Bratislava 14. februára (TASR) - Historicky prvú Národnú správu o kultúrnej politike na Slovensku predstaví minister kultúry SR Rudolf Chmel členom rozšíreného byra Riadiaceho výboru pre kultúru pri Rade Európy na ich stretnutí 19. februára v Štrasburgu. Tento dokument, ktorý vznikal tri roky, bude zároveň odrazovým mostíkom na sformulovanie koncepcie štátnej kultúrnej politiky SR.
Šéf rezortu kultúry dnes s časovým odstupom zvolal tlačovú besedu, na ktorej novinárov informoval o svojom 100-dňovom pôsobení na ministerstve a o jeho doterajších výsledkoch i plánoch. Slovensko sa zaviazalo na vypracovanie Národnej správy o kultúrnej politike a jej prezentácii na pôde Rady Európy vo februári 2000. Odvtedy sa na jej vzniku podieľal približne 130-členný riešiteľský tím autorov, oponentov, editorov, konzultantov a ďalších odborníkov. Podľa Chmela na príprave tejto štúdie participovalo i 230 organizácií pôsobiacich v oblasti kultúry a ďalšie rezorty.
Okrem toho minister hovoril aj o legislatívnych plánoch a zámeroch, ktoré by mali pracovníci z jeho inštitúcie pripraviť a dokončiť ešte v tomto roku. Ide najmä o novelu zákona o koncesionárskych poplatkoch, novelu autorského zákona, prípravu nových zákonov o verejnoprávnych médiách, ale aj zákona o národnostných menšinách a financovaní ich kultúry. Okrem toho novelizovať by sa mal aj mediálny zákon, ktorý nahradí takmer 40-ročný tlačový zákon z roku 1966. Chmel chce znovu otvoriť i otázku transformačného projektu Tlačovej agentúry SR (TASR).
Ministerstvo plánuje naďalej udržiavať a rozvíjať kultúrnu spoluprácu medzi krajinami V4 a dokončiť viaceré stavebné projekty, ktoré by mali vyriešiť kritickú situáciu národných kultúrnych inštitúcií, ako je Slovenské národné divadlo, Slovenská filharmónia, Slovenská národná galéria alebo Univerzitná knižnica. V závere Chmel zdôraznil, že je potrebné dokončiť proces delimitácie kultúrnych ustanovizní na regióny a vyššie územné celky (VÚC) a tým zabezpečiť decentralizáciu kultúrneho diania i umeleckého života na Slovensku. Podotkol však, že tento proces bude trvať dlhšie, pretože štát by si mal najprv stanoviť, ktoré inštitúcie plnia úlohy v národnom záujme a ktoré je potrebné transformovať. "V priebehu tohto roka bude ministerstvo realizovať vecné audity svojich podriadených organizácií. Už dnes je jasné, že viaceré z nich, ako napríklad Ústav ľudovej umeleckej výroby alebo Národné osvetové centrum, budú musieť prejsť zásadnou transformáciou," dodal.