
areša, ktorý sa o neho staral od minuloročnej hospitalizácie. Ako informoval on-line magazín denníka Právo a portálu Seznam Novinky.cz, posledná rozlúčka so zosnulým umelcom sa uskutoční v Národnom divadle v Prahe, jej termín však zatiaľ neurčili.
Horníček je nositeľom Ceny Thálie za mimoriadny prínos javiskovému umeniu, držiteľom Ceny humoru Karla Poláčka a svoje miesto má vyhradené aj v televíznej dvorane slávy. Hercov zdravotný stav sa výrazne zhoršil v septembri pred dvoma rokmi, keď prekonal cievnu mozgovú príhodu. V poslednom čase sa pohyboval len na invalidnom vozíčku a jeho stav si vyžadoval nepretržitú ošetrovateľskú službu.
Horníček sa narodil 10. novembra 1918 v Plzni, s ktorou sa spájajú aj jeho divadelné začiatky. O divadlo sa začal zaujímať už počas štúdií, keď sa stal spoluzakladateľom Študentského avantgardného kolektívu. V roku 1941 prijal angažmán v plzenskom Mestskom divadle, odkiaľ po skončení druhej svetovej vojny odišiel do pražského divadla Větrník. V Prahe neskôr prešiel do Divadla satiry a od roku 1943 šesť rokov účinkoval v Národnom divadle. Od polovice 50. rokov sa ocitol po boku Jana Wericha, s ktorým šesť rokov vystupoval v Divadle ABC. Počas kariéry bol členom aj Hudobného divadla v Karlíne, kde pôsobil začiatkom 60. rokov. Od roku 1970 vystupoval predovšetkým vo vlastných autorských divadelných a televíznych recitáloch, z ktorých veľkú divácku obľubu získali najmä Hovory H.
Z televíznej obrazovky môžu diváci Horníčka poznať vďaka filmom Kam čert nemůže, Tato, kup mi štěne, či zo seriálu Dva písaři. Napriek množstvu divadelných a filmových rolí získal oficiálne osvedčenie o tom, že je herec, až pri oslave svojich 75. narodenín, keď mu ho udelila Akadémia múzických umení. Horníček bol známy aj vďaka svojej literárnej činnosti. Literárnu dráhu predznamenala v roku 1966 kniha Dobře utajené housle, ktorá sa vzápätí stala aj jeho slávnym divadelným recitálom. K najžiadanejším titulom z jeho dielne patria aj Hovory, Listy z Provence, Jablko je vinno, Hovory s Janem Werichem, či poviedky Pěratřicet skvělých průvanů.