Martin 16. februára (TASR)- V okrese Martin žije len zo sociálnych dávok takmer 5200 obyvateľov. Špecifickým prípadom chudoby a zanedbania je desaťčlenná rómska rodina, žijúca v opustenej starej murovanej stavbe na okraji okresného sídla. Ani jedno z ôsmich detí vo veku od 6 do 18 rokov do školy nechodí.
Peniaze, ktoré mesačne poberá ich matka vo forme vdovského, sirotského dôchodku a detských prídavkov, vystačia v takej početnej rodine len na jedlo. Ak deti nezačnú chodiť do školy, prídu aj o prídavky. Z detí vie čítať a písať len 14-ročný Jozef, ktorý naposledy navštevoval tretí ročník Základnej školy vo Veľkom Krtíši. Kedy to bolo, si nepamätá. Ostatní sú negramotní.
Všetci, vrátane matkinho druha, sa tiesnia v miestnosti šesťkrát sedem metrov. Postele im nahrádzajú matrace rozložené na betónovej dlážke. Mrazivé dni a noci sa aspoň čiastočne pokúšajú zmierniť pieckou, v ktorej si kúria drevom, čo nazbierajú v okolí. Umývajú sa v potoku a svietia petrolejkou. Na oblečenie majú iba to, čo práve nosia.
Príbeh rodiny poznajú aj predstavitelia mesta i okresu. Nezaopatreným deťom sa snažia pomôcť sociálni pracovníci z Okresného úradu v Martine. Riešením by bolo podľa nich umiestnenie detí do ústavnej starostlivosti, no rodina je prihlásená na trvalý pobyt v okrese Veľký Krtíš. "Príslušný okresný úrad by mal podať návrh na predbežné opatrenie na umiestnenie detí," uviedla pre TASR Katarína Lechanová z odboru sociálnych vecí Okresného úradu (OÚ) v Martine. Podľa Ľubice Žiakovej z odboru sociálnych vecí OÚ vo Veľkom Krtíši už návrh na umiestnenie detí do ústavnej starostlivosti na súd podali. Zároveň podčiarkla, že už pripravujú i návrh na predbežné opatrenie na umiestnenie detí do domovov. V martinskom detskom domove už býva posledné dieťa tejto 38-ročnej Rómky, ktoré porodila vlani.
UPOZORNENIE: Obrazová redakcia TASR vydala k správe fotomateriál. bs som