Košice 13. februára (TASR) - Krajský odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo Košického kraja profesor Štefan Lukačín pripomína, že na východnom Slovensku je zo zdravotníckeho hľadiska väčšie zastúpenie tzv. rizikovej skupiny obyvateľstva.
"Rizikovosť však nie je hodnotená farbou kože, ale tým, ako sa táto skupina správa k svojmu zdraviu," zdôraznil na dnešnom stretnutí s novinármi v Košiciach. V prípade tehotných žien ide o ich vzťah k plodu a k novorodencovi. Takáto skupina obyvateľstva podľa Lukačína jednoznačne existuje, pričom sa nevzťahuje iba na rómsku populáciu.
Podľa krajského odborníka správa mimovládnych organizácií o nedobrovoľnej sterilizácii rómskych žien je objednaná, účelová a vytvorená tak, aby ublížila Slovensku. V tejto súvislosti primári z niektorých nemocníc v Košickom kraji konštatovali, že spoluautorka správy Barbora Bukovská sa podľa ich názoru zjavne medicíne nerozumie. Na základe vlastných skúsenosti to konštatoval aj primár gynekológie VSŽ Nemocnice v Košiciach - Šaci Dušan Frič. V predloženej dokumentácii sa Bukovská údajne vôbec nevyznala. Primárovi sa dokonca začala vyhrážať, keď s ňou prerušil komunikáciu potom ako zistil, že nahliadnuť do dokumentácie pacientky chcela bez overenej plnej moci. "Pani Bukovská by v prvom rade mala spytovať vlastné svedomie a právne povedomie," dodal.
Primár gynekológie NsP v Krompachoch Ján Králik uviedol, že scenár výskumu mimovládnych organizácií, ktoré správu pripravili, bol rovnaký. Dve aktivistky z newyorského Centra pre reprodukčné práva prišli za riaditeľom nemocnice a dali si zavolať primára gynekologického oddelenia. Medzitým Bukovská, výkonná riaditeľka Poradne pre občianske a ľudské práva "vtrhla" na oddelenie a od vrchnej sestry pod nátlakom pýtala dokumentáciu na základe neoverených plných mocí. Podľa Liečebného poriadku však bez výslovného súhlasu pacienta lekár nesmie cudziemu človeku dovoliť nahliadnuť do jeho zdravotnej dokumentácie.
Podľa správy Telo a duša newyorského Centra pre reprodukčné práva a Poradne pre občianske a ľudské práva, od roku 1989 došlo v štátnych nemocniciach na východnom Slovensku k viac ako 110 prípadom vynútenej a násilnej sterilizácie rómskych žien. Správu zverejnili obe mimovládne organizácie 28. januára v Bratislave a o dva dni neskôr ju prezentovali pred Výborom pre zdravie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.