Bratislava 15. novembra (TASR) - Vyrovnanie sa s dôsledkami komunistického teroru je hlavným cieľom Medzinárodného združenia bývalých politických väzňov a obetí komunizmu - INTER-ASSO. Už 11. kongres tejto organizácie združujúcej 17 štátov sa uskutoční v lete prvýkrát na Slovensku.
V rokoch 1990 až 1993 bolo na Slovensku rehabilitovaných vyše 72 tisíc politických väzňov. Vo väzniciach v rôznych častiach bývalého Československa strávili títo nevinní ľudia spolu státisíce rokov, povedal dnes po rokovaní prezídia INTER-ASSO predseda Zväzu protikomunistického odboja Jozef Dubníček. V slovenských podmienkach nebolo pritom jedinej rodiny, ktorá by nebola nejakým spôsobom poznamenaná komunistickým režimom.
Dubníček tiež zdôraznil potrebu rozlišovať členstvo v Komunistickej strane od "svinstiev", ktoré spáchal komunistický režim. V novembri 1989 mala KS 560 tisíc členov, medzi nimi však bolo vysoké percento vzdelaných, mravných a zodpovedných ľudí. Cieľom zväzu ako i medzinárodného združenia je odhaľovať tých, ktorí vedome páchali zločiny a slúžili komunistickému režimu, poznamenal Dubníček.
Na Slovensku vznikol ešte v minulom roku Ústav pamäti národa, ktorý by mal zdokumentovať a sprístupniť zväzky bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Činnosť ústavu sa však môže rozbehnúť až po vzniku jeho štatutárnych orgánov, čo by sa malo stať do dvoch až troch mesiacov, informoval vedúci oddelenie pre dokumentáciu zločinov komunizmu Ministerstva spravodlivosti SR Marián Gula. Na ministerstvo vnútra tiež poslali návrh, na základe ktorého by mal vzniknúť odbor, ktorý by sa zaoberal právnym vyšetrovaním zločinov komunizmu.
V Nemecku funguje už štyri roky Nadácia pre spracovanie dôsledkov diktatúry SED na území bývalej NDR. Pre tento rok vyčlenila vláda pre nadáciu 2,5 milióna eúr.
Na zasadnutí prezídia INTER-ASSO sa zúčastnil aj jeho prezident Jure Knezovic z Chorvátska a viceprezident Roland Bude z Nemecko.
INTER-ASSO bojuje za odsúdenie komunizmu ako zločineckej ideológie. Jeho ambíciou je, aby sa tento režim už viac nedostal k moci a neohrozoval ďalšie generácie.