, ktorý bol do 14. marca 1939 v služobnom pomere vojaka československej armády a od tohto obdobia do 8. mája 1945 bol účastníkom národného boja za oslobodenie. Veteránom je aj občan, ktorý v rokoch 1939 až 1945 ako účastník národného boja za oslobodenie bol príslušníkom československej armády v zahraničí alebo vykonával vojenskú službu v spojeneckej armáde či bol príslušníkom prvej československej armády na Slovensku. Nárok na priznanie postavenia veterána má i ten, kto bol československým partizánom, alebo sa zúčastnil na povstaní v roku 1945 a v dôsledku boja utrpel ťažkú ujmu na zdraví. Postavenie veterána sa prizná aj občanom, ktorí pôsobili v rokoch 1936 a 1939 ako československí dobrovoľníci v Španielsku.
O priznaní postavenia vojnového veterána rozhoduje ministerstvo obrany, ktoré bude veteránom vydávať preukazy a zabezpečovať im vyšetrenie a kontroly zdravotného stavu, ako i liečebnú starostlivosť po návrate z výkonu vojenskej služby mimo územia Slovenska a to najmä v zdravotníckych zariadeniach ministerstva. MO by malo tiež zabezpečiť kúpeľnú a rekreačnú starostlivosť o veteránov.
Návrh zákona predpokladá ročné výdavky v sume 1,52 milióna korún a 300 tisíc korún jednorazovo, uhradiť by ich mal rezort obrany zo svojho rozpočtu.
LRV prerokuje aj návrh novely zákona o obecnej polícii, ktorej cieľom je rovnaké vzdelávanie obecných a mestských policajtov, ich jednotné označenie a lepšia spolupráca obecných polícií s Policajným zborom.
Príslušníci obecnej polície sa budú po prijatí novely vzdelávať v odborných policajných školách na rovnakej úrovni ako príslušníci Policajného zboru. Doteraz museli absolvovať len trojmesačný kurz. Dôležitým prínosom novely bude aj lepšia spolupráca obecných polícii s Policajným zborom, pretože v niektorých regiónoch spolupráca prakticky neexistuje. Novela zákona to rieši povinným uzatvorením zmluvy o spolupráci medzi obcou a regionálnym útvarom Policajného zboru.
Zavedením jednotného označenia príslušníkov obecnej polície a ich motorových vozidiel sa odstráni napríklad problém možnej zámeny obecného policajta so zamestnancom súkromnej bezpečnostnej služby. Občania budú môcť jednoznačne obecného alebo mestského policajta rozoznať.
V zmysle návrhu budú obce a mestá raz ročne ministerstvu vnútra predkladať správu o činnosti svojej obecnej polície. Minister vnútra potom predloží komplexnú správu na rokovanie vlády.