Bratislava 17. júla (TASR) - Ministerstvo školstva SR (MŠ) schválilo učebné osnovy, ktoré umožnili využívať v školách na hodinách povinnej telesnej výchovy jogové cvičenia, už v čase, keď bola šéfkou rezortu Eva Slavkovská. V máji 1995 rezort schválil učebné osnovy telesnej výchovy pre prvý až štvrtý ročník základných škôl, podľa ktorých možno na telesnej výchove využívať hatajogu a jogové dýchacie a relaxačné cvičenia. Ich realizácia je však podmienená dôkladnou teoretickou a praktickou prípravou učiteľa.
Ako TASR dnes ďalej informovala vedúca tlačového oddelenia MŠ SR Magdaléna Sedláčková, podobné osnovy schválilo ministerstvo v roku 1997 aj pre žiakov piatych až deviatych ročníkov s tým, že od školského roku 1997/1998 môžu školy, ktoré nemajú telocvičňu, využívať na hodinách telesnej výchovy jogové cvičenia. Navyše učebné osnovy pre gymnáziá, stredné školy a stredné odborné učilištia schválené vo februári 1997 a platné od 1. septembra 1997 odporúčajú vyučovať na tretej hodine telesnej výchovy v týždni netradičné telovýchovné a športové činnosti v spojení s regeneračnými procedúrami, napríklad jogou.
Zavedenie jogy do škôl sa stalo predmetom sporu medzi ministrom školstva Milanom Ftáčnikom a predstaviteľmi Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Kým KDH vo vyučovaní jogy vidí podľa predsedu Pavla Hrušovského pokračovanie likvidácie kresťanstva na Slovensku, Ftáčnik sa snaží na školách presadiť projekt R.A.S.T., ktorý by žiakom ponúkal dobrovoľné jogové cvičenia.
Zavedenie jogy aj ako voliteľného predmetu však kategoricky odmietajú predstavitelia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV). Podľa Ftáčnika ministerstvo nateraz uvažuje len so zavedením nepovinnej jogy, predchádzať by mu však malo opätovné posúdenie projektu R.A.S.T., ktorý vypracovalo občianske združenie Joga v dennom živote a MŠ SR ho schválilo v októbri 2000.