Bratislava 17. februára (TASR)- Kritickú situáciu v slovenskom vojenskom letectve nevyrieši nákup nových lietadiel, domnieva sa predseda Slovenského leteckého zväzu (SLZ) M. R. Štefánika a bývalý náčelník štábu letectva a protivzdušnej obrany slovenskej armády Štefan Gombík. Slovenské ozbrojené sily nepotrebujú podľa jeho slov nové stíhačky, ale pozornosť treba sústrediť na modernizáciu lietadiel MiG-29, ktoré sú vo výzbroji.
Podľa predstaviteľov SLZ, ktorý združuje prevažnú väčšinu vojenských letcov, sa pod nedávne letecké nešťastia podpísal práve neporiadok a nesystémovosť vo vojenskom letectve a v organizovaní výcviku. Prijaté opatrenia po zrážke dvoch lietadiel MiG-29 majú prevažne kozmetický, administratívny charakter a neriešia situáciu. "Mám obavy, že pokiaľ sa neprijmú zásadné opatrenia, tak je to len začiatok čiernej série," povedal pre TASR Gombík. Vojenskí piloti sa dostali podľa jeho slov na okraj záujmu zodpovedných funkcionárov.
Kým v médiách odznelo, ako dobre bolo zorganizované pátranie po pilotoch lietadiel MiG-29, realita bola podľa správy SLZ iná. Pátrací vrtuľník nemal spojenie s pozemnými pátracími skupinami a na palube nebol ani bežný ďalekohľad a zariadenie pre nočné videnie.
SLZ kritizuje tiež skutočnosť, že pilotom bola zrušená stravná dávka tzv. "L" norma, čo má negatívny vplyv na bezpečnosť lietania. Nastala tak situácia, že "stíhací pilot si nosí na letovú akciu v servítke z domu chlieb so salámou". Ak by si mal pilot zaplatiť stravu, aká bola predtým, stálo by ho to 125 korún denne, pričom zamestnávateľ je mu ochotný zaplatiť len 18 korún.
Núdzová dávka, ktorá slúži pilotom po katapultáži na prežitie, odráža v lietadlách MiG-21 vedecký výskum 50. rokov, pri lietadlách MiG-29 80. rokov 20. storočia a v lietadlách L-39 Albatros bol jej obsah nahradený drevenými atrapami. "Pilot tak môže nájsť po katapultáži drevenú lekárničku, konzervu, kompas, stanicu," píše sa v správe SLZ. Predpis pre používanie lietadla MiG-29 je český preklad ruského originálu, ktorý však nemá ani každý tretí pilot. Slovenská verzia doposiaľ neexistuje a predpis na modernizovanú variantu MiG-29 nemajú piloti ani jeden, hoci sa líši od základnej varianty, upozorňujú vojenskí letci.
Pilotom sa kombinézy vymieňajú až po piatich až šiestich rokoch používania, keď sú už v dezolátnom stave, hoci ich oficiálna životnosť je 18 mesiacov. Letci nie sú vybavení baterkami a leteckými hodinkami. Počítačom nie je vybavený ani veliteľ letky zabezpečujúcej pohotovostný systém štátu.
Takisto ani finančné ohodnotenie (20 tisíc korún mesačne) a sociálne zabezpečenie pilotov nezodpovedá podľa správy SLZ adekvátne náročnosti ich povolania a neumožňuje ich primeranú relaxáciu. Mzda civilného pilota je štvor a viacnásobne vyššia.