Bratislava 12. februára (TASR) - Slovensko by sa od júna, resp. júla malo stať pridruženou krajinou Europolu. V marci totiž SR pravdepodobne podpíše s Europolom zmluvu, ratifikačný proces odhaduje riaditeľ Úradu medzinárodnej spolupráce Prezídia PZ Jaroslav Paľov na dva až tri mesiace.
"Česi, Maďari i Poliaci už sú členmi Europolu, nás hendikepoval fakt, že sme nemali prijatý zákon na ochranu osobných údajov," konštatoval. Ako členovia Europolu sa podľa Paľovových slov napojíme na jeho databázový systém, v rámci spolupráce si budeme môcť so všetkými členskými krajinami vymieňať informácie i analýzy či používať analytické výstupy z databáz z centrály v Haagu.
V Europole budeme mať styčného dôstojníka, podstatná je otázka spolupráce policajných zložiek na území iného štátu. "Môžu k nám prísť napr. belgickí kolegovia a spolupracovať na riešení prípadu, môžu sa zúčastňovať na vyšetrovaní, pôsobiť ako experti, používať informácie a dopĺňať si tak chýbajúcu skladačku vo svojej krajine," uviedol Paľov. Medzinárodná trestná činnosť sa podľa neho robí tak, že sú do nej zapojené zločinecké štruktúry z dvoch alebo viacerých štátov, a preto je spolupráca nevyhnutná.
Prezident Policajného zboru Anton Kulich doplnil, že na Slovensku je zriadené pracovisko Europolu. V súvislosti s prijatím zmluvy ho bude treba dobudovať a personálne posilniť tak, aby bolo akcieschopné a pripravené na prijímanie informácií či reagovať na problémy.
Výmena informácií podľa Paľova však neprebieha len oficiálnou formou prostredníctvom Interpolu a Europolu. Realizuje sa aj neformálna spolupráca na úrovni operatívnych súčastí, pri riešení konkrétnych prípadov. Najvyššou formou spolupráce je medzinárodná právna pomoc, ktorá sa realizuje vtedy, keď už je začaté trestné stíhanie a zoficiálňujú sa procesné úkony. V tejto súvislosti Paľov informoval, že Slovensko má podpísané zmluvy s okolitými štátmi i štátmi EÚ.