Bratislava 17. júla (TASR) - Vláda SR v stredu prerokuje materiál z dielne ministerstva zdravotníctva, na základe ktorého by sa Slovensko malo prihlásiť k celosvetovému projektu Dekáda kostí a kĺbov. Po Dekáde mozgu, vyhlásenej Svetovou zdravotníckou organizáciou na roky 1990 až 2000, je nasledujúce desaťročie vybrané práve za Dekádu kostí a kĺbov ako obdobie prevencie a liečby muskuloskeletálnych ochorení.
Iniciatívu, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o problematike chorých s muskuloskeletálnymi chorobami, zlepšiť starostlivosť a vytýčiť budúce výskumné priority, doteraz podporilo celkom 26 krajín. Zo štátov Visegrádskej štvorky sa k Dekáde prihlásilo Maďarsko, Česká republika a Poľsko. Projekt má osobnú podporu generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. Národným koordinátorom pre SR bol vymenovaný prof. MUDr. František Makai, DrSc.
Muskuloskeletálne choroby sú najčastejšou príčinou závažnej dlhotrvajúcej bolesti a fyzickej disability. Postihujú milióny ľudí na celom svete. Odhaduje sa, že na celom svete nimi trpí viac ako 355 miliónov ľudí. Za hlavné ochorenia, ktorým sa má venovať počas Dekády zvýšená pozornosť, boli vybrané choroby kĺbov - osteoartróza, reumatoidná artritída, tvoriace takmer polovicu všetkých chronických ochorení u osôb nad 65 rokov. Ďalej je to osteoporóza. Až 40 percent žien vo veku nad 50 rokov utrpí osteoporotickú zlomeninu. Nasledujú choroby chrbtice, ktoré predstavujú druhú najčastejšiu príčinu práceneschopnosti, závažné úrazy končatín a znetvorujúce a vrodené muskuloskeletálne choroby u detí.
Dokument, ktorý prerokuje kabinet Mikuláša Dzurindu, navrhuje napríklad v rámci osvety získať ohrozenú populáciu na zlepšenie prevencie a propagáciu zdravého životného štýlu, napríklad väčšou propagáciou mliečnych výrobkov a to tak, že umožní ich výrobcom lepší prístup do reklamy v masovokomunikačných prostriedkoch.
Na Slovensku by sa mali prihlásiť k projektu pacientske organizácie, napríklad Liga proti reumatizmu, či Únia proti osteoporóze, profesijné lekárske organizácie akými sú Slovenská ortopedicko-traumatologická spoločnosť, Slovenská reumatologická spoločnosť a Slovenská spoločnosť pre osteoporózu. Počíta sa aj s podporou sponzorov, zdravotných a komerčných poisťovní a vlády SR.