Bratislava 13. februára (TASR) - Približne 70 tisíc sociálne odkázaných občanov môžu mestá a obce využiť ako brigádnikov na drobné práce - menšie obecné služby. V prípade, že sociálne odkázaní občania odmietnu pracovať, môžu im znížiť sociálne dávky o polovicu.
Drobné práce pre obec môžu vykonávať aj poberatelia podpory v nezamestnanosti, ktorí sa tak nemusia každé dva týždne hlásiť na úrade práce. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora na dnešnom stretnutí s novinármi upozornil, že táto originálna kompetencia obciam prináša neplánované náklady. Odôvodňuje to výdavkami na nákup ochranných a pracovných pomôcok, ako aj potrebou vytvoriť miesto pre koordinátora prác. Podľa neho by časť nákladov mohli obce pokryť z prostriedkov určených na verejno-prospešné práce, na ktoré je v tomto roku vyčlenených 240 miliónov korún. Sýkora predpokladá výraznejšie využitie dlhodobo nezamestnaných na menšie obecné služby už od marca, kedy bude mať obecná samospráva metodický pokyn Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Zámerom menších obecných služieb je zlepšiť životné prostredie a ekonomické i sociálne podmienky obyvateľov obce. Poberatelia dávok sociálnej pomoci budú napríklad čistiť brehy potokov, starať sa o zeleň, upratovať verejné priestranstvá, odpratávať sneh, viesť záujmové krúžky pre deti, pomáhať starším občanom či pri výstavbe detských ihrísk. Obec pri tom nemusí zohľadniť ich kvalifikáciu. Pracovný čas je limitovaný potrebami obce - môže to byť niekoľko hodín týždenne alebo mesačne. Na rozdiel od verejnoprospešných prác, pri ktorých je dlhodobo nezamestnaný zamestnancom obce a uplatňuje si všetky nároky vyplývajúce zo Zákonníka práce vrátane dovolenky či príspevku na stravu, nejde o pracovný pomer. Menšie obecné služby môžu vykonávať nezamestnaní a sociálne odkázaní občania jedine v tej obci, kde majú trvalý pobyt.
Rodičia detí, ktoré zanedbávajú povinnú školskú dochádzku a majú 15 neospravedlnených hodín mesačne, strácajú nárok na detské prídavky. O využití prídavkov vo výške 270 Sk a príspevku k prídavku pre deti od 6 do 15 rokov v sume 560 Sk mesačne rozhoduje na základe rozhodnutia okresného úradu od januára tohto roku oprávnená fyzická osoba a miestna alebo obecná samospráva. Zanedbávanie starostlivosti zo strany rodičov či osôb, ktorým boli deti zverené sa podľa Sýkoru týka najmä sociálne slabších rodín a rómskej populácie. Pripomenul, že rodičia, ktorí v minulosti zanedbávali starostlivosť o dieťa mohli byť pokutovaní do výšky 3000 korún, pokuta však bola prakticky nevymožiteľná.