Bratislava 13. februára (TASR) - Nevyhnutnosť zosúladiť slovenské právo zákonodarstvu platnému v členských krajinách Európskej únie primäla vládny kabinet k vypracovaniu nového zákona o zbraniach a strelive. Pôjde o viac regulujúcu právnu normu najmä pokiaľ ide o nadobúdanie vlastníctva a držania zbraní a streliva. Rozdeľuje ich na zakázané zbrane, podliehajúce povoleniu a zbrane podliehajúce ohláseniu.
Zakázanou zbraňou je vojenská zbraň, ale aj samočinná, palná, vyrobená z nekovového materiálu a neidentifikovaná pomocou detekčných prístrojov, zbraň s pevne zabudovaným tlmičom hluku, zbraň s pevne zabudovaným laserovým zameriavačom alebo infražiaričom alebo zbraň upravená tak, aby znemožňovala identifikáciu. Za zakázané strelivo sa považuje v zmysle eurozákonov vojenské strelivo, strelivo pre krátke guľové zbrane s expanznou strelou a každé strelivo s priebojnou, výbušnou alebo zápalnou strelou. Zakázanými sú aj tlmiče hluku a zameriavače.
Za zbraň podliehajúcu povoleniu sa bude považovať krátka opakovacia palná alebo samonabíjacia palná, samonabíjacia zbraň so zásobníkom na viac než tri náboje, dlhá palná zbraň s hladkým vývrtom hlavne, ktorá je menšia než 600 milimetrov. Ohlasovaciu povinnosť bude mať držiteľ jednovýstrelovej palnej zbrane, ktorej celková dĺžka je najmenej 280 milimetrov, plynovej zbrane s kinetickou energiou strely na ústí hlavne vyššou ako 15 J, palnej zbrane s nábojom flobert s energiou strely nad 7,5 J a opakovacej zbrane skonštruovanej na princípe perkusného zámkového systému.
Do osobitnej kategórie zbraní budú patriť tie, ktoré používajú náboje flobert s energiou do 7,5 J, plynové zbrane s energiou strely najviac 15 J, expanzné a historické zbrane.
Zbrojný preukaz bude oprávňovať držať alebo nosiť zbraň a strelivo. Bude mať 6 kategórií - na ochranu majetku alebo osoby, na poľovné či športové účely alebo na držanie zbrane a streliva na múzejné a zberateľské účely. Zbrojná licencia bude umožňovať podnikanie so zbraňami a strelivom, vrátane uskutočňovania športovej, kultúrnej alebo záujmovej činnosti. Slovenský zákon o zbrani a strelive obsahuje aj podmienky na udelenie Európskeho zbrojného pasu a jeho používanie v členských krajinách EÚ.
Žiadosť o vydanie zbrojného preukazu bude stáť 500 Sk, prvá skúška o odbornej spôsobilosti 1500 Sk, žiadosť o zbrojnú licenciu 5000 Sk a Európsky zbrojný pas 500 Sk.
pm rč