Bratislava 17. februára (TASR) - Dôsledky prebiehajúcich sociálnych a ekonomických reforiem a iracká kríza môžu podľa prezidenta SR Rudolfa Schustera negatívne ovplyvniť referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) a účasť občanov SR na ňom. Schuster dnes vypísal na 16. a 17. mája referendum, v ktorom občania vyjadria svoj súhlas alebo nesúhlas so začlenením Slovenska do únie.
Prezident odhaduje, že na referende by sa mohlo zúčastniť okolo 70 percent oprávnených voličov, pričom nepredpokladá, že veľa voličov bude hlasovať proti európskej integrácii. Pred zástupcami médií dodal, že sám bude v nasledujúcich mesiacoch počas výjazdov do slovenských regiónov apelovať na voličov, aby išli hlasovať.
Schuster poznamenal, že aj vláda by mala oveľa viac zdôrazňovať význam tohto, podľa jeho názoru historického a v slovenských dejinách najdôležitejšieho referenda. "Iste by sa dalo urobiť aj viac, nechcem hovoriť o konkrétnych krokoch, ale v každom meste, v každom kraji by mali byť konkrétne aktivity smerované od vlády a jednotlivých ministerstiev," tvrdí prezident. Pripomenul, že občania nie sú dostatočne informovaní o pozitívach a negatívach integrácie.
"Teraz sme pred dverami, treba ich otvoriť a 1. mája budúceho roka vstúpiť," vyhlásil Schuster a pripomenul, že v referende o EÚ pôjde o rozhodovanie o dlhodobejšej budúcnosti Slovenska, ako to býva v parlamentných voľbách.
Na margo nejednotnosti Európy v otázke irackej krízy, v ktorej sa Francúzsko a Nemecko ako kľúčové krajiny stavajú proti vojenskému zákroku USA v Iraku, prezident poznamenal, že "v každej rodine sú nedorozumenia a ani EÚ nie je výnimka". Dodal, že sám je zástancom mierových riešení, ak to však Slovensko myslí s integráciou do NATO vážne, "treba to dať najavo".