Bratislava 17. júla (TASR) - Obce nebudú mať žiadne nové kompetencie v sociálnej oblasti. Vyplýva to z návrhu pripravovaného kompetenčného zákona, ktorým by sa mali preniesť právomoci zo štátnej správy na samosprávu. Sekcia humanity a charity Grémia tretieho sektora zásadne protestuje proti tomuto návrhu. Podľa jej predstaviteľov nemá nič spoločné s reformou verejnej správy.
Zástupkyňa sekcie Helena Woleková dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave upozornila najmä na skutočnosť, že namiesto originálnych kompetencií vo vzťahu k sociálnym službám sa dostali do návrhu zákona prenesené právomoci. Podľa Wolekovej s týmto riešením nepochopiteľne súhlasilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré pritom argumentovalo zaručenými finančnými zdrojmi. Pri originálnej pôsobnosti nemajú obce a vyššie územné celky (VÚC) istotu, že na sociálne služby financie zo štátnej pokladnice dostanú.
Woleková je však presvedčená o tom, že by štát tieto peniaze poskytol. Konštatovala, že tento ústupok je nenáležitý a poukazuje na absolútnu nedôveru k súčasnej vláde. Zároveň si myslí, že niektorí predstavitelia ZMOS-u nemajú chuť prevziať na seba uvedené kompetencie.
Poukázala na to, že napríklad na služby sociálnej starostlivosti sa ročne vynaloží asi tri miliardy korún, pričom na jedného občana je to 556 korún. "Bolo by dobré, keby s týmito financiami mohli obce disponovať," nazdáva sa Woleková. Spomenula ešte, že na služby krízovej prevencie sa vynaloží asi 600 miliónov korún. Na jedného obyvateľa je to 112 korún. Podľa jej slov by za tieto služby mali zase zodpovedať VÚC.