G3S: V sociálnej oblasti nemôže byť o reforme ani reči
BRATISLAVA 17. júla (SITA) - V sociálnej oblasti nemôže byť o žiadnej reforme ani reči, uviedla na dnešnej tlačovej besede členka Sekcie humanity a charity ...
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA 17. júla (SITA) - V sociálnej oblasti nemôže byť o žiadnej reforme ani reči, uviedla na dnešnej tlačovej besede členka Sekcie humanity a charity Grémia tretieho sektora (G3S) Helena Woleková. Návrh, ktorým sa majú preniesť právomoci a zodpovednosť zo štátnej správy na samosprávu, totiž v sociálnej oblasti na obce a samosprávne kraje žiadne nové kompetencie neprenáša. To, že s takýmto návrhom súhlasia aj viacerí predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) podľa nej dokazuje, že mnohí vidia v reforme zdroj svojej moci nad občanom a nie posilnenie svojej služby pre občana. "Vydávať stavebné povolenia a dopravné rozhodnutia je určite lukratívnejšie ako pomáhať ľuďom v sociálnej núdzi," dodala Woleková.
Predložený návrh je podľa Wolekovej dôkazom toho, že skutočná reforma verejnej správy zomrela po hlasovaní poslancov o vyšších územných celkoch (VÚC). Tie majú síce poskytovať niektoré sociálne služby, ale len ako prenesený výkon štátnej správy a nie ako svoju originálnu pôsobnosť. Takýmto spôsobom nebude podľa nej možné realizovať hlavný cieľ reformy, teda transformáciu a reštrukturalizáciu existujúcej siete sociálnych služieb a to tak, aby poskytovala občanom kvalitné a dostupné služby. V súčasnosti je totiž na Slovensku stále okolo 90 percent všetkých zariadení, ktoré poskytujú sociálne služby štátnych a tie poskytujú služby ako pred 20 rokmi.
Mimovládne organizácie preto navrhujú, aby za služby sociálnej starostlivosti pre starých a zdravotne postihnutých - sociálne poradenstvo, kluby dôchodcov, opatrovateľská služba, chránené bývanie, domovy dôchodcov, rehabilitačné strediská a podobne - boli zodpovedné obce. Na VÚC by mali prejsť služby krízovej intervencie pre ohrozené ženy a deti, bezdomovcov a drogovo závislých. Spôsob financovania je v tomto prípade podľa Wolekovej veľmi jednoduchý. Keďže štát vynakladá na tieto služby ročne niekoľko miliárd korún, v prípade presunu kompetencií na samosprávu by peniaze jednoducho pridelil obci. V prípade služieb o starých a zdravotne postihnutých ide o 555 korún na osobu a rok a v prípade krízovej intervencie o 165 korún na osobu a rok.
Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.