Bratislava 16. februára (TASR) - Financie, ktoré parlamentné strany dostávajú zo štátneho rozpočtu, sa podľa bývalého podpredsedu HZDS a šéfa platformy 11 odídencov Vojtecha Tkáča nedostali na okresné pobočky.
Republikového predstavenstva HZDS (RP HZDS) v Žiline začalo normalizačné čistky, skonštatoval dnes v diskusnej relácii televízie JOJ Sedmička a je presvedčený, že budú ďalej pokračovať v krajoch a okresoch, ktoré boli "neposlušné". Vyzval preto krajské základne, aby si nenechali diktovať vopred určených funkcionárov a zaujímali sa o to, kde sú finančné zdroje zo štátneho rozpočtu, ktoré sa na okresy nikdy nedostali. Vyjadrenia lídra HZDS Vladimíra Mečiara o predčasných parlamentných voľbách v roku 2004 označil za nereálne.
Podpredseda NR SR Pavol Rusko pripustil, že ANO podporí vznik nového poslaneckého klubu. "Nie som však veľmi za to, aby sa funkcie v parlamentu prerozdeľovali," dodal. Jediným dôvodom na vypísanie predčasných volieb je podľa Ruska oslabenie pozície vládnej koalície. Rusko poprel, že by ANO viedlo s Ladislavom Polkom alebo inými poslancami Tkáčovej platformy rokovania o prestupe do strany.
V kauze odpočúvania potvrdil doterajší postoj, že šéf rezortu vnútra Vladimír Palko by mal niesť politickú zodpovednosť. Ďalšie nahrávky, ktoré sa objavili v odpočúvacom systéme ministerstva vnútra sa podľa Ruska týkajú ľudí, ktorí pôsobia v aktívnej politike. "Odpočúvanie je národný šport na Slovensku a kauza je iba vrcholom ľadovca," skonštatoval.
Tkáč v tejto súvislosti poznamenal, že demokracia na Slovensku je mladá, je o moci a tá sa musí deliť, preto má aj brzdy. Upozornil, že nahrávky rozhovorov sa objavovali už predtým, kauzy sa zamietli pod koberec a neprijali sa žiadne systémové opatrenia.
Rozhodnutie vyslať protichemickú jednotku do Perzského zálivu a v prípade potreby poskytnúť vzdušný priestor, železnice a pozemné komunikácie znamená podľa Tkáča pripojenie sa k celosvetovému spoločenstvu. Privítal by, keby vláda i parlament viac diskutovali o opatreniach na ochranu civilného obyvateľstva. V súvislosti s hrozbou teroristických útokov povedal, že spravodajské služby neregistrujú zvýšenú aktivitu.
Použitie sily a hrozby vojny na odzbrojenie Iraku označil Rusko za správny krok. Riziko teroristických útokov by sa podľa neho zvýšilo vtedy, keby došlo k vojenskému konfliktu alebo "o niekoľko rokov, ak by niekto povedal, že má zbraň hromadného ničenia". V súvislosti s hlasovaním ministra vnútra Vladimíra Palka a ministra školstva Martina Fronca povedal, že v koalícii jej člen nemôže partnerom urobiť nič horšie, ako to, že sa zvezie na vlne popularity a pôjde proti. Myslí si, že všetky politické strany, ktoré podporujú vstup do NATO, by mali byť v otázke akcii v Iraku jednotní.
V problematike násilnej sterilizácie 110 rómskych žien na východnom Slovensku Rusko počká na rozhodnutie súdu. Označenie R ako Rómka na zdravotných kartách je podľa neho skôr v prospech ako neprospech týchto žien. Poznamenal, že škandál ohrozuje všetkých občanov SR a znižuje kredibilitu Slovenska v očiach medzinárodnej verejnosti. Pripustil, že ak Češka hovorí o kauze, ktorá sa udiala na Slovensku, vyvoláva to dojem, že by teoreticky mohlo ísť o cielenú provokáciu. Informáciu o násilnej sterilizácii Rómok označil Tkáč za zneužívanie problematiky a vytĺkanie politického materiálu.