Bratislava 15. februára (TASR) - Jednoznačné nie vojne v Iraku a podporu úsiliam o mierové riešenie problémov súčasného sveta vyjadrili dnes večer predstavitelia cirkví a umelci z oblasti vážnej hudby na koncerte vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave.
Z poverenia predsedu Konferencia biskupov Slovenska (KBS) Františka Tondru sa účastníkom koncertu prihovoril katolícky kňaz Daniel Dian. Zdôraznil názor katolíckej cirkvi - Áno životu a nie egoizmu a smrti. V súlade s postojom pápeža Jána Pavla II., ktorý vyhlásil, že nie sú naplnené podmienky na to, aby vojna voči Iraku bola spravodlivá, vydala vyhlásenia aj KBS 23. januára a 12. februára tohto roku. Súčasne v nich vyzvala k modlitbám za pokoj a porozumenie. Katolícka cirkev považuje za nevyhnutné, aby všetky medzinárodné autority hľadali cestu zmierenia, pretože vojna plodí len ďalšie násilie. Pripomenul, že aj biskupské konferencie USA, Latinskej Ameriky, Konferencia európskych cirkví a ďalšie medzinárodné organizácie považujú za súčasnej situácie útok na Irak za neospravedlniteľný.
Aj generálny biskup ECAV a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Július Filo sa vo svojom vystúpení vyslovil proti násiliu, nepriateľstvu, hrozbám terorizmu a vojny a za zníženie sociálneho napätia vo svete. Vyzval k modlitbám za vytrvalosť a trpezlivosť, lebo to je cesta pokoja a nie unáhlené siahanie k zbraniam. Potrebné sú modlitby za nové myslenie, za trvalý a spravodlivý pokoj. Voľme cesty pokoja a života, sú silnejšie ako cesty ničenia a smrti, povedal Filo.
Na koncerte účinkovali huslista Peter Michalica, organisti Ferdinand Klinda, Ivan Sokol, Anna Predmerská, speváčka Marta Beňačková, súbor pre starú hudbu Musa ludens a ďalší umelci. V ich podaní zazneli skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka a iných umelcov.
Koncert bol vyvrcholením popoludňajšieho mierového pochodu, ktorý organizovala medzinárodná iniciatíva nazvaná Nie v našom mene. Aj cirkvi na Slovensku sa tak pridali k 20 miliónom ľudí v 600 mestách sveta protestujúcim proti vojne v Iraku.