cie neprechádzajú tak, ako by mali,“ komentoval rozhodnutie regionálneho združenia jeho podpredseda Marián Sliviak, starosta Lietavskej Lúčky.
Vec má však háčik - za predsedu ZMOS-u môže kandidovať len predstaviteľ obce či mesta, ktoré je členom združenia. „A to Žilina nie je,“ poznamenal predseda ZMOS-u Michal Sýkora. Žilina zo združenia vystúpila v roku 1999 - je jedným z desiatich slovenských miest, ktoré nie sú členmi.
Sýkora zároveň povedal, že Slota ho len pred niekoľkými dňami listom informoval, že sa členom ZMOS-u ani nemieni stať. „Nerozumiem, ako chce kandidovať za predsedu ZMOS-u a pritom doň nechce vstúpiť.“ Stať sa členom združenia pritom nie je ťažké, podľa Sýkoru stačí, ak to schváli miestne zastupiteľstvo.
Predseda PSNS Slota sa pre SME odmietol vyjadriť, ako si kandidatúru predstavuje. „To nie je pravda, to nie je pravda,“ zopakoval.
Sýkora, ktorý je na čele ZMOS-u od roku 1993, podľa Slotu sklamal všetkých, ktorí sa zaoberajú činnosťou miest a obcí a ich riadením. „Tento človek tam už nemá čo robiť, pretože nie je nápomocný obciam a mestám. On je nápomocný vláde, a to nemá nič spoločné s riadením ZMOS,“ povedal.
Sýkora hovorí, že aj kritické názory sú legitímne, myslí si však, že k činnosti organizácie by sa mali vyjadrovať v prvom rade jej členovia, a nie „nečlenovia spoza bučka“. Povedal, že ZMOS sa snaží byť partnerom každej vlády, aj tej z rokov 1994 - 1998, ktorej súčasťou bola aj Slotova SNS.
Volebný snem ZMOS-u bude v apríli v Bratislave.
(joč, sita)