BRATISLAVA – Denník SME v piatok poštou dostal prepisy odpočutých telefonátov podnikateľa blízkeho SDKÚ Jána Badžgoňa z októbra 2002. Prepisy mali dostať aj ústavní činitelia Béla Bugár, Pavol Rusko, Zuzana Martináková, Viliam Veteška, Pavol Hrušovský a Robert Kaliňák.
Prepisy zatiaľ prečítal len predseda ANO Pavol Rusko. Podľa neho rozhovory nevznikli na systéme ministerstva vnútra. „Ukazuje sa, že ilegálne nahrávanie telefonátov je na Slovensku národným športom,“ povedal. Z obsahu prepisov získal dojem, že ide o „výraznú aktivitu podnikateľa prepojeného na politické kruhy a ťažiaceho z kontaktu s politickými špičkami“. Podľa Ruska prepisy dokazujú „výrazné prepojenie ekonomických a politických záujmov“.
Súvisí to podľa neho asi s tým, že po voľbách sa konštituovali určité pozície a niektorí podnikatelia si myslia, že majú čo hovoriť do dosadzovania ľudí do štátnych orgánov. „Mňa tam zaujala hlavne veta, že v prípade Dopravného podniku sa treba dohodnúť s kadehákmi,“ povedal Rusko.
V prepisoch sa uvádza napríklad aj telefonát s Gabrielom Palackom v takomto znení: „G. Palacka sa pýta J. Badžgoňa, či sa ozval Horák zo Švajčiarska. Badžgoň hovorí, že áno, André potvrdil, že to prešlo účtom do UBS. Máme sa s ním stretnúť v Prahe a dokončiť záležitosti…“
Rusko bude od premiéra Mikuláša Dzurindu žiadať na koaličnej rade vysvetlenie. „Telefonáty mohli – aj nemuseli – byť nahrané v tej súvislosti, v ktorej nám napadajú, ale stálo by určite za úvahu porozmýšľať, akých ľudí mám okolo seba,“ dodal.
Hovorca vlády Martin Maruška sa včera k prípadu nechcel vyjadriť, predseda vlády Dzurinda odcestoval večer na návštevu Portugalska.
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková meno Badžgoň v živote nepočula a ani ho nepozná. Vie, že prepisy jej prišli, ale zatiaľ ich nečítala. Martináková sa poradí s ľuďmi v strane a možno podá aj trestné oznámenie.
Ani predseda SMK Béla Bugár prepisy zatiaľ nečítal, ale meno Badžgoň mu je známe. O prepisoch povedal, že môže ísť o boj ľudí v politike, „ale môže ísť aj o to, že tí, ktorí sa snažili upozorniť na problémy a vidia, že sa nič nedeje, chcú odštartovať proces, ktorý vyústi do spravodlivého riešenia“.
Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak včera nevylúčil, že prepisy vznikli legálne. V tom prípade je podľa neho najzávažnejší ich únik. Badžgoňove odpočuté telefonáty už skúmajú vyšetrovatelia zo špeciálneho tímu, ktorý zriadil minister vnútra.
(mož)
SMK navrhne vznik úradu pre odpočúvanie
BRATISLAVA – Vznik úradu, ktorý bude vykonávať odpočúvanie pre SIS, ministerstvo vnútra a železničnú políciu navrhne Strana maďarskej koalície. Nový úrad by spolu so sprísnením kontroly odpočúvania mal zabrániť jeho zneužitiu a úniku informácií. V relácii STV O
päť minút dvanásť to včera povedal predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos s tým, že úrad by kontrolovala Národná rada. Výhodou nového úradu má byť aj to, že by v ňom pracovali len „čistí ľudia“, ktorí nepracovali pre komunistickú Štátnu bezpečnosť a prejdú previerkou Národného bezpečnostného úradu. (sita)