Poprad 14. februára (TASR) - Na absenciu rovnocenného prístupu Rómov z osád k plným občianskym právam poukázala okrem iného priebežná správa hodnotiaca projekt zameraný na práva rómskej menšiny a prístup k spravodlivosti. Dnes o ňom diskutovali účastníci pracovného stretnutia v Poprade. Cieľom rokovania za okrúhlym stolom bolo nadviazať dialóg, upevniť spoluprácu medzi Rómami, samosprávou a vládou Slovenskej republiky.
Projekt Práva Rómov a prístup k spravodlivosti sa začal realizovať na Slovensku v júni minulého roku a jeho súčasťou bolo aj vzdelávanie rómskych kandidátov na posty starostov a poslancov v decembrových komunálnych voľbách. Prebiehalo v jedenástich obciach predovšetkým Prešovského kraja s vysokým zastúpením rómskeho obyvateľstva a výsledkom je 41-percentná úspešnosť rómskych kandidátov.
Ako vyplynulo z priebežnej správy, rómska komunita na Slovensku je zanedbaná. Príčinami zaostalosti sú takmer úplná (95-percentná) dlhodobá nezamestnanosť, nedostatok vhodného bývania, absentujúci prístup k vlastníctvu pôdy, slabá úroveň vzdelania, takmer úplná závislosť od sociálnych dávok, ale napríklad aj úžerníctvo.
Podľa správy je segregácia medzi rómskym a nerómskym obyvateľstvom založená na pokračujúcej neochote zapojiť Rómov na miestnej úrovni do riešenia ich vlastných problémov. Kritizovala sťažený prístup Rómov k informáciám, čo súvisí aj s ich nízkou vzdelanostnou úrovňou. V lokalitách, kde sa projekt realizoval, navštevuje podľa odhadov až 80 percent rómskych detí osobitné školy, chýbajú tam predškolské zariadenia. Napätie v rómskej komunite vytvára aj vládny program výstavby sociálnych bytov vo vybraných lokalitách. Napríklad v Jarovniciach s približne 1500 Rómami bolo postavených 16 bytov, v Podhoranoch so 600 Rómami 20 bytových jednotiek, v Stráňach pod Tatrami s 1064 rómskymi občanmi 16 bytov. Výber budúcich užívateľov je zložitý a zvyčajne rozdeľuje komunitu, čomu možno predísť dobrou vzájomnou komunikáciou medzi obyvateľmi osád a obecnými úradmi.
Zlepšenie infraštruktúry v osadách komplikuje problém s pozemkami. Nedoriešené vlastnícke vzťahy sú dôvodom, že zo 625 osád na Slovensku len 30 môže požiadať o financie z programu PHARE. Pracovné stretnutia za okrúhlym stolom budú pokračovať v budúcnosti raz za tri mesiace. "Aj týmto spôsobom budeme monitorovať výsledky posunu k lepšiemu," konštatovali organizátori z komunitného centra ZOR v Kežmarku, projektu Práva Rómov a prístup k spravodlivosti v Európe (PRAJE) v Londýne a Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) v Bratislave.